podrozprezentem hero.jpg

Tento rok sa zahrajte na originálneho Ježiška. Namiesto darčekov rozdávajte spomienky a pozvite na výlet niekoho blízkeho. Najprv sa však musíte dostať od plánov do lietadla.

Pod vianočným stromčekom si predstavte malú krabičku. Teraz je ešte prázdna. Čoskoro sa však naplní spoločnými spomienkami z výletu. Ďaleko od každodennej rutiny, s novými výzvami a zážitkami sú vzťahy a priateľstvá oveľa silnejšie. Spoločná radosť a spomienky z cestovania prinášajú pocit naplnenia. Je to dar, ktorý neznamená len dočasné šťastie – je to investícia do vzťahu, ktorá má pozitívny vplyv na duševnú pohodu.

© iStock

Zimná dovolenka na pláži

Prázdniny v zime? Vymeňte nižšie teploty, sneh a smog za slnečné lúče a príjemné jarné teploty. Takéto podmienky poskytujú okrem iného Cyprus a Tenerife. Zimná dovolenka však nemusí znamenať len útek pred snehom, ale o tom už o chvíľu.

Cyprus

Cyprus je prezývaný aj Afroditin ostrov, pretože sa tu narodila táto grécka bohyňa. V našom rebríčku je to ideálny ostrov na zimnú dovolenku. Stredomorské podnebie poskytuje výborné podmienky pre turistiku – rátajte s priemernou teplotou 18° C. Bohatá fauna a flóra a trekking v zelených zákutiach predstavujú dokonalý aktívny odpočinok. Navštívte vinicu v Omodose alebo sa vyberte na historickú prehliadku v Pafose. Môžete tu obdivovať slávne kráľovské hrobky, najstaršie z nich zo 4. storočia pred Kristom, byzantský hrad z 13. storočia a archeologický park so starovekými mozaikami.

Pohľad na Pafos © iStock
Pohľad na Pafos © iStock

Keď už je reč o Pafose – teraz si tu môžete rezervovať atrakcie, ako napríklad lekcie potápania. Každý účastník absolvuje výcvik pod dohľadom inštruktora a kurz končí potápaním v čistých morských vodách, do hĺbky až 5 m. Neviete si predstaviť zimu bez snehu? Naplánujte si výlet do pohoria Troodos. Práve tu môžete lyžovať na hore s mytologickým názvom – Olymp.

Tenerife

Tenerife v zime je zárukou mnohých atrakcií a dokonca aj pekného opálenia. Najväčší z Kanárskych ostrovov vás uchváti svojou rozmanitosťou. Sú tu jaskyne, sopečné kopce, vavrínové lesy, exotická flóra, piesočnaté a skalnaté pláže. Večne zelený ostrov ponúka príjemné jarné teploty, hoci na jeho najvyššom vrchu môže byť sneh. Reč je samozrejme o sopke Pico del Teide. Dostanete sa tu lanovkou a na vrchole sa vám naskytne prekrásny výhľad. V národnom parku Teide stretnete aj mnohých milovníkov pozorovania hviezdnej oblohy – sú tu pre nich pripravené špeciálne vyhliadkové miesta. Nezabudnuteľné výhľady zaručia aj vysoké útesy, ako napríklad Los Gigantes.

Pohľad na hviezdnu oblohu nad Tenerife © iStock
Pohľad na hviezdnu oblohu nad Tenerife © iStock

Vo voľnom čase si môžete odpočinúť vo vinici, napríklad v oblasti Tacoronte-Acentejo. V San Cristobal De La Laguna odporúčame navštíviť historické centrum s koloniálnymi vplyvmi, ktoré bolo zaradené na zoznam UNESCO – farebné budovy tiež tvoria krásne pozadie pre fotografie. Ďalšou atrakciou na Tenerife je samozrejme plavba s pozorovaním veľrýb a delfínov. V predĺženej verzii môže byť výlet doplnený o odpočinok a potápanie v zátoke.

City break – európske mestá

Ak musíte dlhú dovolenku na chvíľu odložiť, kúpte si ako darček predĺžený víkend v meste. Výlet do európskeho hlavného mesta je perfektný nápad na predĺžené rande, dámsku/pánsku jazdu alebo výnimočné chvíle s rodinou.

Londýn

Hlavné mesto Veľkej Británie je jedným z najnavštevovanejších európskych miest. Turisti tu môžu bezplatne navštíviť mnohé múzeá, ako aj pamiatky a kráľovské paláce. Symbolmi Londýna sú predovšetkým London Eye, Big Ben, Hyde Park a Tower Bridge. Na nákupy sa samozrejme vyplatí vyraziť na Oxford Street. Cesta po stopách filmových hrdinov? Štvrť Notting Hill je rajom pre filmových nadšencov. Ochutnajte fish & chips alebo ázijskú kuchyňu v China Town. Chcete navštíviť zaujímavú atrakciu? Čo tak navštíviť legendárny štadión? Wembley je historické miesto, plné nezabudnuteľných športových a hudobných podujatí. Prehliadka zariadenia zahŕňa okrem iného: vstup do šatní hráčov, prechod tunelom na ihrisko alebo do kráľovskej lóže.

Paríž

V zime získava mesto zamilovaných ešte romantickejší nádych. Osvetlené pamiatky a ulice priam lákajú na dlhé prechádzky. Champs Elysées, Eiffelova veža, Moulin Rouge, Versailles – v Paríži sa rozhodne nebudete nudiť. Môžete sa vydať na nákupy do preslávených butikov alebo ochutnávku miestnych pochúťok, ako je husacia pečeň, tarte či maslové croissanty s lahodnou kávou. Ponuka atrakcií je bohatá – napríklad návšteva Louvru, po ktorej nasleduje plavba po Seine – dokonalá kombinácia! V najznámejšom múzeu v Európe sa nachádzajú umelecké diela ako napríklad Mona Lisa alebo Venuša z Milo. Vďaka plavbe po Seine uvidíte mesto z inej perspektívy. Počas plavby uvidíte okrem iného Eiffelovu vežu, múzeum Orsay a katedrálu Notre-Dame.

Výhľad na Eiffelovu vežu v ​​Paríži © Martyna Górna
Výhľad na Eiffelovu vežu v ​​Paríži © Martyna Górna

Paríž je tiež výbornou základňou pre výlety do Disneylandu. V spoločnosti Disney postavičiek sa vrátite do detstva. Existuje veľa vzrušujúcich jázd, ako napríklad Space Mountain. Môžete sa tiež plaviť na lodi z Pirátov z Karibiku alebo sa zahrať na Indiana Jonesa. V inej časti parku môžete stretnúť princezné na prechádzke. Deň plný atrakcií zakončí dobre známy výhľad – hrad Disney vo svetle ohňostroja. Je to ideálna príležitosť podeliť sa o svoje spomienky s milovanou osobou a tešiť sa z maličkostí ako dieťa.

Štokholm 

53 mostov spája 14 ostrovov. Gamla Stan – štokholmské staré mesto – zaberá 4 z nich. Počas prechádzke v tejto štvrti vás budú vítať staré budovy natreté červenou, žltou alebo oranžovou farbou. Trajekty a lode neustále premávajú kanálmi medzi ostrovmi – doprava je tu rušná ako na hlavnej ulici v meste. Plavba štokholmským súostrovím je ako stvorená na dlhé rozhovory v krásnej atmosfére sprevádzanej nezabudnuteľným výhľadom.

Gamla Stan, Štokholm © shutterstock
Gamla Stan, Štokholm © shutterstock

V Múzeu ABBY budete počuť Bennyho Anderssona hrať na klavíri „naživo“… aj keď tam ani nebude. Múzejný nástroj je pripojený k jeho domácemu klavíru a zaznie zakaždým, keď sa Benny rozhodne zahrať si niečo u seba doma. Po oboznámení sa s fenoménom skupiny odporúčame zájsť na karaoke alebo do klubu zatancovať si na ich obľúbené piesne. Odporúčame navštíviť aj štvrť Södermalm – v blízkosti drevených domčekov sa nachádzajú obľúbené kaviarne, kluby a obchody a ide o jedny z najstarších budov v Štokholme.

Nice

Hlavné mesto Francúzskej riviéry zbožňujú umelci, turisti, milovníci luxusných butikov a vína. Počas pobytu sa oplatí navštíviť aj okolité mestá, ako napríklad Monako alebo Cannes. Ale vráťme sa do Nice. Rekreačné stredisko má čo ponúknuť v každom ročnom období. Umelecké galérie, hotely, ktoré sú samy o sebe atrakciami alebo Staré Mesto plné farebných historických nájomných domov.

Ulica v Nice © Unsplash
Ulica v Nice © Unsplash

Prejdite sa po Promenade des Anglais, preskúmajte oblasť prístavu, kde vedľa drahých jácht uvidíte tradičné rybárske lode. Jedinečný výhľad na okolie zaručuje Hradný vrch a Mont Boron. V rámci atrakcií ponúkame aj prehliadku Provensálska spojenú s ochutnávkou vína. Len za jeden deň navštívite vinicu, olivovú plantáž, vodopád a z Gourdonu sa vám naskytne úchvatný výhľad na Francúzsku riviéru.

Szybki city break czy dłuższe wakacje?

Výlet ako darček môže mať veľa podôb. Viac nápadov na destinácie a balíčky letov a ubytovaní v rôznych tematických kategóriách nájdete nižšie – stačí kliknúť na odkaz.


FAQ

Instagram

Hľadáte konkrétne miesto?