Emilia-Romagna, obľúbená lokalita mnohých renesančných umelcov vrátane Leonarda da Vinciho, už dávno inšpiruje návštevníkov z celého sveta. Tento nádherný taliansky región je tiež domovom mnohých kulinárskych špecialít, vrátane svetoznámych cestovín ako tagliatelle, tortellini a ravioli, šumivého vína Lambrusco, parmezánu, balzamikového octu a parmskej šunky.

V regióne Emilia-Romagna sa nachádzajú krásne talianske mestá a dedinky lemované piesočnatými plážami a relaxačnými strediskami. Od kultúrnych pamiatok Bologne až po pohodové pobrežie Rimini – vychutnajte si túto príťažlivú taliansku destináciu aj vy!

Bolonia, the city centre © iStock
Bolonia, the city centre © iStock

Pohodová Bologna

Bologna je mesto, ktoré napriek svojej pomerne veľkej rozlohe pôsobí útulným dojmom. Takmer všetky budovy v hlavnom meste regiónu Emilia-Romagna sú odeté do zemitých odtieňov sienny pálenej. Žeby preto ten príjemný dojem? A možno je to vôňou a chuťou miestnych kulinárskych špecialít, ako sú lasagne a tagliatelle con ragù alla bolognese, ktoré vám navodia dokonalý pocit domova. K pokojnému životnému tempu navyše prispievajú priateľskí domáci obyvatelia i poloha samotného mesta medzi dvoma lenivo tečúcimi riekami Reno a Savena.

Bolonia, the Basilica of San Petronio © iStock
Bolonia, the Basilica of San Petronio © iStock

V samotnej Bologni je rozhodne čo obdivovať. Veža Asinelli a svätyňa Madonna di San Luca ponúkajú nádherné panorámy mesta a okolitých kopcov Emilských Apenín. Pred poludňajším slnkom sa môžete schovať pod niektorou z mnohých mestských arkád – ich celková dĺžka dosahuje neuveriteľných 53 kilometrov, čo je viac než dosť aj na poriadnu prechádzku. Arkády nájdete napríklad na legendárnej ulici Corte Isolani, Via Marsala či na námestí Piazza Maggiore s bazilikou San Petronio, radnicou Palazzo del Comune a slávnou Neptúnovou fontánou.

Námestie Piazza Santo Stefano a Via Zamboni sú mladistvým pulzujúcim srdcom tohto starobylého mesta. Určite však navštívte Museo della Storia, kde sa dozviete viac o stredovekej histórii Bologne. Ak vám pri prechádzkach vyhladne, zájdite na Mercato di Mezzo. Tento trh sa nachádza v priestoroch bývalej nemocnice a ponúka možnosť nakúpiť čerstvé miestne produkty priamo od farmárov, pekárov a remeselníkov. Podvečer si potom môžete užiť pokojné potulky horským mestečkom Brisighella, ktoré bolo vyhlásené za najlepšie miesto pre život v celej Bologni.

Modena, the City Hall © iStock
Modena, the City Hall © iStock

Luxusná Modena

Hoci je Modena známa ako domov balzamikového octu, kyslý pocit z tohto mesta určite mať nebudete! Vydajte sa na námestie Piazza Grande s krásnou modenskou katedrálou, alebo na námestie Piazza XX Settembre, kde si môžete v pokoji vypiť šálku kávy alebo si dať vynikajúce cestoviny. Odporúčame aj Mercato Albinelli s množstvom miestnych špecialít, vôní a chutí. Ak sa radi túlate mestom bez konkrétneho cieľa, začnite svoju púť na ulici Via Emilio Centro. Môžete odbočiť do jednej z mnohých bočných uličiek lemovaných historickými kostolmi a ošúchanými fasádami budov s drevenými okenicami. Možno sa dostanete až na Via Luigi či na Palazzo Ducale, jeden z hlavných symbolov mesta.

Modena, the city centre © iStock
Modena, the city centre © iStock

Bezpochyby budete mať možnosť ochutnať aj aceto balsamico di Modena, preslávený modenský balzamikový ocot. Ak sa chcete dozvedieť viac o tomto svetoznámom produkte, vyberte sa do mestečka San Donnino, kde sa môžete zoznámiť s históriou tejto špeciality a vidieť, ako sa vyrába – na výrobu jedného litra tohto „tekutého čierneho zlata“ je potrebných až 145 kilogramov hrozna.

Ďalším známym modenským vývozným artiklom je Ferrari, Maserati a Lamborghini. V okolí mesta sa pohybuje viacero vozidiel týchto slávnych značiek, odporúčame však navštíviť aj ultramoderné výstavisko, kde sa dozviete viac o najrýchlejších superšportoch sveta. Ak chcete stráviť menej oktánový deň, malé mestečko Nonantola (vzdialené asi 20 km od Modeny) vás poteší benediktínskym kláštorom, románskou katedrálou a pokojom provinčného Talianska.

Levizzano Rangone, the village near Modena © iStock
Levizzano Rangone, the village near Modena © iStock

Mozaikovitá Ravenna

Ravenna, ktorá sa nachádza len 10 kilometrov od pobrežia Jadranského mora, nie je zvyčajne prvým cieľom turistov prichádzajúcich do regiónu Emilia-Romagna. To, že Ravenna nie je taká vyhlásená ako Bologna alebo Modena, ešte neznamená, že sa tu budete nudiť. Prvú zaujímavosť, ktorú v súvislosti s Ravennou spomenieme, sú perfektne zachované pamiatky s byzantskými mozaikami. Nájdete ich v bazilike San Vitale zo 6. storočia, v mauzóleu Gally Placidie (dcéry cisára Theodosia) a v Battistero Neoniano.

Nenechajte si ujsť ani pamätihodnosti, ako je Bazilika Sant’Apollinare Nuovo a hrobka Danteho Alighieriho z 15. storočia. Ak si chcete dopriať trochu vzruchu a života, vyberte sa na Piazza del Popolo, hlavné námestie mesta, s množstvom rušných reštaurácií. Ravennské špeciality môžete samozrejme ochutnať v podnikoch po celom meste, hoci aj na trhu Mercato Coperto. Môžete si tu objednať aj mimoriadne chutné morské plody, ryby a jedinečné špeciality, napríklad zuppa di rane, čo nie je nič iné, ako žabia polievka.

Piazza del Popolo in Ravenna © iStock
Piazza del Popolo in Ravenna © iStock

Máme pre vás ešte jeden tip: spojte návštevu tohto bývalého hlavného mesta západnej Byzantskej ríše s leňošením na plážach Jadranského mora. Na to sú ideálne neďaleké letoviská Lido Adriano, Lido di Dante, Casal Borsetti a Lido degli Estensi. Rodiny i milovníkov adrenalínu zaujme prímestský zábavný park Mirabilandia, zatiaľ čo aktívnych dovolenkárov bude lákať nespočetné množstvo kilometrov cyklotrás v Ravenne. Vďaka spomínaným atrakciám a zaujímavostiam je Ravenna skutočným rajom pre tých, ktorí chcú na dovolenke spojiť poznávanie s oddychom.

The mosaics in the Basilica of San Vitale in Ravenna © iStock
The mosaics in the Basilica of San Vitale in Ravenna © iStock

Starobylé Rimini

Rimini je známe ako hlavné dovolenkové centrum Talianska. V minulosti, ešte pod názvom Ariminium, však patrilo k najdôležitejším miestam Rímskej ríše. V súčasnosti sa mestom dňom i nocou rozlieha hudba a ruch, čo láka nielen Talianov, ale aj turistov z celej Európy. Tí sem prúdia kvôli zábave i kilometrom širokých piesočných jadranských pláží. V Rimini si prídu na svoje všetky vekové kategórie – po zábave hladná mládež, dôchodcovia vyhrievajúci sa na slnku alebo deti hrajúce sa v piesku.

Rimini je tiež obľúbeným miestom talianskych celebrít, takže sa nemusíte čudovať, ak tu stretnete jedného alebo dvoch paparazzov! Ak počas svojho pobytu v regióne Emilia-Romagna plánujete relaxovať pri mori, nezabudnite, že väčšina pláží vyberá vstupné. Výnimkou je pláž pri 55 metrov vysokom vyhliadkovom kolotoči La Ruota Panoramica v historickej štvrti Borgo San Giuliano.

The Bridge of Tiberius in Rimini © iStock
The Bridge of Tiberius in Rimini © iStock

Rimini je preslávené vynikajúcimi rybami a morskými plodmi v akejkoľvek podobe. Vychutnajte si vyprážané fritto misto alebo mušle s linguine alle vongole. Mozno budete poznať aj piadinu – chlebovú placku plnenú mäsom a syrom; ak nie, určite toto jedlo vyskúšajte. Počas dňa si v historickom centre mesta môžete prezrieť množstvo starobylých pamiatok. Patrí medzi ne Tiberiov most či rímsky amfiteáter a L’arco di Augusto s údajne najstarším víťazným oblúkom v celom Taliansku.

Máte radi nákupy? Potom rozhodne navštívte butiky na námestiach Piazza Cavour a Piazza Tre Martiri, zatiaľ čo oddych od davov nájdete v malebných mestečkách na vrcholoch kopcov v údolí Valmarecchia, ako sú San Leo a Pennabilli. Práve tieto lokality sú na pozadí slávneho portrétu Mony Lisy od Leonarda da Vinciho! V Rimini však zábava nekončí ani v noci. Centrum mesta je plné klubov a barov so živou hudbou a miestne pláže sa v noci menia na prímorský tanečný parket. Deň i noc strávené v Rimini sú prosto nezabudnuteľné.


FAQ

Instagram

Hľadáte konkrétne miesto?