Calendar2023 hero1.jpg

Koniec roka je ideálnou príležitosťou na bilancovanie udalostí minulých mesiacov, ale aj spriadanie nových plánov. Už viete, kam povedú vaše cestovateľské kroky v roku 2024? Vybrali sme pre vás zopár tipov na fascinujúce miesta, kde môžete stráviť jeden z ponúkajúcich sa predĺžených víkendov. Spájajte voľné dni a sviatky tak, aby ste mohli byť na cestách a dovolenkách čo najdlhšie.

Voľné dni a štátne sviatky v roku 2024 na Slovensku: Kedy je ideálny čas na dovolenku?

V roku 2024 nás čaká dovedna šesť štátnych sviatkov, desať dní pracovného pokoja a viac ako sto víkendových dní. To je celkom zaujímavá porcia voľné času, čo poviete? Ak na to pôjdete šikovne, vezmete si pár dní dovolenky v práci a prepojíte tak nejaký ten sviatok s víkendom, razom získate množstvo priestoru pre svoje obľúbené aktivity. Čítajte ďalej a inšpirujte sa našimi cestovateľskými tipmi!

Prelom rokov v Budapešti

Prvá príležitosť na predĺžený víkend sa črtá hneď na prelome rokov. Silvester 2023 totiž pripadá na nedeľu, čo znamená, že Nový rok privítame v pondelok. Ďalšie dni v novoročnom týždni sú už oficiálne pracovné, no nemusia byť; vezmite si počas nich dovolenku a odštartujte nový rok štýlovo! Štyri dni voľna v práci, jeden sviatok a dva víkendy, to máme dovedna 9 voľných dní!

Budapešti © iStock
Budapešti © iStock

Strávte ich napríklad v majestátnej Budapešti, jednom z najkrajších hlavných miest Európy. Možno stihnete navštíviť vyhlásené budapeštianske vianočné trhy; a ak aj nie, Budapešť vám toho ponúkne stále dosť veľa. Minúť by ste nemali hradný vrch s Budínskym hradom, jedným z najväčších hradov na svete, ktorý v súčasnosti ukrýva historické múzeum či Maďarskú národnú galériu.

Vychýrenou architektonickou pamiatkou je takisto budova maďarského parlamentu, Bazilika sv. Štefana či Rybárska bašta. Turistov však láka aj budapeštianske Tropikárium, prípadne prechádzka po Dunajskej promenáde. Zaujímavou alternatívou voči klasickým turistickým atrakciám sú kúpele Széchenyi, kde si môžete užiť liečivú vodu, masáže, sauny a množstvo rôznych telu prospešných procedúr.

Veľká noc v Spojených arabských emirátoch

Ďalšiu veľmi zaujímavú príležitosť na cestovateľský predĺžený víkend ponúkajú sviatky Veľkej noci na prelome marca a apríla. 29. marca máme Veľký piatok, 1. apríla je zasa Veľkonočný pondelok; oba dni sú sviatočné, navyše je medzi nimi sobota a nedeľa. Tento predĺžený víkend by bola rozhodne škoda nevyužiť!

Tradičné slovenské sviatočné obdobie a nevyspytateľné marcovo-aprílové počasie môžete vymeniť napríklad za Blízky východ, kde si v tomto čase užijete príjemných 25 °C v priemere. Cesta zo strednej Európy do Emirátov trvá niečo vyše piatich hodín a ak sa plánujete zdržať menej ako 90 dní, nebudete potrebovať ani víza, na cestu vám postačí pas.

Abu Dhabi
Abu Dhabi © iStock

Ktoré miesta či pamiatky v Emirátoch vám môžeme odporučiť? Rozhodne to bude mešita šejka Zayeda v Abu Dhabi, tretia najväčšia mešita na svete s mimoriadne pompéznym interiérom, či múzeum Louvre Abu Dhabi, otvorené v roku 2017. Za úvahu určite stojí aj pohorie Jebel Jais v emiráte Ras al Khaimah. Nájdete tu miesta na kempovanie, vyhliadkové plošiny a veľmi pekné turistické trasy.

Prvý máj v Portugalsku – Lisabon a Porto

Posledný jarný mesiac odštartuje Sviatok práce, ktorý v roku 2024 pripadol na stredu. Už o týždeň neskôr si ale pripomenieme Deň víťazstva nad fašizmom, kedy sa takisto nepracuje. To znamená, že až polovica z prvých dvanástich májových dní je „nepracovná“ (vrátane dvoch víkendov). Na zvyšných šesť dní si zoberte dovolenku a razom máte v rukách dvanásť dní, ktoré môžete venovať cestovaniu.

Lisabon
Lisabon © Jakub Sokołowski

No a stráviť ich môžete napríklad na Pyrenejskom polostrove. Do pozornosti vám dávame Lisabon, hlavné mesto Portugalska, ktoré nenapodobiteľne kombinuje architektonické skvosty, kultúrnu rozmanistosť, bohatú históriu a bujarý nočný život. V Lisabone si určite pozrite hlavné námestie, víťazný oblúk Rua Augusta a nevynechajte ani prechádzku štvrťou Alfama či jazdu ikonickou žltou električkou číslo 28.

Ak budete mať dosť času, môžete svoje kroky nasmerovať aj do mesta mostov a skvelého vína. Reč je samozrejme o Porte, ktoré je známe svojou gastronómiou a prekrásnymi plážami v okolí. Skvelé jedlo, kvalitné reštaurácie a očarujúce výhľady ponúka napríklad štvrť Ribeira, zaradená do svetového dedičstva UNESCO. Pre fanúšikov Harryho Pottera je povinnosťou návšteva Livrarie Lello, jednej z najkrajších knižníc na svete, v ktorej našla inšpiráciu práve autorka príbehov o malom kúzelníkovi J.K. Rowlingová.

Letné prázdniny v Taliansku

Mesiace júl a august sú vrcholom letnej turistickej sezóny, predĺžené víkendy však môžete využiť aj v tomto čase. Na piatok 5. júla pripadol Sviatok sv. Cyrila a Metoda, na štvrtok 29. augusta zasa Výročie SNP. K obom príležitostiam stačí pridať pár dní voľna z práce a spolu s víkendom tak dostanete peknú porciu letného prázdninového času.

Apulie
Apulie © iStock

Leto v Taliansku znie možno ako klišé, ale čo na tom. V krajine pizze je stále čo objavovať. Rozhodne to platí pre región Apúlia, ktorý tvorí opätok talianskej „čižmy“. Nachádza sa na juhovýchode Talianska, čo znamená, že ho obmýva Jadranské more. Apúlia je jedným z najbohatších archeologických nálezísk v celom Taliansku, nachádzajú sa tu však tiež dva národné parky: Alta Murgia a Gargano.

Vianoce 2024 vo Valencii

Vianočné sviatky v roku 2024 oslávime priamo uprostred týždňa. Štedrý deň totiž bude v utorok 24.12., Prvý sviatok vianočný v stredu 25. a Druhý sviatok vianočný logicky vo štvrtok 26. decembra. Koniec roka tak ponúka ideálnu príležitosť na parádnu dvojtýždňovú fiestu v Španielsku.

Valencie
Valencie © iStock

Zo slovenskej zimy sa môžete vydať napríklad na pobrežie Stredozemného mora, do Valencie, tretieho najväčšieho mesta v Španielsku. Nájdete tu jedno z najväčších historických mestských centier v Európe i gotickú Catedral de Santa María de Valencia, kde by sa mal nachádzať svätý grál z poslednej večere Ježiša Krista.

Unikátne je aj Mercat central, trhovisko v centre mesta. Môžete tu nakúpiť a ochutnať čerstvú miestnu zeleninu, ovocie, syry, šunky, vína či plody mora. Prípadne si zájdite na Playa de la Malvarrosa, od centra mesta je to len kúsok, alebo na prírodnú pláž pri dedinke El Saler; mnohí ju považujú za vôbec najkrajšiu pláž v širokom okolí Valencie.


FAQ

Instagram

Hľadáte konkrétne miesto?