Prechádzate cez gate na letisku, ale v mysli už prežívate všetky góly, ktoré uvidíte počas Euro 2024. Kapitán, ten v lietadle i ten na ihrisku, vedie svoj tím k cieľu. Naplánujte si predĺžený víkend počas veľkého futbalového sviatku!

V júni 2024 budú oči európskych futbalových fanúšikov upreté na Nemecko. V krajine štvornásobných majstrov sveta sa uskutoční finálový turnaj majstrovstiev Európy, na ktorom sa stretnú najlepšie tímy starého kontinentu. Hoci boj o vstupenky na štadióny určite nebude jednoduchý ani lacný, za to fantastické futbalové vzrušenie to stojí. Najmä keď ho môžete spojiť s príjemným predĺženým víkendom. Ako sa pripraviť na Euro 2024 a ktoré hostiteľské mestá by ste mali navštíviť?

Vyberte si balík Let+Hotel s futbalovou atmosférou

Euro 2024 – čo by ste mali vedieť?

Majstrovstvá Európy sa začnú 14. júna 2024 v Allianz Arene v Mníchove. Na otvárací zápas celého turnaja nastúpia domáci Nemci proti Škótsku. Tým sa spustí séria duelov v skupinách a neskôr v play-off, ktoré potrvajú celý mesiac. Finále je naplánované na 14. júla 2024 na Olympiastadione v Berlíne.

Turnaj sa bude hrať na 10 štadiónoch v 10 nemeckých mestách: Berlín, Mníchov, Dortmund, Gelsenkirchen, Stuttgart, Hamburg, Düsseldorf, Kolín, Lipsko a Frankfurt nad Mohanom.

Pozrite si, do ktorých miest môžete letieť najlacnejšie

Vstupenky na Euro 2024 – koľko stoja a kde sa dajú kúpiť?

Distribúcia prvého balíka lístkov prebehla v októbri 2023. V novembri sa začal predaj vstupeniek pre fanúšikov z krajín, ktoré už majú účasť na turnaji istú. V marci budú môcť o vstupenky súťažiť fanúšikovia tímov, ktoré sa na Euro 2024 kvalifikujú prostredníctvom play-off. V januári sa potom uskutoční žrebovanie pre tých, ktorí sa pokúsili kúpiť vstupenky v októbri, ale neuspeli.

Cena vstupeniek závisí od dôležitosti zápasu a fázy turnaja. Najlacnejšie vstupenky stoja 30 eur. Lístok na úvodný duel stojí 50 eur. Najviac pochopiteľne stoja lístky na finále; ich cena začína na 95 eurách. K dispozícii sú aj drahšie možnosti vrátane prémiových balíkov.

Štadióny Euro 2024. Ktoré mestá sa oplatí navštíviť?

Keď prídete do Nemecka, neobmedzujte sa len na štadióny a miestne bary. Prázdninová atmosféra a letné počasie sú ideálnou príležitosťou na prehliadku pamiatok. V mestách, ktoré hostia zápasy ME vo futbale, môžete stráviť veľmi pekný predĺžený víkend.

Štadión v Stuttgarte © shutterstock
Štadión v Stuttgarte © shutterstock

Predĺžený víkend v bavorskom štýle: Mníchov

Srdcom Euro 2024 bude Allianz Arena, domovský stánok Bayernu Mníchov. Prehliadku Mníchova môžete začať v historickom starom meste. Námestie Marienplatz je dejiskom festivalov, večierkov a dokonca aj futbalových osláv. Nezabudnite si pozrieť predstavenie rytierov a tancujúcich postáv na radničných hodinách. Pokiaľ ide o jedlo, tradičnou bavorskou hostinou iste nič nepokazíte. V miestnych baroch a krčmičkách podávajú pre túto lokalitu typické jedlá, ako napríklad pečené teľacie mäso, klobásy a zemiakové placky. Nezabudnite ochutnať slávne mníchovské pivo v jednom z mnohých pivovarov (je rovnako dobré aj keď sa zrovna nekoná Oktoberfest).

Staré mesto v Mníchove © shutterstock
Staré mesto v Mníchove © shutterstock

Pri prechádzke mestom spoznáte rôzne historické epochy a umelecké štýly. Staršie i novšie pinakotéky ponúknu obrovskú zbierku diel, najmä európskych obrazov. Ak dávate prednosť architektúre, určite sa vyberte k palácu Nymphenburg, symbolu rokoka. Po celodennej prehliadke si oddýchnite v Anglickej záhrade, jednom z najväčších mestských parkov na svete. Je to ideálne miesto na relax alebo piknik.

Poriadok, automobilizmus a predĺžený víkend v Stuttgarte

Prvá vec, ktorú si všimnete, keď opustíte letisko v Stuttgarte, je poriadok. Čistota v tomto meste, to je teda niečo. Svoju prehliadku Stuttgartu môžete začať priamo v jeho centre, kde na vás čaká napríklad Nový palác, často prirovnávaný k francúzskemu Versailles. V palácových záhradách si môžete dopriať oddych po náročnom dni a pridať sa k piknikujúcim miestnym obyvateľom.

Tak ako je v meste nový palác, je tu aj starý. Ide o bývalý augustiniánsky kláštor, ktorý kedysi obýval Ľudovít II. Vo vnútri si môžete pozrieť miestnosti tak, ako ich kráľ opustil. Okrem toho viac ako 20 % rozlohy Stuttgartu tvoria zelené plochy – spomínané palácové záhrady, rekreačné oblasti a parky. Jedným z najzaujímavejších je park Rosenstein. Ak patríte medzi automobilových nadšencov, určite navštívte Múzeum Mercedes-Benz a Múzeum Porsche, kde sa dozviete viac o vývoji nemeckého automobilového priemyslu.

Kultúrne a umelecké srdce Nemecka, teda Berlín

Nového majstra Európy vo futbale v roku 2024 spoznáme priamo v hlavnom meste Nemecka na Olympijskom štadióne. Mesto je tichým svedkom dejín a politických zmien. Je známe aj ako mesto tisícich múzeí. Potrebujete viac dôvodov, prečo sa budúce leto vybrať na predĺžený víkend do Berlína?

Fragment East Side Gallery, Berlín © Agnieszka Hanusiewicz
Fragment East Side Gallery, Berlín © Agnieszka Hanusiewicz

East Side Gallery, časť Berlínskeho múru pokrytá farebnými grafitmi, je príkladom moderného umenia a zároveň historickým pamätníkom zjednotenia Nemecka. V Berlíne sa však nachádza aj nespočetné množstvo galérií, múzeí a desiatky umeleckých štvrtí (napríklad Hackesche Höfe – labyrint umeleckých dvorov vo štvrti Hackescher Markt). Kultúrnym eldorádom sú miesta ako Múzejný ostrov, kde môžete obdivovať rôzne hodnotné umelecké zbierky.

Berlínska katedrála je známa svojou pôsobivou kupolou a bohatým interiérom. Unikátny Pamätník holokaustu pripomína obete jedného z najväčších omylov v histórii ľudstva; toto symbolické miesto pozostáva z betónových blokov rôznej výšky. Navštíviť môžete aj Postupimské námestie, modernú časť mesta s mrakodrapmi, kinami, reštauráciami a nákupným centrom.


FAQ

Instagram

Hľadáte konkrétne miesto?