Medzinárodné cestovanie sa s príchodom nízkonákladových dopravcov stalo oveľa dostupnejšie a lacnejšie. Ešte stále však existujú miesta, ktoré boli roky považované za veľmi drahé. Máme pre vás pár tipov, ako naplánovať výlet rozumne a v rámci vášho rozpočtu.

Dnes bližšie preskúmame dve destinácie – Island a Maldivy, aj keď väčšinu týchto tipov samozrejme využijete aj v prípade iných destinácií. Pozrite sa na naše tipy!

Ak chcete dostávať dennú dávku cestovateľskej inšpirácie a cestovateľských tipov bez zbytočného míňania – sledujte eSky na Instagrame. Naše doterajšie tipy a nápady nájdete vo vybraných príbehoch. Odporúčame tiež využiť aplikáciu eSky, vďaka ktorej získate prístup k najvýhodnejším cenovým ponukám a najdôležitejším informáciám o vašej ceste na jednom mieste.

Off-road, Island
Off-road, Island © iStock

Krajina elfov za skvelú cenuKrajina elfov za skvelú cenu

Island už roky patrí medzi najdrahšie krajiny sveta. Hotely v Reykjavíku môžu byť až o niekoľko desiatok percent drahšie ako v iných škandinávskych metropolách, nehovoriac o cenách v reštauráciách. Tie môžu prekročiť európsky priemer takmer o polovicu. Alkohol je tiež veľmi drahý. Ako teda navštíviť Island a nemíňať závratné sumy?

Camping, Island
Camping, Island © iStock

Našťastie existuje niekoľko spôsobov, ako Island lacno preskúmať. Kempovanie je stále populárnejšie. Sieť miest na kempovanie sa neustále rozrastá, sú dobre zariadené a oveľa lacnejšie ako hotely alebo hostely. Nezabúdajte, že Island leží na hranici polárneho kruhu a spanie v stane mimo letného obdobia môže byť trochu svojráznym zážitkom. Silu islandskej prírody je cítiť od prvých okamihov na ostrove, takže musíte rýchlo reagovať na meniace sa podmienky.

Spanie v stane na streche, Island
Spanie v stane na streche, Island © iStock

Stopovanie je najlacnejší spôsob cestovania po Islande. Islanďania hovoria výborne anglicky a radi vás zvezú. Nevýhodou je nepochybne obmedzená cestná premávka a cestovanie väčšinou iba po hlavných ťahoch. Všetky ostatné spôsoby cestovania po ostrove, teda prenájom auta, autobusy a vnútroštátne lety, budú pre priemerného turistu pomerne drahé. Za zváženie stojí možnosť zapožičania terénneho auta so strešným stanom. Cena môže spočiatku bolieť vašu peňaženku, ale toto riešenie prináša mnoho výhod. Nemusíte si rezervovať ubytovanie a stravovať sa v drahých reštauráciách. Počas objavovania miest sa oplatí hľadať parkovacie miesta v lacnejšej zóne P3, ktorá je označená namodro.

Horúce pramene na Islande
Horúce pramene na Islande © shutterstock

Terénne vozidlá sú často vybavené poľnou kuchyňou pre vlastné stravovanie. Pokiaľ chcete variť sami, odporúčame zájsť do najlacnejších obchodných reťazcov Bonus a Kronan. Nemusíte kupovať balenú vodu. Voda na Islande je jednou z najčistejších na svete a je dostatočne studená, aby sa dala piť priamo z kohútika. V Reykjavíku sa oplatí prihlásiť sa na bezplatnú prehliadku mesta v rámci Free Walking Tour. Pešie túry po hlavnom meste sa organizujú pravidelne a sú veľmi obľúbené. Nie je žiadnym tajomstvom, že za návštevu hlavnej atrakcie Islandu s horúcimi prameňmi sa často platí poplatok. Na ostrove sa oplatí hľadať voľné miesta tohto typu, napr. Fosslaug alebo Guðrúnarlaug. Mimo sezóny v nich často panuje veľmi komorná atmosféra.

Rajské Maldivy dostupné pre každého

Pred niekoľkými rokmi boli Maldivy prázdninovou destináciou výhradne pre bohatých. Situácia sa zmenila s rozvojom siete leteckých spojení, nových médií a popularizácie lacných spôsobov cestovania. Prelomová bola aj zmena predpisov, ktorá na miestnych ostrovoch umožnila otvorenie penziónov. Maldivy sú fascinujúcou krajinou, ktorú možno preskúmať s rozumným cestovným rozpočtom. Oplatí sa naplánovať si výlet na súostrovie a do ostrovného štátu na vlastnú päsť a nevyužiť ponuku cestovných kancelárií, ktoré si za tento typ dovolenky účtujú od niekoľko do niekoľko desiatok tisíc korún. Upozornenie na cenu pri najlacnejších letoch bude dobrým spôsobom, ako naplánovať cestu za rozumnú cenu. Vďaka tejto možnosti vám neuniknú pravidelné akcie a budete vždy informovaní o meniacich sa cenách vstupeniek. Oplatí sa hľadať lacnejšie prestupové lety a ušetrené peniaze minúť za objavovanie kúziel ostrovného raja.

Trajekt na Maldivách
Trajekt na Maldivách © iStock

Smart travelling sa v prípade Maldív oplatí aktivovať po pristátí na letisku Velana. Turisti, ktorí chcú navštíviť centrum, najčastejšie využívajú taxi, aj keď lacnejším variantom sú bežné trajekty. Počas cesty na Maldivy navštívte niekoľko ostrovov, ktoré ležia v tesnej blízkosti, aby ste ušetrili čas a udržali rozpočet pod kontrolou. Pred využitím služieb sa uistite, že konečná cena zahŕňa dane. Medzi ostrovanmi je bežnou praxou, že si k cenám služieb alebo jedál pripočítavajú ďalšie poplatky. Zoznam je dlhý – od nákladov na letiskovú dopravu cez ekologický poplatok až ďalšie poplatky k hotelovým službám.

Relax na Maldivách
Relax na Maldivách © iStock

Na ostrovoch sú obľúbené tri druhy ubytovania: rezorty, cruisery s kajutami a penzióny. Tretia možnosť je cenovo najvýhodnejšia a často má najbližšie k miestnemu folklóru a tradíciám. V mnohých ohľadoch je cestovanie po Maldivách s obmedzeným rozpočtom oveľa lepšie ako pobyt v niektorom z luxusných rezortov. Prepychové prázdninové rezorty sú často budované na súkromných ostrovoch a izolované od zvyšku krajiny, čo obmedzuje možnosť preniknúť do atmosféry ulíc alebo pozorovať život obyvateľov na Maldivách.


FAQ

Instagram

Hľadáte konkrétne miesto?