karnawal 2020 featured.jpg

Tancuje celé mesto. Ligoce sa v trblietavých flitroch a ožíva v kostýmoch s farebným perím a maskách. Počas karnevalu tu život hýri v rytme samby.

Chcete vyraziť na karneval do Rio de Janeiro? Najväčšiu, najfarebnejšiu a najhlučnejšiu párty na svete v Brazílii sa určite oplatí navštíviť, ale… kratší a lacnejší výlet na Tenerife či do Benátok vám tiež umožní vychutnať si rytmickú hudbu a karnevalového ducha. Prezradíme vám, kedy je najlepšie vycestovať do Ria, Santa Cruz de Tenerife alebo Benátok a aké atrakcie vás tam čakajú počas karnevalovej sezóny 2024.

Karneval v Riu de Janeiro
Karneval v Riu de Janeiro © Emanuel Tadeu on Pexels

Karneval v Riu de Janeiro

Rio de Janeiro sa čoskoro bude lesknúť vo flitroch a perí a ulice sa budú zabávať v rytme samby. Karneval v Riu sa bude konať od 9. do 17. februára 2024. Od roku 1840, keď Portugalci prvýkrát zorganizovali v Riu maškarný ples Entrudo s polkou a valčíkom namiesto samby, sa karneval koná týždeň pred tzv. popolcovou stredou, ktorá v katolíckej cirkvi znamená začiatok pôstu. Samotný názov pochádza zo slov „carne“ a „vale“ a znamená rozlúčku s mäsom.

Epicentrom karnevalu v Riu s extravagantným a živým sprievodom samby je Sambodróm. Je to obrovská betónová stavba s dĺžkou 700 m a tribúnami na obidvoch stranách ulice Marquês de Sapucaí. Zmestí sa sem až 90 000 ľudí! Na podujatie na Sambodróme sa predávajú vstupenky. Vstupenky v roku 2024 stoja – v závislosti od typu miesta – od 24 USD za nečíslované miesta a miesta na státie až po 794 USD za možnosť vstupu do VIP zóny. Nezabudnite, že najrýchlejšie sa predávajú vstupenky na nedeľu a pondelok, ktoré si rezervujú predovšetkým Brazílčania. Ani počas ďalších dní karnevalového týždňa nie je núdza o atrakcie, ale karneval prebieha o niečo pokojnejšie.

Sambodróme
Sambodróme © iStock

Brazílsky karneval – nielen na Sambodróme…

Karneval v Riu je bezpochyby najväčším, najfarebnejším, najhlučnejším a najveselším predstavením na svete a najdôležitejšou udalosťou v brazílskom kultúrnom kalendári. Hoci jeho hlavnou atrakciou sú sprievody na Sambodróme, „el carnaval“ nie je len o obdivovaní tanca na podujatiach, na ktoré sa predávajú vstupenky. Je to aj príležitosť zabaviť sa a vyskúšať si sambu počas pouličných večierkov, ktoré festival sprevádzajú. Mesto počas festivalu naozaj nespí! Odporúčame navštíviť bezplatné pouličné párty, ktoré organizujú tanečné školy a skupiny. Je ich viac ako 300! Vo štvrti Cinelândia si zatancujete na hudbu zo 40.-60. rokov 20. storočia. Na Avenida Rio Branco zas môžete zájsť na koncert najstaršej pouličnej kapely v Riu – Cordao do Bola Preta.

Karneval v Riu de Janeiro – oddych na pláži

Medzi sprievodmi samby a pouličnými párty v Riu de Janeiro môžete odpočívať na pláži. K najkrajším plážam v Riu patria nielen slávna a zábavná Copacabana a susedná Leme, ale aj Ipanema s vysokými vlnami pre windsurfistov. Pokojnejšia, ale rovnako veľkolepá je pláž Barra da Tijuca alebo jednoducho Barra, ktorá sa tiahne takmer 18 kilometrov! K tejto fenomenálnej lagúne sa dostanete nielen autom, ale aj autobusom a metrom. Pokoj a ticho bez nárazových vetrov typických pre túto časť Brazílie nájdete na pláži Vermelha – známej ako červená pláž kvôli ružovkastému odtieňu piesku.

Karneval na Tenerife

Karneval v Santa Cruz de Tenerife je druhým najväčším karnevalom na svete – hneď po Riu de Janeiro. Vďaka priateľskej a bezpečnej atmosfére pouličných večierkov a sprievodov ho mnohí považujú za najlepšie podujatie svojho druhu. Bezpochyby je aj najdlhšie – v roku 2024 sa prvé atrakcie začnú už 12. januára! Ak si nechcete vziať dlhú dovolenku a utratiť väčšinu rozpočtu za letenku do Brazílie, Tenerife je ideálnou voľbou. Karnevalovú atmosféru pocítite hneď v prvý deň osláv karnevalu na Tenerife – koná sa tu totiž uvítací galavečer a začína sa voľba tohtoročnej kráľovnej karnevalu v troch vekových kategóriách. Hlavné podujatia sú však naplánované o niečo neskôr. Uvítací sprievod karnevalu je naplánovaný na 9. februára a Coso de Carnival, čo je najväčší karnevalový sprievod v Santa Cruz de Tenerife, na 13. februára. Posledný uvedený dátum patrí medzi najdôležitejšie, a preto je tento deň na Tenerife vyhlásený za štátny sviatok.

Tenerife
Tenerife © iStock

Karneval na Tenerife je „najbrazílskejší“ zo všetkých karnevalov, ktoré sa v Španielsku konajú. To znamená jediné – je hlučný, veselý, pestrý a tanečný. Účastníci sprievodov sa podobne ako v Riu de Janeiro obliekajú do peria a nápadných trblietavých kostýmov. Témou karnevalu na Tenerife v roku 2024 je svet televízie. Ďalším zaujímavým podujatím je tzv. pohreb sardinky – maškarný sprievod pred pôstom. Účastníci sa v rámci smútku za sardinkou obliekajú do čierneho.

Tenerife – nielen karnevalové atrakcie

Tenerife je ideálnym miestom na spojenie zábavy v rytme karnevalovej hudby s dovolenkou plnou slnka, na ktorú si na Slovensku budete musieť počkať trochu dlhšie. Môžete si tu užiť aktívny odpočinok, napríklad trekking v rokline Masca alebo výstup na sopku Teide, najvyšší vrch Španielska, a surfovanie v oblasti Las Americas s plážami Troy, Las Cuevitas, Del Bobo alebo Playa Honda. Ak po nočnom šialenstve túžite po pokoji a tichu, môžete leňošiť na jednej z pláží v oblasti Santa Cruz de Tenerife, napríklad na Las Teresitas s palmami, Bollullo s čiernym sopečným pieskom alebo na odľahlej Las Gaviotas. Miestne chute môžete objavovať aj v podnikoch na námestí Plaza de España.

Karneval v Benátkach

História benátskeho karnevalu je veľmi dlhá, pretože siaha približne do 14. až 15. storočia, hoci najväčšiu popularitu získal v 17. storočí. Kvôli pohnutým dejinám bol maškarný sprievod v Benátkach ešte dlho zakázaný (je vôbec ťažké si to predstaviť – Benátky bez karnevalových masiek?) – až do roku 1979, keď bola táto krásna tradícia nadobro obnovená. Tento rok sa karnevalové slávnosti v Benátkach začnú 8. februára a potrvajú do 13. februára.

Karneval v Benátkach
Karneval v Benátkach © iStock

To, čo odlišuje predveľkonočné šialenstvo v meste na Canal Grande, je predovšetkým mimoriadna krása masiek, ktoré vyzerajú ako umelecké diela. Stojí za to zvážiť kúpu jednej z nich ako suveníru z vašej cesty. Ak k tomu pridáte vhodný kostým (každý rok sa k nemu hodí iná téma), môžete splynúť s veselým davom zhromaždeným na Námestí svätého Marka. Toto je totiž najdôležitejšie a hlavné miesto, kde sa konajú predstavenia počas benátskeho karnevalu. Z nich najznámejšou tradíciou je takzvaný Let anjela, ktorý oficiálne otvára karnevalovú zábavu. Počas neho sa konajú plesy, predstavenia, pouličné šou, divadelné predstavenia, sprievody či slávnostné plavby na gondolách.


FAQ

Instagram

Hľadáte konkrétne miesto?