Každý vie, že k rybe sa skvele hodí biele víno, ale nie každý vie, že Francúzsko je ako stvorené pre milovníkov kempovania. Viac ako 10000 kilometrov diaľnic, prístup k moru, oceánu a dvom horským pásmam v kombinácii s veľkou slobodou pohybu robí z výletu na štyroch kolesách nezabudnuteľný zážitok!

Krajina, kde sa vodiči karavanov budú cítiť ako ryby vo vode

Divoké kempovanie vo Francúzsku je nielen vítané, ale aj legálne povolené, napríklad so súhlasom miestnych úradov na školských ihriskách alebo aj na súkromných pozemkoch miestnych obyvateľov. Parkoviská majú skvelú polohu, takže pokojne môžete zaparkovať priamo v centrách miest, v blízkosti zjazdoviek, hlavných pamiatok či najvýznamnejších atrakcií tejto krajiny. Prečítajte si tento článok až do konca a pochopíte, že kempovanie pri brehu jazera, na pláži alebo pri hradbách stredovekých pevností je vo Francúzsku veľmi jednoduché a bude tiež zárukou nezabudnuteľnej dovolenky.

Campervan na poli levandule v Provensálsku
Karavan na poli levandule v Provensálsku © shutterstock

Cestovať karavanom do Francúzska alebo si ho prenajať na mieste?

Pred výletom je potrebné zvážiť náklady na spiatočnú cestu (vrátane prípadných dopravných priestupkov), amortizáciu vozidla, zníženie jeho hodnoty a čas strávený za volantom. Z Bratislavy do Paríža je to 1358 km, čo znamená priemernú spiatočnú cenu paliva približne 180 €. Mýto stojí 8 až 10 € na 100 km. Spiatočná cesta trvá 14 hodín nepretržitej jazdy. Náklady na prenájom stredne veľkého obytného vozidla vo Francúzsku sa aktuálne pohybujú od 65 do 100 € za noc a od 85 do 145 € za noc pri väčších vozidlách.

Karavan vo Francúzsku – všetko, čo musíte vedieť

Pred výletom do Francúzska sa musíte oboznámiť s výškou a celkovou hmotnosťou svojho vozidla. Tieto údaje si bude najlepšie zapísať do telefónu a uložiť – budú sa hodiť počas jazdy a sledovania dopravných značiek. Nezabudnite sledovať aj aktuálne pravidlá pre kempovanie vo voľnej prírode na stránke www.rural-camping.com.

Dopravné pravidlá

Najvyššia povolená rýchlosť pre karavany na francúzskych diaľniciach je 130 km/h a na rýchlostných cestách 110 km/h. Ak však máte vodičský preukaz menej ako 3 roky alebo máte výrazne obmedzenú viditeľnosť pri šoférovaní, klesá maximálna rýchlosť na diaľniciach na 110 km/h a na rýchlostných cestách na 100 km/h. V obytných zónach je maximálna povolená rýchlosť 30 km/h, mimo nich 80 alebo 90 km/h podľa druhu cesty. Pokiaľ váš karavan váži viac ako 3500 kg, budete potrebovať sadu rýchlostných nálepiek na zadnú časť vozidla a nemôžete ísť tak rýchlo. Maximálna povolená rýchlosť mimo obce je 80 km/h, pre rýchlostné cesty 100 km/h a pre diaľnice 110 km/h.

Večera s výhľadom na more
Večera s výhľadom na more © Rdne Stock Project on pexels.com

Zvodidlá, ktoré obmedzujú výšku na vjazdoch do niektorých tunelov, viaduktov alebo podzemných parkovísk, sú prekážkou, ktorú dobre poznajú všetci vodiči karavanov. Pozor si musíte dávať aj na nízkoemisné zóny (napr. v centre Paríža), kde za jazdu vozidlom s dieselovým motorom hrozí vysoká pokuta.

Sleeping in a motorhome

Parkoviská alebo miesta pre karavany vo Francúzsku nájdete v mobilnej aplikácii Campercontact. Vo Francúzsku však môžete prespať kdekoľvek, kde môžete zaparkovať svoje auto. Počas výletu máte tieto možnosti ubytovania:

  1. Aires – aire de service, plne vybavené a obľúbené bezplatné aj platené parkoviská pre obytné vozidlá. Nájdete tu všetko od spŕch, cez elektrinu, až po bazény. V Aires môžete obvykle zostať 48 hodín.
  2. Mestské a súkromné kempy
  3. France Passion – rozhodne najzaujímavejší druh ubytovania. Ponúkajú ho majitelia fariem a viníc výmenou za predaj svojich produktov a propagáciu služieb (všetko je, samozrejme, dobrovoľné). K dispozícii je bezplatná aplikácia, vďaka ktorej ľahko nájdete ubytovanie zadarmo.

Dopravné značky s preškrtnutým obytným vozidlom

Počas jazdy po francúzskych cestách môžete naraziť na dopravné značky, ktoré zakazujú prejazd alebo parkovanie obytného vozidla. Prečiarknuté obytné vozidlo obvykle sprevádza nápis „interdiction de stationer“, ktorý znamená „zákaz parkovania“. Tieto druhy dopravných značiek porušujú zásady rovnosti a sú považované za nezákonné. V prípade policajnej kontroly na jednom z týchto miest (ktorá by mala prebehnúť bez problémov) sa bude hodiť znalosť francúzštiny.

Mýto

Diaľnice a rýchlostné cesty sú vo Francúzsku spoplatnené. Spoplatnený je aj prejazd vybraných mostov, tunelov alebo viaduktov. Vo Francúzsku je päť kategórií mýta, ktorého výška záleží od kategórie vozidla a dĺžky úseku cesty. Aktuálne ceny nájdete na autoroutes.fr. Pre každú spoplatnenú cestu máte k dispozícii alternatívnu trasu, kde sa mýto neplatí. Diaľnica je zadarmo iba v prípade, že v okolí nie je možné využiť inú cestu.

Pár obdivujúci západ slnka z hornej časti karavanu
Pár obdivujúci západ slnka z hornej časti karavanu © iStock

Kde si prenajať karavan?

Pokiaľ hľadáte lacnú možnosť, dobrým riešením bude zdieľanie karavanov (camper sharing) – prenájom karavanu od súkromných majiteľov, napr. pomocou aplikácie Yescapa. Nezabudnite, že veľkosť a hmotnosť vozidla neovplyvňuje iba cenu a prípadnú spotrebu paliva na trase. Všetky obytné vozidlá a prívesy (nepripojené k ťažnému vozidlu) s celkovou hmotnosťou vyššou ako 3,5 tony musia mať nálepky, ktoré určujú polohu mŕtvych uhlov – na bokoch a v zadnej časti vozidla. Tieto pravidlá platia od 1. januára 2021.

Aké si kúpiť poistenie?

Na mcrent.com nájdete balík poistenia, ktorý je určený pre vaše vozidlo. Nezabúdajte, že v niektorých prípadoch vám požičovne naúčtujú dodatočnú zálohu na vašu kreditnú kartu za to, že neuzavriete ďalšie dodatočné poistenie.

Objavte najlepšie trasy pre karavany vo Francúzsku

Vďaka veľkej slobode pohybu sú výlety po Francúzsku návykové. Z niekoľkých desiatok trás sme pre vás preto vybrali tri najzaujímavejšie a pri ich výbere sme zohľadnili mieru rozmanitosti, vyhliadkový a historický potenciál každej z nich.

Vínna trasa cez Bordeaux

Ak chcete trochu spomaliť, vychutnať si pohár vína a úžasné výhľady, vydajte sa na cestu vínnymi oblasťami. Na 850 km dlhom úseku z Bordeaux cez Gageac do Beaune nájdete všetko, čím sa Francúzsko preslávilo. Čakajú vás nádherné stredoveké mestá, úžasná príroda (kaňon Gorges du Tarn) a degustácia skvelých vín z odrody Sauvignon Blanc. Navštívite nielen mnoho malebných viníc, ale predovšetkým objavíte fascinujúci spôsob pestovania francúzskej vínnej révy. V regióne sú najobľúbenejšie trasy Route des Châteaux a trasa z Graves do Sauternes. Počas cestovania v regióne skrátka musíte navštíviť impozantný Château de la Brède, kde žil slávny Montesquieu.

Spanie v karavane s výhľadom na vinice
Spanie v karavane s výhľadom na vinice © shutterstock

Zámky v údolí Loiry

Údolie Loiry je jednou z najobľúbenejších destinácií pre prehliadku stredného Francúzska. Na tomto historickom území sa nachádza vyše 300 stredovekých a renesančných hradov a palácov z obdobia osvietenstva. Zaujímavosťou je, že všetky ležia neďaleko Loiry – najdlhšej rieky Francúzska. Na karavanovom chodníku čakajú aj Orléans, Blois, Villandry a Chenonceaux. Na tejto trase je mnoho reštaurácií a viníc a tiež miest pre perfektný odpočinok v prírode.

Medzi alpskými vrcholmi

Na tejto trase sa vám bude hodiť pojem Aire de Chainage, čo znamená miesto montáže snehových reťazí. Route des Grandes Alpes začína od Ženevského jazera na hranici so Švajčiarskom a vedie cez francúzske Alpy do miest v Stredozemnom mori – je to jedno z najkrajších miest na preskúmanie Francúzska karavanom.

Pri výbere tejto možnosti vás čaká 720 km cesty cez 16 priesmykov, z ktorých päť sa nachádza v nadmorskej výške cez 2000 metrov nad morom. Najpozoruhodnejším úsekom bude Col de la Bonette (2802 m n. m.). Táto trasa je k dispozícii od júna do októbra, ale odporúčame sledovať oznámenia alpských bezpečnostných služieb.

Cestovanie dodávkou v horách
Cestovanie dodávkou v horách © shutterstock

Cestujete karavanom do Francúzska? Máme pre vás užitočné informácie!

  1. Nezabudnite sa oboznámiť s aktuálnymi právnymi predpismi ohľadom pohybu a parkovania obytných vozidiel vo Francúzsku.
  2. Zistite výšku a celkovú hmotnosť svojho vozidla.
  3. Uzavrite vhodné poistenie, ktoré pokrýva cestovanie na území Francúzska.
  4. Pripravte si mapu miest, kde môžete legálne prenocovať.
  5. Porovnajte ceny za prenájom obytných vozidiel a zvážte tiež možnosť požičania vozidla od súkromných osôb.

FAQ

Instagram

Hľadáte konkrétne miesto?