Slnko, hory, oceán – čo viac si priať? Madeira je perfektnou prázdninovou destináciou počas každého ročného obdobia. Ostrov okúzli návštevníkov svojou rozmanitou faunou a flórou, krásnym počasím a nezabudnuteľnými zážitkami. Ak nechcete iba leňošiť na pláži a uprednostňujete aktívny odpočinok, pozrite sa, aké atrakcie vás na Madeire čakajú!

Madeira – večne zelený ostrov

Ostrov Madeira leží v Atlantickom oceáne. Spoločne s ostrovmi Porto Santo, Desertas a Selvagens tvoria súostrovie Madeira. Zaujímavosťou je, že iba dva z ostrovov – Porto Santo a Madeira – sú obývané. Zamerajme sa však na náš hlavný cieľ. Madeira je ostrov vulkanického pôvodu s rozlohou 741 km2. Vďaka miernej klíme sa mu vraví aj večne zelený ostrov. Priemerná teplota v lete tu dosahuje približne 25 °C a v zime 17 °C. Milujete vodné športy? Máme pre vás skvelú správu, pretože priemerná teplota vody v lete je 22 °C a v zime 18 °C.

Porto Santo
Porto Santo © iStock

Madeira sa môže pochváliť nádhernou a rozmanitou vegetáciou, impozantnými útesmi, ale aj vzácnymi druhmi zvierat a plážami. Na tých, ktorí si chcú oddýchnuť, tu čakajú kamienkové pláže, napr. v Lido. Milovníci piesočných pláží môžu byť trochu sklamaní, pretože na Madeire sa nachádza len málo pláží tohto druhu (napr. v Machico). Pokiaľ však chcete navštíviť piesočnú pláž, stačí krátka jazda trajektom na neďaleký ostrov Porto Santo. Madeira sa môže pochváliť aj zaujímavými pamiatkami, ako je katedrála Sé alebo Etnografické múzeum Madeiry. Futbalových fanúšikov zaručene poteší múzeum Cristiana Ronalda a pamätník znázorňujúci CR7. Po krátkej prestávke a prehliadke je čas na poriadne dobrodružstvo. Tu sú naše tipy pre aktívnu dovolenku na Madeire.

Levády
Levády © Andre Carvalho

Turistické chodníky na Madeire

Hornatý terén zaručuje výborné podmienky na trekking. Madeira je ostrov s mnohými turistickými chodníkmi a túry vám zaručia nielen obrovskú dávku endorfínov, ale umožnia vám tiež obdivovať nádhernú krajinu. Jednou z hlavných atrakcií Madeiry sú levády. Ide o sieť malých zavlažovacích kanálov, ktoré privádzajú vodu zo severu na juh ostrova. S ich výstavbou sa začalo v 16. storočí a posledné splavy pochádzajú zo 40. rokov 20. storočia. Voda z levád poháňa vodné elektrárne a tiež zavlažuje okolité polia. Túry po levádach na Madeire priťahujú turistov a táto atrakcia je k dispozícii celý rok. Niektoré kanály sú vytesané v strmých skalách, iné v údoliach. Počas prechádzky budete míňať vodopády či tunely. Oplatí sa vziať si so sebou proviant, baterku a kvalitné topánky, pretože chodníky môžu byť klzké. Tip na túru? Z Ribeiro Frio do Balcões (20-30 minút).

Pico Ruivo
Pico Ruivo © iStock

Keď už sme pri pešej turistike, rozhodne vám odporúčame preskúmať niektoré z vrcholov ostrova s nádhernými panorámami, ktoré prepojujú výhľad na zelené kopce a oceán. Jednou z možností je chodník z Achady do Teixeiry na Pico Ruivo – najvyšší vrchol ostrova (1862 m n. m.). Ďalším tipom pre dokonalú aktivitu na Madeire je túra na Cabo Girão (580 m n. m.), kde sa nachádza vyhliadková plošina s presklenou podlahou. Chcete obdivovať hornatý terén ostrova, ale nebaví vás turistika? Jazda na terénnom bicykli, motorke alebo aute po nespevnených cestách vám dodá obrovskú dávku adrenalínu!

Funchal
Funchal © iStock

Čo robiť na Madeire?

Ak nechcete objavovať ostrov pešo, čo takto vyskúšať lezenie? Strmé útesy priamo nabádajú k dobývaniu, samozrejme pod dohľadom profesionála. Priaznivci rýchlej jazdy môžu vyraziť do hlavného mesta Madeiry – Funchal – kde sa nachádza motokárová dráha. Paraglidingový let je tiež skvelý spôsob, ako sa na Madeiru pozrieť z inej perspektívy. Výlet do nebies zaručia aj lanovky. Jednou z najobľúbenejších je tá z Funchal do Monte. Ako sa dostať späť? Stavte na obľúbenú atrakciu Madeiry, teda sánkovanie.

Trasa vedie z Monte smerom na Funchal. Prútené sane sú pre dve osoby. Tlačia ich a riadia dvaja miestni obyvatelia v tradičných krojoch a zostup trvá asi 10 minút.

Zaujímavosťou je, že v roku 1850 boli tieto sane hlavným dopravným prostriedkom medzi týmito dvoma mestami. Chcete si nachvíľku oddýchnuť? Navštívte golfové ihrisko! Zahrajte si golf v krásnej scenérii s oceánom v pozadí. Môžete si vybrať z 2 ihrísk – v Palheiro Golf (18 jamiek) a Santo da Serra Golf Club (27 jamiek).

Madeira
Madeira © Henrique Seruca

Vodné športy na Madeire

Madeira je ako stvorená na vodné športy. Nie nadarmo sa jej vraví aj Havaj Atlantiku. Krásne, slnečné počasie ide ruka v ruke s pravidelnými vlnami. Medzi najobľúbenejšie športy patrí samozrejme surfovanie a po celom ostrove nájdete aj prírodovedné školy a požičovne vybavenia. Medzi vyhľadávané aktivity patrí aj bodyboarding a hneď za ním SUP, teda Stand Up Puddle – jazda na doske s pomocou pádla. Uprednostňujete niečo extrémnejšie? Vyskúšajte coastering. Pod týmto názvom sa skrýva veľká dávka adrenalínu! Jedná sa o kombináciu lezenia po skalách alebo útese, skákanie do vody a často aj preskúmavania jaskýň.

Madeira
Madeira © Francisco Correia

Potápanie na Madeire vám poskytne podobné, ak nie lepšie zážitky, pretože krištáľovo čisté vody sú ako stvorené na plávanie. Veľkým lákadlom pre turistov je aj potápanie v Madalena do Mar, kde sa nachádza vrak lode Bowbelle (v hĺbke 21-30 metrov). Milovníci vody, ktorí hľadajú skôr pokojnejšie aktivity, si môžu prenajať loď a vyraziť na peknú plavbu. Oplatí sa tiež vydať na plavbu s posádkou a pozorovať delfíny a veľryby v ich prirodzenom prostredí. Na svoje si na Madeire prídu aj priaznivci športového rybolovu a kanoistiky.

Cabo Girão
Cabo Girão © iStock

Ako vidíte, Madeira má rozhodne čo ponúknuť. Sladké ničnerobenie tu môžete prepojiť s aktívnym odpočinkom. Nech už sa rozhodnete pre akúkoľvek aktivitu, môžete si byť istí dvoma vecami – nádherným počasím a dych vyrážajúcimi výhľadmi.


FAQ

Instagram

Hľadáte konkrétne miesto?