Existuje lepšie mesto na nezabudnuteľnú jarnú dovolenku ako Rím? Jeho jedinečné kúzlo už dávno upútalo pozornosť filmárov, ktorí si z talianskej metropoly vytvorili kulisu pre nespočetné množstvo filmových trhákov. Ak plánujete výlet do srdca regiónu Lazio, prečo sa nevydať po stopách najznámejších tvárí strieborného plátna?

Vďaka príjemným teplotám a slnečnému počasiu sú apríl a máj najlepšie mesiace na návštevu Ríma. Jarné počasie vám spríjemní návštevu pamiatok, prechádzky pozdĺž Tibery a umožní vám vychutnať si preslávenú rímsku kuchyňu priamo pod holým nebom.

Rome © iStock
Rome © iStock

Okrem mnohých rímskych historických, umeleckých a kulinárskych atrakcií môžete v meste s bohatou filmovou tradíciou objavovať scény slávnych filmov, ako sú Do Ríma s láskou, Veľká nádhera či Anjeli a démoni.

Rome, the Pantheon © iStock
Rome, the Pantheon © iStock

Anjeli a démoni – ilumináti a Rím

Napriek tomu, že od premiéry filmu, ktorý vznikol na základe kníh Dana Browna, uplynulo už 13 rokov, v historických uliciach Ríma stále môžete stretnúť veľa nadšencov filmu Anjeli a démoni. Rovnako ako postavy vo filme pátrajú aj oni po stopách neslávne známych iluminátov – hnutia voľnomyšlienkárov, ktoré založili Galileo a Lorenzo Bernini. Hovorí sa, že v mnohých sochách a budovách navrhnutých Berninim sú skryté stopy, ktoré vedú ku chrámu, respektíve tajnému úkrytu iluminátov.

Rome, Castel Sant'Angelo © iStock
Rome, Castel Sant’Angelo © iStock

Vaším cieľom je nájsť takzvané oltáre vedy, ktoré súvisia so štyrmi živlami – zemou, vzduchom, ohňom a vodou. Práve na nich boli údajne zavraždení unesení kardináli. Cesta osvietenia vás zavedie do niektorých z najznámejších rímskych atrakcií; do väčšiny z nich je vstup zadarmo. Pri Pantheone s hrobkou Raphaela Santiho môžete objaviť kostol Santa Maria Del Popolo a v ňom oltár zeme. Pred hľadaním ohnivého oltára v kostole Santa Maria Della Vittoria prejdite ešte skôr k vzdušnému oltáru v St. Peters vo Vatikáne. Vodný oltár je možné nájsť pri Berniniho fontáne štyroch riek na Piazza Navona. Potom sa vydajte do kostola Iluminátov, známeho aj ako Anjelský hrad, s tajnou chodbou Passetto di Borgo napojenou priamo na Vatikán.

Rome, Piazza Navona © iStock
Rome, Piazza Navona © iStock

Veľká nádhera a uvoľnená stránka Ríma

Film Veľká nádhera od Paola Sorrentina, ocenený v roku 2013 Oscarom za najlepší zahraničný film, je dokonalou inšpiráciou pre romantický výlet po najmalebnejších zákutiach talianskej metropoly. Historik umenia Costantino D’Orazio opisuje tri cesty vedúce cez filmové miesta, kde sa hlavné postavy Jep, Orietta, Viola, Ramona, Mária a mnoho ďalších bavili, trúchlili a milovali. Každá z trás zaberie dve až tri hodiny, máte teda dostatok času na ich úspešné absolvovanie!

Rome, Ponte Sisto © iStock
Rome, Ponte Sisto © iStock

Prvá cesta vás prevedie pôvabnými námestiami, nenápadnými činžiakmi a dokonca aj palácmi. Objavíte tu jednu z najkrajších panorám večného mesta. Medzi stavbami po ceste spoznáte palác Palazzo dei Penitenzieri na Via della Conciliazione, Palazzo Sacchetti na Via Giulia, Palazzo Taverna na Via di Monte Giordano a Palazzo Altemps na Piazza di Sant’Apollinare. Navštíviť by ste mali aj slávne námestie Piazza Navona, kde uvidíte Palazzo Pamphilj a kostol Chiesa Sant’Agnese in Agone. Potom sa vydajte do Palazzo Braschi na Piazza di S. Pantaleo, Palazzo Spada vo Vicolo del Polverone a k historickému mostu Ponte Sisto. Nasledovať môže pauza pri fontáne dell’Acqua Paola na Via Garibaldi a na záver dňa vychutnávanie západu slnka na pahorku Janiculus.

Rome, the Trevi Fountain © iStock
Rome, the Trevi Fountain © iStock

Talentovaný pán Ripley v Ríme

Film Anthonyho Mighellu sleduje Matta Damona, Judea Lawa, Cate Blanchett a Gwyneth Paltrow, ako sa túlajú rímskymi ulicami. Snímka dokonale znázorňuje túžbu cestovať a radosť zo života v Ríme. Hlavný hrdina Tom skončí v meste v dôsledku mnohých omylov, ale bláznivo sa do neho zamiluje. Film sa síce točil po celom Taliansku, v centre pozornosti je však práve Rím. Ak by ste chceli navštíviť miesta, ktoré videli Tom, Dick, Marge a Meredith, budete potrebovať dobré topánky, pretože vás čaká množstvo nachodených kilometrov!

Rome, the Spanish Steps © iStock
Rome, the Spanish Steps © iStock

V Minghellovom filme dostali priestor mnohé známe rímske atrakcie. Postavy trávia čas na Forum Romanum, najstaršom rímskom námestí, a tiež na preplnenom námestí Piazza Navona. Často sa stretávajú na svetoznámych Španielskych schodoch (je ich presne 138) s dĺžkou 125 metrov. Navštevujú tiež Kapitolské múzeá, Ponte Sant’Angelo a Castel Sant’Angelo spolu s korytnačou fontánou na námestí Mattei. Na záberoch z tohto miesta je čarovné Caffè Latino na Via di Monte Testaccio, butik Dior na Via dei Condotti, akvadukt v Parco Degli Acquedotti na Via Lemonia a samozrejme tiež Vicolo Delle Grotte, kde Tom havaroval so svojim skútrom. 

Rome, the Roman Forum © iStock
Rome, the Roman Forum © iStock

Do Ríma s láskou – autentický Rím

Filmy Woodyho Allena sa často odohrávajú vo veľkých mestách, napríklad v Barcelone, New Yorku, Paríži – a Ríme. V roku 2012 sa tu nakrúcal kritikmi ocenený film Do Ríma s láskou, a hoci od premiéry filmu uplynulo už desať rokov, stále môžete navštíviť všetky jeho najdôležitejšie miesta. Rím nebol postavený za deň a nikdy sa tak rýchlo nezmenil! Pokiaľ sa chcete zamilovať do hlavného mesta sveta tak, ako to urobili John, Jack, Sally a Monica, mali by ste začať s najznámejšími rímskymi atrakciami. Kúpele Caracalla, Vatikán, Forum Romanum, Koloseum, Španielske schody a Fontána di Trevi zaručene očaria každého, kto ich prvýkrát navštívi. Pre tých, ktorí mesto poznajú alebo dávajú prednosť „dolce far niente“, čiže sladkému umeniu ničnerobenia, ponúkne Allenov film množstvo nápadov na výlety, pretože bol natočený až na 69 miestach po celom meste!

Rome, Trastevere © iStock
Rome, Trastevere © iStock

Spoznajte bežný život talianskej metropoly pri prechádzke ulicami obľúbenej štvrti Trastevere. Nájdete tu tie najrušnejšie reštaurácie, vinárne a kaviarne hneď vedľa malých stánkov so zeleninou, kaderníctiev a činžiakov obrastených vínnou révou (symbol pokojného života). Napriek tomu, že do Trastevere každý rok prichádza stále viac turistov, stretnete tu prevažne miestnych obyvateľov. Môžete sa tiež vydať na rušné námestie Piazza del Popolo, blízko vyhliadky Terazza del Pincio a do slávnej umeleckej galérie Villa Borghese. Allen vo svojom filme zachytil aj ruch na najväčšej rímskej stanici Termini.


FAQ

Instagram

Hľadáte konkrétne miesto?