Vo vzduchu je cítiť vzrušenie. Do uší sa dostávajú útržky rôznojazyčných rozhovorov. S prvými tónmi hudby sa dav začína vlniť. Z tisícov hrdiel sa ozýva krik. Začína sa Sziget a s ním aj párty leto v Budapešti.

96 metrov. Tak vysoko čnejú dve najvyššie budovy v Budapešti (vrátane parlamentu) a je to maximum, ktoré dovoľuje zákon. Takže žiadne mrakodrapy, ale architektúra, ktorá zaujme. Odohráva sa tu tradičný veľkomestský život; Maďari predávajú talizmany, ponúkajú tradičný guláš i výborné tokajské. Hlavné mesto našich južných susedov môžete spoznať od A po Z doslova za pár dní.

Poleťte s nami na city break v Budapešti

Od tichých viníc až po parné kúpele. Rýchle zahnanie hladu konzumáciou vynikajúceho langoša z pouličného stánku. Monumentálne pamiatky popri ceste, ktoré vrhajú svoj tieň na uhladené ulice. Zákutia na každom kroku priamo nabádajú k tomu, aby ste sa odklonili od určenej trasy a ponorili sa do mesta ešte viac…

Priatelia na návšteve Budapešti
Priatelia na návšteve Budapešti © iStock

Pešť alebo Buda? Budapešť!

Ak by sme nasadli do stroja času a vrátili sa do roku 1873, mohli by sme navštíviť dve mestá oddelené riekou Dunaj. Budín a Pešť. Neskôr sa tieto mestá spojili. Obyvatelia západnej a východnej časti maďarského hlavného mesta sa však doteraz domnievajú, že to „ich“ je lepšie ako to druhé. Po niekoľkých dňoch strávených v už “spojenej” Budapešti môžete jasne rozpoznať, že niekdajšia Buda je tou pokojnou časťou, ktorá oveľa viac odráža historickú a melancholickú atmosféru. Na druhej strane Pešť ponúka množstvo reštaurácií so skvelým jedlom, vrátane výbornej maďarskej kuchyne a langošov so smotanou a syrom, vinární s typickým tokajským a množstva vychýrených tanečných klubov. Inými slovami, práve v Pešti sa odohráva klasický veľkomestský život.

Sziget – jeden z najväčších hudobných festivalov v Európe

Víta vás oceľový železničný most K-híd. Bežne pôsobivý skôr šedivo, ale dnes je plný farieb. Stuhy na ňom pripevnené sa jemne chvejú vo vetre. Od pevniny vás delí necelých sto metrov. A je to tu – Ostrov slobody v zeleni Óbudai-sziget. Počas šiestich augustových dní a nocí ho navštívi viac ako pol milióna ľudí z celého sveta. Tu, takmer v srdci Budapešti, sa od 10. do 15. augusta nachádza epicentrum festivalového vesmíru. Festival Sziget – najväčšie hudobné a umelecké podujatie v Európe. Vládne tu láska, sloboda a umenie. S mapou v ruke si môžete naplánovať čo a kedy uvidíte, kam pôjdete a ktorý koncert si dáte naživo. Je z čoho vyberať. Sziget však ponúka aj umelecké workshopy a rôzne iné predstavenia.

Návštevníčka festivalu Sziget
Návštevníčka festivalu Sziget © iStock

Hlavné pódium, kde v posledných rokoch vystúpili Ed Sheeran, Dua Lipa alebo Lana Del Rey, je naozaj  pôsobivé. Tento rok sa na ňom predstavia Billie Eilish a Florence + The Machine. Človek by privítal možnosť byť na viacerých miestach naraz. Veď počas takmer týždňa tu vystúpi až 1 000 rôznych umelcov na 60 rôznych miestach. Je leto, slnko páli, uši sú plné hudby a okolo vysmiati ľudia z celého sveta. Máte pocit, že práve teraz žijete naplno. Hľadáte oddych, a tak si vyberiete najprv tieň stromov a potom pláž s jemným zlatistým pieskom…

Atletický šampionát v roku 2023

2 000 športovcov z 200 krajín sveta. V dňoch 19. až 27. augusta sa všetci zídu v Budapešti, kde sa zúčastnia na 19. majstrovstvách sveta v atletike. Ide o jedinečnú udalosť, pretože podujatie takéhoto rangu organizuje krajina zo strednej a východnej Európy po prvýkrát v histórii. Záujem o organizáciu malo aj africké Nairobi, Budapešť však vyložila na stôl vyššie karty. Maskotom tohtoročných majstrovstiev sveta v atletike bude ovca skrutkorohá (racka) menom „Youhoo“. Ide o typické maďarské plemeno s ostrými skrútenými rohmi. Vybrali ho preto, lebo oblasť, kde stojí štadión (dejisko šampionátu), bolo pred stáročiami pastvinou týchto zvierat.

Ako sa na štadión, ktorý hostí túto atletickú slávu, dostanete? Nasadnite na autobus 107, ktorý vás odvezie takmer k národnému atletickému centru Nemzeti Atlétikai Központ. Jeho moderná podoba sa vyníma nad štvrťou Ferencváros na Dunaji. Tunajší štadión pojme viac ako 37 000 ľudí. Skontrolujte si, či máte vstupenky. Bola by predsa škoda nevyužiť miesto pod charakteristickou markízovou strechou.

Bežci
Bežci © iStock

Prišli ste na miesto. Zaujímajú vás najmä šprinty, skoky do diaľky, skoky o žrdi a prekážkové behy. Vaši susedia hlasno diskutujú o tom, že sú tu, aby sledovali hod kladivom a hod diskom. Na bežeckom ovále a na trávniku sa objavujú atléti. Na obrazovkách vidíte ich tváre. Sú medzi nimi svetové atletické hviezdy. Sledujete nástupcu Usaina Bolta Erriyona Knightona, niekoľkonásobnú šampiónku Elaine Thompson-Herahovú alebo novú kráľovnú atletiky Sydney McLaughlinovú. Na zlomok sekundy nastane ticho. Preruší ho až ostrý výstrel. Prvý beh odštartoval.

SPA pre telo aj dušu

Len v Budapešti ich je viac ako 100. Gellerta a Szehenyi medzi sebou stále súperia o pomyselné prvenstvo. Parné kúpele sú nepochybne charakteristickými miestami maďarského hlavného mesta. Miestnym obyvateľom aj turistom však neposkytujú iba možnosť relaxácie. Ich voda má zdraviu prospešné účinky. Môžete si ju užiť vo vnútorných aj vonkajších bazénoch termálnych kúpeľov.

Nič však netreba preháňať. Pobyt v liečivej vode by nemal trvať viac ako 20 minút. Gellertove kúpele pôsobia zvláštnym vizuálnym dojmom, ich interiér vyzerá ako parížska umelecká galéria. Steny sú bohato zdobené početnými mozaikami. Budete sa cítiť ako v orientálnych kúpeľoch spred niekoľkých stoviek rokov, ktoré navštevovali najbohatší obyvatelia mesta.

Dievča v budapeštianskom metre
Dievča v budapeštianskom metre © iStock

Metro staré ako… Európa

127 rokov. To je vek linky M1 budapeštianskeho metra. Táto linka bola ako prvá na svete plne elektrifikovaná. Od roku 2002 je na prestížnom zozname svetového dedičstva UNESCO. Určite sa vyberte na reprezentačnú budapeštiansku triedu Andrassy ut. Na miestnej stanici metra nastúpite do historických žltých vozňov smerujúcich na stanicu Hosk tere. Ide o najkrajšiu stanicu metra v Budapešti, ktorej podzemný interiér je tvorený bielou a zelenou mozaikou. Atmosféru dotvárajú drevené pokladnice doslova z inej doby. Zapôsobí aj zdvorilosť miestnych revízorov lístkov, oblečených v tradičných historických kostýmoch. Ideme ďalej?

Oáza v centre

Augustové prázdniny v Budapešti sa blížia ku koncu. Festivalový ruch utíchol, z ulíc zmizli zvyšky ohňostrojov a vám sa opäť vrátil hlas. Vaše nohy vás už zaviedli na hrad Budavári Palota a tiež do parlamentu – Országházu. Za sebou máte aj prehliadku kostola svätého Mateja a Gellértových kúpeľov so secesnou výzdobou. Nastáva ideálny čas na oddych v štýle Budapešťanov. Z krásneho, ale preplneného centra sa vydáte k prírodným zákutiam Dunaja. Počas prechádzky sa presvedčíte, že v prípade maďarského hlavného mesta nie je divoká príroda v centre iba prázdnym pojmom. Po zátoke Háros sa môžete pohybovať verejnou dopravou. Spočiatku budete putovať po dobre značených turistických chodníkoch. Môžete sa šak túlať aj bez mapy a zjavného plánu.

Na brehoch Dunaja a na blízkom ostrove môžete obdivovať lužný les. Je divoký a sviežo zelený. Na každom kroku narazíte na stromy s ohlodanou kôrou. Áno, žijú tu bobry. Pozrite sa pozorne, možno ich uvidíte vo vode. Uvoľníte napätie, zhlboka sa nadýchnete a vystavíte tvár slnku. Máte dojem, že mesto zostalo ďaleko za vami, hoci z diaľky počujete jeho šum. Vydáte sa na sever a prejdete okolo rybárskeho klubu zo šesťdesiatych rokov minulého storočia. O kúsok ďalej sú dve miesta, ktoré sú známe vyprážanými rybami a langošmi – obľúbeným pouličným jedlom v Budapešti. Oplatí sa podľahnúť ich vôni a ochutnať tieto plážové špeciality. S novou energiou sa pohnete ďalej. Pri budovách bývalej továrne na výrobu šumivého vína Törley sa vo vás prebudí duch urbexového prieskumníka. A keď sa bude blížiť západ slnka, vydáte sa pešo pozdĺž rieky smerom do centra. Zajtra vás čakajú ďalšie úžasné miesta.


FAQ

Instagram

Hľadáte konkrétne miesto?