Ulice Edinburghu sa menia na obrovskú otvorenú scénu, kde môžete cítiť ducha slobody a kreativity. Nikdy neviete, akého umelca nájdete za najbližším rohom. Ak si trúfate, môžete dokonca predviesť aj svoj talent.

Z hlavného mesta Škótska sa začiatkom augusta stáva najväčšie pouličné divadlo na svete. Počas troch týždňov sa tu stretávajú umelci z rôznych krajín a predvádzajú svoj talent doslova všade. Jedna prechádzka vám tak zaručí jedinečné zážitky – od tanečných a iluzionistických predstavení až po slam poéziu.

Victoria Street v Edinburghu
Victoria Street v Edinburghu © iStock

Pouličné divadlo. O čo sa jedná?

Festival pouličných divadiel v Edinburghu sa každý rok zameriava na rôzne amatérske a poloamatérske pouličné predstavenia. Celá akcia trvá takmer mesiac. Počas jej trvania odohrajú umelci z celého sveta v rôznych častiach mesta až desiatky tisíc predstavení a centrum Edinburghu sa tak premení na scénu pre obyvateľov aj turistov.
Vďaka Festivalu pouličných divadiel môžu umelci z celého sveta predviesť svoj talent. Tejto akcie sa môže zúčastniť každý – áno, aj vy! Stačí sa zaregistrovať na stránkach usporiadateľov festivalu a ulice Edinburghu sa vám okamžite otvoria. Môžete zahrať scénku, spievať, tancovať alebo predviesť pantomimické či akrobatické predstavenie. Výber je len na vás.

Intenzívne, ale podľa plánu. Ako vyzerá program festivalu?

Každý deň môžete v uliciach Edinburghu vidieť desiatky divadelných, cirkusových, pantomimických a tanečných predstavení a performance. Predstavenia sú obvykle krátke a trvajú niekoľko minút. Vďaka tomu sa môžete rýchlo presúvať z jedného predstavenia k druhému a máte možnosť sledovať mnoho zaujímavých umelcov.

Zaujímavosťou je, že usporiadatelia festivalu vopred pripravujú program, v ktorom presne opisujú, čo a kde sa bude diať. Môžete si ho objednať v papierovej alebo elektronickej verzii. Upozorňujeme, že zahŕňa iba umelcov, ktorí sa zaregistrovali pred zverejnením programu. Počas prechádzky ulicami Edinburghu teda môžete naraziť na prekvapenia a predstavenia, ktoré v oficiálnom programe nenájdete.

Festival pouličných divadiel v Edinburghu
Festival pouličných divadiel v Edinburghu © Wikipedia / Festival Fringe Society (CC BY-SA 3.0)

Umenie dáva slobodu. Čím je Festival pouličných divadiel výnimočný?

Festival pouličných divadiel v Edinburghu má predovšetkým jedinečnú atmosféru. Po uliciach chodia davy ľudí, miestnych aj turistov, sledujú umelcov a rôzne predstavenia a užívajú si skvelú atmosféru. Usporiadatelia festivalu majú jediný cieľ – čo najväčšiu otvorenosť a dostupnosť umenia. Chcú, aby každý mohol vystúpiť na otvorenej scéne Edinburghu, ale aj aby každý mohol sledovať jedinečné predstavenia. Pouličné predstavenia sú obvykle zadarmo alebo za symbolický poplatok, čo umožňuje voľný prístup ku kultúre a umeniu pre každého, bez ohľadu na sociálne postavenie alebo finančné prostriedky.

Festival na predmestiach. Ako vznikol Edinburgh Fringe Festival?

Všetko sa začalo v roku 1947. Rakúsky rodák Rudolf Bing usporiadal prvý ročník Medzinárodného festivalu v Edinburghu, ktorého cieľom bolo oživiť škótsku kultúru po druhej svetovej vojne. Osem divadiel sa v tomto prvom ročníku nekvalifikovalo. Herci a režiséri, ktorí sa akcie nemohli zúčastniť, sa však nehodlali vzdať a vytvorili si vlastný alternatívny festival na predmestiach. Okrem toho sa niektoré predstavenia konali aj v grófstve Fife.

Z týchto dvoch dôvodov sa tento neformálny festival volal The Fringe (teraz Edinburgh Fringe Festival), čo znamená periférie. V neskorších rokoch sa predstavenia presunuli výhradne do ulíc Edinburghu, ale festival si zachoval svoj alternatívny charakter. Dodnes na The Fringe nie je porota a usporiadatelia neudeľujú žiadne ceny.

Za zmienku stojí, že Medzinárodný festival v Edinburghu sa tiež organizuje každý rok v auguste. Zúčastňujú sa ho najlepší svetoví umelci z oblasti hudby, divadla, opery a tanca. Počas akcie sa konajú aj rôzne výstavy, prednášky a workshopy.

Dress code pouličného divadla
Dress code pouličného divadla © Pexels

Dress code pouličného divadla. Ako sa na festival pripraviť? Niekoľko praktických tipov!

Oblečte sa predovšetkým ležérne a pohodlne, aby ste mohli celý deň chodiť ulicami mesta a sledovať rôzne predstavenia. Škótske počasie môže byť vrtkavé aj v auguste, takže si so sebou vezmite pláštenku alebo dáždnik. Nezabudnite ani na hotovosť. Umelci počas Edinburgh Fringe Festival, tradične zbierajú peniaze za svoje predstavenia od návštevníkov.

Festival sa koná v centre mesta – môžete teda ísť pešo alebo na bicykli (stojany na bicykle nájdete všade). Každý deň o 10 si môžete pozrieť denný rozvrh predstavení v uliciach Edinburghu.

The Fringe
The Fringe © Wikipedia/Kim Traynor (CC BY-SA 3.0)

Pre najstarších aj najmladších. Na čo by ste nemali zabudnúť počas festivalu?

Počas festivalu sa súčasťou predstavenia môže stať aj publikum. Pouliční umelci vám za malý poplatok namaľujú tiež portrét, karikatúru, upletú náramok či náhrdelník alebo namaľujú tvár vášmu dieťaťu. Fringe je rodinná akcia a deti sú tu preto srdečne vítané. Nezabúdajte však, že dieťa by malo mať menovku s menom a kontaktným číslom rodičov, najmä ak nehovorí anglicky – môže sa hodiť keď sa stratíte v dave.

Usporiadatelia nezabudli ani na tých, pre ktorých môže byť hluk a davy veľkou výzvou. Ruksaky a senzorické tašky si môžete rezervovať a nájdete v nich slnečné okuliare, cestovné vankúše, fidget hračky a chrániče sluchu.

Pocíťte slobodu, ktorú vám môže dať len umenie

Festival pouličných divadiel v Edinburghu 2023 prebieha od 4. do 28. augusta. Naplánujte si výlet do Škótska, určite nebudete ľutovať… a kto vie, možno si tento zážitok zamilujete a za rok naplánujete vlastné predstavenie!


FAQ

Instagram

Hľadáte konkrétne miesto?