Aj keď vám v žilách nekoluje španielska krv, vždy je tu pravdepodobnosť, že vaše srdce bije v rytme flamenca. Ak to chcete zistiť, najlepšie bude vyraziť na dovolenku do Andalúzie. Hudba, spev, tanec – čo viac si priať? Určite tapas, víno a slnečné počasie. Južné Španielsko našťastie ponúka všetko, a ešte oveľa viac!

Domov flamenca

Hoci flamenco pozná celý svet, jeho domovom je Andalúzia. Rómovia, ktorí tu žili v 15. storočí, hľadali svoje miesto v miestnej komunite. Vďaka spevu mohli naplno vyjadriť svoje emócie a ich predchádzajúci kočovný životný štýl ich inšpiroval, aby vo svojom umení kombinovali prvky arabskej a židovskej kultúry.

Čo je vlastne flamenco? Väčšina ľudí si tento termín spája s ohnivým tancom, ktorý je stelesnením nespútanej energie a španielskeho temperamentu. To je samozrejme dobrá asociácia, ale flamenco je niečím oveľa viac – je spojením spevu a hudby. Pravdepodobne preto, že flamenco je pre Španielov spôsob života a neoddeliteľná súčasť ich kultúry a tradícií. Neskoro večer a v noci miestni obyvatelia navštevujú malé bary, ktoré sú ukryté v úzkych uličkách. Na pódiách vystupujú umelci, ktorých spev a gitarové piesne sa rozliehajú mestskými uličkami.

Čo vyjadruje flamenco?

Jednoduché texty v sebe skrývajú príbehy – nie vždy s veselým posolstvom. Flamenco je o bolesti, utrpení, nenaplnenej túžbe, ale aj o odpustení, láske a radosti. Keď sa tomuto zážitku otvoríte, zabudnete na okolitý svet.

Flamenco je spôsobom sebavyjadrenia. Emócie speváci vyjadrujú mimikou tváre a tiež tým, ako zdôrazňujú jednotlivé slová. Silný emocionálny náboj navyše zdôrazňuje tanec. Úlohou tanečnice či tanečníka je sprostredkovať spevákov príbeh čo najlepšie. Dôležité je každé najmenšie gesto, ale emócie môžete vidieť (a počuť) aj v pohyboch šiat alebo pri otváraní vejára. Dramatický dojem z predstavenia umocňuje aj hudba.

Rytmus je pri flamencu nesmierne dôležitý. Určuje ho spevák a tiež tanečník či hudobníci. Počas predstavenia sa smie dupať pätami, tlieskať do rytmu, biť do špeciálnych bubnov (cajony) alebo hrať na kastanety. Kľúčovým hudobným nástrojom je tu gitara – klasická, ale s tvarom, ktorý je charakteristický pre flamencových hudobníkov. Nástroj z cyprusového dreva má plytšie a užšie telo a struny sú zavesené o niečo nižšie.

© iStock

Ako tancovať flamenco?

Tanec flamenco je založený predovšetkým na improvizácii, ale zahŕňa aj prvky choreografie, ktorá sa predáva z generácie na generáciu. Predstavenie tanečníkov však nespočíva iba v tanci, ale aj v kostýmoch. Flamenco je spojené s krvavočervenými šatami tanečníc, ale ak sa vydáte na flamenco predstavenie v Andalúzii, zistíte, že tanečnice nosia šaty v oveľa širšej farebnej palete.

Ženy priťahujú pozornosť šatami s volánikmi, ktoré zdôrazňujú každý ich pohyb. Aj keď hudba prestane hrať, šuchot volánikov alebo vlečky stále nesie emócie. K šatám nosia tanečnice aj šál so strapcami a rôzne doplnky – môžu to byť kvety vo vlasoch alebo už spomínaný vejár. Tanečnice flamenca vyjadrujú emócie najmenšími gestami – dôležité sú pohyby rúk, prstov a tiež zmyselné obraty alebo pohupovanie bokmi. Pohyby tanečníkov sú v porovnaní s choreografiou tanečníc oveľa šetrnejšie, ale silnejšie, čo sa týka rytmu. Pánske flamenco kostýmy zahŕňajú tradičné nohavice, košeľu, vestu a tiež šál, čiapku a topánky na nižšom podpätku.

Kde v Andalúzii pocítite energiu flamenca?

Tie najlepšie predstavenia flamenca máte pochopiteľne možnosť vidieť v Andalúzii. Ak už máte zakúpené letenky do Andalúzie a plánujete stráviť dovolenku v Španielsku, určite si nájdite čas na návštevu niektorého z tablao – barov, kde môžete flamenco vidieť naživo. Tieto miesta sú pripravené na návštevy turistov a za vstupné sa platí vopred (jedlo a nápoje sú v cene vstupenky). Vo viacerých baroch si vstupenky musíte rezervovať vopred.

Najobľúbenejšie tablao v Andalúzii

 1. Los Gallos
  Jedno z najstarších a tým aj najobľúbenejších tablao v Seville. Reštaurácia je zrekonštruovaná, ale zachovala si svoju pôvodnú atmosféru – flamenco predstavenia sa tu odohrávajú bez ozvučenia. Miesta je málo a rady sú dlhé, takže si vstupenku nezabudnite zakúpiť vopred.
  Adresa: Plaza Santa Cruz, 11.
 2. La Couva de la Rocío
  Významným centrom flamenca je Granada a jej štvrť Sacromonte. Práve tu sa nachádzajú známe jaskyne na kopci, kde sa organizujú predstavenia flamenca. Jedným z nich je La Couva de la Rocio. Rodinná reštaurácia má kapacitu 150 osôb, a navyše zadarmo ponúka krásny výhľad na Alhambru.
  Adresa: Cam. del Sacromonte, 70.
 3. La Carboneria
  Vraciame sa do Sevilly. Bary tablao vyhľadávajú turisti aj miestni obyvatelia, aj keď tí druhí sa sťažujú na príliš veľa turistov. Napriek všetkému má miesto svoju atmosféru a flamenco predstavenia sú tu zadarmo.
  Adresa: C. Céspedes, 21.

Komorné predstavenia flamenca v Andalúzii

V každom kúte Andalúzie ľahko nájdete bary, kde sa podávajú tradičné tapas a na pódiu znie flamenco. Ak hľadáte oveľa komornejšie miesta, a predovšetkým flamenco v neturistickom prevedení, hľadajte miesta označené slovom „peña“.

Ide o spolky, ktoré pestujú tradíciu flamenca, organizujú workshopy, konferencie a malé predstavenia. Väčšina z nich ponúka miesta v hľadisku aj ľuďom mimo združenia a vstupenky sa tu predávajú za symbolický poplatok. V cene vstupenky však nie vždy dostanete jedlo a pitie, ale zaručene sa môžete spoľahnúť na tie najlepšie a autentické flamenco predstavenia – bez hraných emócií, ktoré sa občas vkrádajú do flamencových predstavení pre turistov.

© iStock

Kde sledovať flamenco?

 • Peña Cultural Flamenca Torres Macarena
  Začnime Sevillou a združením, ktorého história siaha až do roku 1974. Flamenco predstavenia sa odohrávajú v intímnej atmosfére a bez ozvučenia. Kúpte si vstupenky vopred a uistite sa, že v publiku nie sú žiadne špeciálne miesta pre turistov.
  Adresa: C. Torrijiano, 29.

 • Peña flamenca la Platería
  Združenie v Granade, založené v roku 1949. Pravidelne organizuje predstavenia a workshopy, takže vopred skontrolujte harmonogram akcií a zakúpte si vstupenku – rozhodne to bude stáť za to!
  Address: Plaza de Toqueros, Albaycín, 7.

 • Casa de la Guitarra
  Jedno z miest v Seville, ktoré vrelo odporúčame. Je zárukou veľkolepých zážitkov, aj keď stále pre malé publiká, vďaka čomu sa ľahšie sústredíte na zážitok z predstavenia.
  Adresa: C. Mesón del Moro, 12.

Festivaly flamenca v Andalúzii

Festivaly flamenca sú ďalšou skvelou príležitosťou, ako spoznať históriu flamenca, zúčastniť sa predstavení, hodín tanca, ale aj ochutnať miestnu kuchyňu alebo sa stretnúť s obyvateľmi Andalúzie. Španieli sa vedia baviť a majú veľa príležitostí na oslavu. Najznámejší festival flamenca sa koná v Seville, ale to je len jeden z našich tipov.

© iStock
 • Biennale Flamenco – Sevilla
  Festival sa koná každé dva roky a na ďalší ročník sa môžete tešiť už v roku 2024. Celý mesiac sa miestni aj turisti bavia v rytme flamenca!
  P.S.
  V nepárnych rokoch sa v meste koná Septiembre es flamenco – festival trvá dva týždne.
 • Feria de Abril – Sevilla
  Dva týždne po Veľkej noci v Seville začína oslava flamenca – čakajú vás konské sprievody, dobré jedlo a párové flamenco, ktoré sa tancuje v uliciach mesta.
 • El Potaje Gitano Festival v meste Utrera
  Posledná júnová sobota je skvelou príležitosťou preniknúť do tajov flamenca v meste Utrera. Festival sa organizuje každý rok a jeho tradícia siaha až do roku 1957!
 • La Noche Blanca del Flamenco de Córdoba – Córdoba
  Biela noc flamenca je každoročná udalosť, ktorá trvá až do východu slnka. Tohtoročný ročník sa koná v noci zo 17. na 18. júna.
 • Festival de Guitarra de Córdoba – Córdoba
  Medzinárodný gitarový festival, ktorý zahŕňa rôzne hudobné žánre, teda nielen flamenco, ale aj napríklad jazz. Napriek tomu ide o vyhľadávanú a pozoruhodnú akciu, počas ktorej na pódiu vystupujú skutoční gitaroví virtuózi. Festival sa koná v prvej polovici júla.

FAQ

Instagram

Hľadáte konkrétne miesto?