Mesto kontrastov, kde môžete obdivovať historické pamiatky aj moderný životný štýl. Od kráľovských palácov až po renomované múzeá a rušné štvrte. Ide o dokonalú destináciu na city break, kde ochutnáte španielsku kuchyňu a ponoríte sa do bohatej kultúry. Chcete objaviť autentickú tvár hlavného mesta Španielska? Pozrite sa, aké miesta a atrakcie v Madride odporúčajú miestni obyvatelia a vychutnávajte si ich spôsob života!

Prečo sa oplatí navštíviť Madrid?

Hlavné mesto Španielska je zárukou pekného počasia, chutnej kuchyne a zaujímavých historických pamiatok. Ktoré sú tie najznámejšie? Medzi najznámejšie pamiatky patrí napr. Kráľovský palác v Madride alebo Národné múzeum Prado. Na svoje si prídu aj milovníci športu, ktorí tu majú možnosť navštíviť futbalové štadióny Real Madrid a Atlético Madrid. Najvyhľadávanejšími miestami sú Puerta del Sol a Plaza Mayor. Jedná sa o typicky turistické námestia, kde nájdete mnoho reštaurácií a môžete sa tu skvele baviť až do neskorých nočných hodín. Vo väčšine prípadov však platí, že podniky sú určené predovšetkým pre turistov a kvalita služieb je nižšia.

Plaza de Mayor, Madrid
Plaza de Mayor, Madrid © iStock

1. Stravujte sa tam, kde miestni obyvatelia

Neviete, kam zájsť na raňajky v Madride? Stavte na miestnu klasiku – sladké raňajky. Odporúčame jemné pečivo churros, ktoré sa máča v hustej čokoláde. Najlepšie churros ponúka Chocolatería de San Ginés neďaleko Puerta del Sol. Rýchla káva? Aromatickú kávu, ktorá je pražená z tých najlepších zŕn, máte možnosť ochutnať v podnikoch Toma Café. Ponúkajú tu aj chutné toasty.

Kam na tapas v Madride?

Miestni vrelo odporúčajú zamieriť do El Tigre. Miesto so skromným interiérom ponúka veľké, chutné a lacné porcie tradičných tapas. Ďalším poznávacím znamením kvalitného podniku je dlhý rad Madriďanov. Rady stretnete pred tapas barmi na ulici Calle Ponzano v štvrti Chamberi.

Tapas
Tapas © shutterstock

Najlepšia reštaurácia v Madride

Stravujte sa tam, kde miestni obyvatelia. Bary na Plaza Mayor a Puerta de Sol sú určené predovšetkým pre turistov a nie všetky preto ponúkajú kvalitné služby. Tradičnú španielsku kuchyňu z tých najkvalitnejších ingrediencií odporúčame ochutnať v Sobrino de Botín. Podľa Guinessovej knihy rekordov sa jedná o najstaršiu reštauráciu na svete, ktorá je otvorená od roku 1725. Klasické chody – väčšinou z bravčového a jahňacieho mäsa. Chutný guláš s cícerom zas nájdete v La Bola v centre mesta, v štvrti La Latina zas odporúčame navštíviť Casa Lucio s tradičnými pokrmami.

2. Pocíťte atmosféru mesta na miestnom trhu!

Pokiaľ chcete ochutnať miestne špeciality, vydajte sa po stopách obyvateľov Madridu. Vybrali sme pre vás dve miesta plné čerstvých produktov a tradičných jedál a tiež jeden blší trh pre milovníkov starožitností.

Mercado de La Paz

Trh fungujúci od roku 1882 patrí medzi obľúbené miesta Madriďanov. Nápaditý interiér je kombináciou tradičných riešení a moderného designu, čo mu dodáva výnimočný nádych. Môžete si tu zaobstarať všetko – ovocie, zeleninu, ryby, mäso. Zaujímavosťou tiež je, že tento trh ponúka aj nákupy online.

Mercado de Antón Martín

Trojposchodová budova v sebe skrýva stánky s čerstvými rybami, mäsom, zeleninou a ovocím. Nájdete tu tradičné suroviny, street food a taktiež medzinárodné ingrediencie a jedlá. Ak budete potrebovať prestávku počas nákupu, môžete si oddýchnuť v kaviarni alebo… zamieriť o poschodie vyššie, kde je otvorená tanečná škola.

Blší trh – El Rastro

Nie každému turistovi musí záležať len na jedle. Pokiaľ milujete starožitnosti a predmety s dušou, vyrazte na blší trh – El Rastro (otvorený každú nedeľu a na sviatky). Uličky v štvrti La Latina sú plné stánkov s oblečením, keramikou, umením a elektronikou. Zaručene tu nájdete originálne suveníry z Madridu! Keď už sme pri umení, pozrite sa na ďalší bod.

Street art, La Latina, Madrid
Street art, La Latina, Madrid © Zhiyuan Sun na unsplash

3. Obdivujte umenie na uliciach Madridu – zadarmo!

Pokiaľ premýšľate, či sú v Madride nejaké atrakcie zadarmo, využite zaujímavé a rôznorodé umelecké ponuky. Nemyslíme tým múzeá alebo umelecké galérie, ale neobyčajné atrakcie v Madride, ktoré si získajú srdcia milovníkov kina alebo streetartu. Počas prehliadky umenia sa o ňom navyše môžete porozprávať s miestnymi obyvateľmi a skvele sa zabaviť.

La Tabacalera

Stará továreň, ktorá sa nachádza v štvrti Lavapiés, prežíva druhú mladosť. Budovu z 18. storočia čakala rekonštrukcia, mesto ju však zverilo do rúk miestnych obyvateľov. Surovo pôsobiace steny zdobia originálne graffiti, čo vytvára dokonalú kombináciu. Môžete tiež navštíviť rôzne umelecké workshopy, diskusie a výstavy, ktoré sú samozrejme zadarmo. Zaručene ide o jedno z najzaujímavejších miest v Madride.

Plaza Dos de Mayo, Malasana
Plaza Dos de Mayo, Malasana © iStock

Cine Dore a Sala Equis

Oranžová fasáda budovy Cine Doré priťahuje pozornosť všetkých okoloidúcich. Vnútri je malé kino, kde môžete sledovať staré aj nezávislé filmy. Repertoár sa mení raz mesačne a vstupenka stojí iba niekoľko eur. Ide o skvelý spôsob, ako sa v Madride venovať niečomu zaujímavému aj za nepriaznivého počasia. Sala Equis je… bar v budove bývalého kina pre dospelých. Počas posedenia na pohodlných ležadlách a popíjaní piva si môžete vychutnať film, akustický koncert alebo divadelné predstavenie.

Malasaña

Umelecká štvrť plná študentov a hipsterov – nájdete tu streetart, galérie a tiež vintage obchody, v ktorých môžete nájsť skutočné čerešničky na torte. Toto miesto je navyše ako stvorené na večierok (spoločne so štvrťou La Latina).

Cerro del Tio Pio
Cerro del Tio Pio © iStock

4. Pozrite sa na mesto z inej perspektívy

Cerro del Tío Pío

Obyvatelia Madridu milujú obdivovať panorámu mesta počas západu slnka. Idú na prechádzku na juh, do štvrte Puente de Vallecas. Na kopci v parku Cerro del Tío Pío sa nachádza najlepší vyhliadkový bod v Madride. Môžete tu navštíviť športové areály a jazdiť na bicykli na cyklotrasách.

Bary na streche

Dokonalý výhľad na Madrid sa vám naskytne aj z trendy barov na strechách. Najnavštevovanejšie sú tie s výhľadom na Gran Vía, ako napríklad Circulo de Bellas Artes. Ak uprednostňujete komornejšie bary, navštívte Atico 11. Madriďania tiež odporúčajú navštíviť bar na streche Azotea Forus Barceló.

Lanová dráha

Zaujímavou mestskou atrakciou je jazda lanovou dráhou medzi stanicami Rosales a Casa de Campo. Jazda v šesťmiestnych vagónoch trvá asi 11 minút. Deti do 4 rokov cestujú zadarmo.

Kúpte si vstupenky na atrakcie v Madride skôr, ako sa vydáte na cestu!

5. Zamierte s deťmi do parku!

Casa de Campo a El Retiro

Najobľúbenejšie parky v Madride. V prvom z nich nájdete aj zábavný park a ZOO. Navštevujú ho davy turistov, ale toto miesto často vyhľadávajú aj miestni obyvatelia. Nájdete tu verejný bazén aj športové objekty. Čo uvidíte v parku Retiro? Každú sobotu a nedeľu sa tu organizujú bábkové predstavenia. Môžete si tu tiež požičať bicykle alebo plávať loďou na jazere.

Park El Capricho a Dehesa de la Villa Park

Park Capricho je pokojná oáza, ktorá sa nachádza mimo mesta a funguje už od 18. storočia. V rámci prechádzky môžete obdivovať záhrady v anglickom, talianskom a francúzskom štýle. Zaujímavou atrakciou bude iste bunker zo španielskej občianskej vojny – oplatí sa nahliadnuť dovnútra! Druhý park sa tiež nachádza pár kilometrov od centra Madridu. Park Dehesa de la Villa je ako stvorený pre milovníkov ticha, priestoru a hustého lesa. Je to dobré miesto na odpočinok po dni plnom atrakcií. Madrid v tomto prevedení chutí výnimočne.

Pozrite sa na lety a ubytovanie v Madride

FAQ

Instagram

Hľadáte konkrétne miesto?