Vedeli ste, že v Grécku je viac ako 3000 ostrovov? Mnohé z nich sú naozajstné prázdninové raje. Turisti, ktorí túžia po úchvatných výhľadoch, najchutnejšej kuchyni sveta a pokojnej atmosfére leňošenia si tu splnia svoje sny.

Ostrovy, najmä tie, ktoré sa nachádzajú v teplých moriach, patria medzi obľúbené dovolenkové destinácie. Niet divu – jasné hranice medzi vodou a pevninou vám ponúkajú možnosť preskúmať celú oblasť aj počas krátkej dovolenky. Tieto miesta majú vždy svoju špecifickú mikroklímu, svoje zvyky, architektúru a kuchyňu. Grécko turistov láka aj dobre rozvinutou infraštruktúrou. V tomto článku vám predstavíme tie najkrajšie dovolenkové destinácie.

Zelený ostrov – Korfu

Korfu je jedným z najznámejších a najkrajších gréckych ostrovov. Niet divu – Kerkyra alebo tiež Kerkira, ako sa mu tiež hovorí – vás očarí nielen nádhernou krajinou. Nachádza sa v Iónskom mori neďaleko pobrežia Albánska a môže sa pochváliť najbujnejšou vegetáciou zo všetkých gréckych ostrovov. Miestni ho prezývajú aj zelený ostrov, pretože tu prevláda mierne podnebie, ktoré je vhodné pre pestovanie olív, citrónov, obilnín a pomarančov.

Je to dokonalé miesto na odpočinok bez neznesiteľnej horúčavy s jemnými poryvmi morského vánku! Napriek prvému dojmu je ostrov Korfu vhodný nielen pre tých, ktorí oceňujú dobre rozvinutú turistickú infraštruktúru. Je tiež vhodnou destináciou pre cestovateľov, ktorí hľadajú pokojné miesto ďaleko od preplnených letovísk. Čo sa tu oplatí vidieť?

Corfu
© iStock

Neďaleko dediny Sidari sa nachádza najcharakteristickejší skalný útvar na ostrove – Love Channel. Biele pieskovcové útesy v tomto kaňone sa na slnku nádherne trbliecu a kontrastujú s tyrkysovým odtieňom morskej vody. Podľa miestnej povery vám prechádzka týmto tunelom zaručí šťastie v láske!

Vydajte sa aj na mys Drastis. Vypína sa z úchvatnej panorámy útesového pobrežia Korfu. Niet divu, že toto miesto je považované za jednu z hlavných atrakcií ostrova! Počas západu slnka budú najlepšou voľbou útes Peroulades alebo pláž Logas. Milovníkov pamiatok zas očarí historické centrum hlavného mesta na ostrove Korfu. Jeho architektúra prekvapuje benátskym štýlom nájomných domov.

Ostrov západov slnka – Santorini

Ostrov Santorini, ktorý leží v súostroví Kyklady, je mnohými považovaný za najkrajší ostrov nielen v Grécku, ale aj v celej Európe. Miestni tvrdia, že Santorini je miesto, kde nájdete všetko, čo počas dovolenky potrebujete. Počasie? Takmer vždy slnečné. Kuchyňa? Tradičná – na báze morských plodov a čerstvej zeleniny. Architektúra? S charakteristickými bielymi domami na vulkanickej skale a kostolmi s kopulami, ktoré sú modré ako grécke nebo. Ľudia? Šťastní a priateľskí voči turistom. Pláže? Väčšinou s čiernym vulkanickým pieskom. Čo viac si priať? Aké miesta na ostrove Santorini v Egejskom mori musí vidieť každý cestovateľ?

Czerwona Plaża na Santorini ©iStock
© iStock

Santorini, predtým zvaný Kalliste, teda najkrajší, je známy vďaka svojej kaldere. Táto vulkanická priehlbina, ktorá je teraz naplnená morskou vodou, sa môže pochváliť zátokou v tvare polmesiaca a patrí medzi charakteristické symboly ostrova. Obyvatelia ostrova teda žijú na vyhasnutej sopke! Počas návštevy tohto kútu Grécka sa určite vydajte na západ slnka do dedinky Oia, ktorá je zvečnená na všetkých propagačných materiáloch.

Sałatka i smażone kalmary w Mykonos ©iStock
© iStock

Vezmite si so sebou fotoaparát alebo telefón a nezabudnite, že sa medzi domami na útesoch nevyhnete davom turistov… Ak dávate prednosť menej rušným miestam, počkajte do západu slnka. Potom môžete navštíviť napríklad Fira (hlavné mesto ostrova) alebo Akrotiri – jedinečnú pláž s červeným, nie čiernym pieskom.

Ostrov zlatých pláží – Zakynthos

Chcete počas dovolenky navštíviť skvelé pláže? Vyberte Zakynthos, ostrov v Iónskom mori, známy aj ako Zante. Nie nadarmo sa mu tiež vraví ostrov zlatých pláží. Práve tu môžete podniknúť plavbu na pláž Navagio a obdivovať stroskotanú loď. Výletné lode plávajú týmto smerom z Porto Vromi každý deň.

Ak dávate prednosť odpočinku na piesku, odporúčame pláže: Agios Nikolaos s bielym kostolom na kopci, najväčšiu pláž na ostrove Banana Beach alebo pláž Zorro, ktorá je ako stvorená na svadby. Chcete spojiť zdravie s odpočinkom? Na pláži Xigia sa morská voda mieša so sladkou vodou obohatenou o síru, takže má priaznivý vplyv na pokožku. Vôňa môže byť trochu silná, výhľady na útesy sú však nezabudnuteľné.

zakynthos navagio beach wrak.jpg
© iStock

Vedeli ste, že na Zakynthose môžete sledovať, ako sa korytnačky Caretta Caretta liahnu z vajec? V júni alebo júli sa vydajte na pláže v zátokách Gerakas a Laganas. Nezabúdajte, že sa korytnačích mláďat nesmiete dotýkať! Medzi vyhľadávané atrakcie ostrova patria aj Modré jaskyne. Sú prístupné iba z mora a vyzerajú naozaj úžasne! Na skalnatých stropoch môžete za slnečného počasia sledovať hru slnečných lúčov, ktoré sa odrážajú od priezračnej vody.

Milujete fotografovanie? Vydajte sa na vyhliadkové miesto na vrchu Bohali, odkiaľ je najlepší výhľad na mesto Zakynthos a zrúcaninu hradu. Výlet na polostrov Keri, kde sa nachádza maják, nebudete ľutovať. Pohľad z útesu na skaly Megali a Mikri Myzithre je nádherný! Zaujímavým zážitkom najmä pre milovníkov pokoja môže byť aj prechádzka uličkami dedinky Keri – je tradičná, pokojná a ako stvorená na odpočinok.


FAQ

Instagram

Hľadáte konkrétne miesto?