Na svete existujú miesta, ktoré skrátka musíte vidieť. Jedným z nich sú Benátky – perla severného Talianska a jeden z najdôležitejších stredomorských prístavov. Rozprestiera sa celkom na 117 ostrovoch, ktoré prepája 417 mostov. Plánujete navštíviť Benátky? Čítajte ďalej a zistíte, prečo sa krásy mesta oplatí pozorovať z perspektívy Vaporetta – vodného autobusu.

Najlepší spôsob na objavovanie Benátok

Spoznávať tajomné a krásne zákutia Benátok bude najefektívnejšie pešo. Objavíte pamiatky historického centra a budete mať skvelú príležitosť dostať sa na miesta, ktoré nie sú prístupné z vody – budete mať možnosť si navyše naplánovať svoju vlastnú jedinečnú trasu. Chôdza je v Benátkach nevyhnutná, pretože sa tu nesmie jazdiť na bicykli. Nezabúdajte, že čas sú peniaze, a preto odporúčame prechádzky kombinovať s objavovaním mesta na vodnom autobuse. Môžete využiť služby vodného taxi, gondoly a tiež obľúbeného vodného autobusu – Vaporetto.

Gondola on the Venetian canal © iStock
Benátky © iStock

Prechádzky majú jedinečnú atmosféru, spoznávanie Benátok na gondole je neuveriteľne pohodlné a vodný autobus je najlacnejšia možnosť. Za komornú a nezabudnuteľnú plavbu gondolou nezabudnite vrelo poďakovať profesionálnemu gondolierovi – predsa len sa jedná o hlavný symbol mesta. Ak však chcete počas pobytu vidieť čo najviac atrakcií, odporúčame zvoliť už spomínané Vaporetto.

Vodné autobusy spravuje mestská spoločnosť ACTV a využíva ich väčšina ľudí – od zamestnancov reštaurácií a hotelov až po úradníkov a zamestnancov v uniformách. Presne preto sa oplatí vybrať tento dopravný prostriedok – umožní vám pozorovať typický pracovný deň a život v Benátkach.

Vodný autobus funguje na podobnom princípe ako metro, je lacný a veľmi rýchly. Najrušnejšia je linka číslo 1, pretože autobus pláva od Piazzale Roma, via Rialto, do San Marco, pred plavbou na Lido. Linku vyhľadávajú turisti predovšetkým v noci – benátske historické centrum je vtedy krásne osvetlené a z vody vyzerá nádherne.

Beautiful Venetian buildings and a water tram © iStock
Benátky © iStock

Pomalé Benátky

Neexistuje snáď malebnejšia destinácia ako Benátky. Za posledných 1100 rokov mestu vládlo neuveriteľných 120 panovníkov. Jeho bohatstvo a výnimočná poloha sú výsledkom úspešnej zahraničnej politiky, diplomacie a rozsiahleho námorného obchodovania. Benátky sú hneď po Ríme druhým najnavštevovanejším mestom v Taliansku. Ich jedinečnosť spočíva v tom, že tu nie je možné jazdiť autom, takže všetka doprava sa presunula do vody – kuriérske spoločnosti týmto spôsobom dokonca doručujú aj zásielky. Očaria vás staré budovy a domy, ktoré tu stoja už stovky rokov a architekti na ich výstavbu použili kamene a smrekovec.

Dome of the Venetian church by the canal © iStock
Benátky © iStock

Počas obdivovania benátskych pamiatok a historického dedičstva sa nikam neponáhľajte. Jedinečný mestský komplex Benátok sa skladá z mnohých pamiatok, kanálov a mostov. Benátska lagúna sa dokonca nachádza na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Turisti môžu preskúmať šesť štvrtí, z ktorých štyri sa nachádzajú na pevnine a dve na odľahlých ostrovoch. Hlavnou atrakciou mesta je samozrejme Námestie svätého Marka, ktoré je plné turistov prakticky v každom ročnom období. Rovnako obľúbený je aj 400-ročný Most vzdychov a Canal Grande s dĺžkou 4 km. Calleta Varisco čaká na lovcov neobvyklých miest – jedná sa o najužšiu ulicu na svete – má totiž šírku iba 53 centimetrov!

Woman on the Piazza San Marco © iStock
Benátky © iStock

Koľko stojí Vaporetto v Benátkach?

Benátky účtujú miestnym obyvateľom a turistom za dopravu vodným autobusom rôzne ceny. Turistom odporúčame zvoliť viacdenný lístok. Najlacnejší 75-minútový lístok stojí 9,5 €, ale sotva vystačí na návštevu jedného zo slávnych ostrovov Benátskej lagúny. Oveľa lepším riešením bude celodenný lístok za 25 € alebo týždenný lístok, ktorý umožňuje prístup na všetky trasy za 65 €, čo je lacnejšie riešenie ako polhodinová plavba gondolou pre šesť osôb. Deti do šiestich rokov majú plavbu vodným autobusom zadarmo a v cene lístka je zahrnutá batožina, ktorej súčet troch strán nepresahuje 150 cm.

Vďaka svojim výhodám je Vaporetto najobľúbenejším dopravným prostriedkom v Benátkach. Pre porovnanie, ceny mestských vodných taxi sú niekoľkonásobne vyššie a štandardná plavba lagúnou je pre vodiča minimálne pár stoviek € v hotovosti.

62 / 5 000 Wyniki tłumaczenia Gondolas at one of Venetian squares © Agnieszka Hanusiewicz
Benátky © Agnieszka Hanusiewicz

Kde kúpiť lístky na Vaporetto?

Cestovné lístky na Vaporetto je možné zakúpiť tromi spôsobmi – vo vyhradených pokladniach, ktoré nájdete pred vchodom na každé nástupište, cez mobilnú aplikáciu AVM Venezia, ktorá je dostupná v App Store alebo Google Play, alebo môžete zakúpené lístky na Vaporetto pridať na kartu Venezia Unica City Pass.

Venice by night © iStock
Benátky © iStock

Vyplávajte na ostrovy Burano a Murano

Oba ostrovy ležia v Benátskej lagúne a sú od Benátok vzdialené takmer 10 kilometrov. Turistov očaria svojou farebnosťou, zachovalou architektúrou, efektnou čipkou a legendárnymi sklárskymi výrobkami. Gondolieri obvykle neprijímajú rezervácie na túto vzdialenosť, takže Vaporetto bude najlepšou voľbou. Pokiaľ sa chcete dostať na ostrov Murano, začnite svoju plavbu z Rímskeho námestia, odkiaľ vedú dve linky.

Najrýchlejšia cesta na ostrov Burano je z prestupnej stanice Fondamente Nove. Cestou budete mať jedinečnú príležitosť obdivovať najväčšie atrakcie Benátok z trochu inej perspektívy, čo vám poskytne lepšiu predstavu o historických a architektonických majstrovských dielach mesta. Vaporetto sa bude tiež hodiť na návštevu ostrovov Lido a Giudecca alebo na rýchly návrat do vášho hotela prakticky odkiaľkoľvek z historického centra alebo širšej Benátskej lagúny.


FAQ

Instagram

Hľadáte konkrétne miesto?