Nórsko je neodmysliteľne spojené s úžasnou divokou prírodou. Práve tu môžete obdivovať najkrajšie fjordy, ohromujúce polárne žiary a nádhernú krajinu z vrcholkov ľadovcov a pobrežných útesov. Táto krajina je tiež skvelou destináciou pre milovníkov luxusu, pretože Nóri dokážu oceniť vysokú kvalitu, čo znamená, že tu na vás čakajú reštaurácie, elegantné hotely a exkluzívne plavby. Čo si vyberiete?

Ak plánujete navštíviť Nórsko, existuje mnoho spôsobov, ako túto neuveriteľnú krajinu preskúmať. Môžete obdivovať krásy prírody a cítiť sa ako skutočný objaviteľ. Vydajte sa na prehliadku mesta cez deň a v noci pozorujte hviezdy na panenskej oblohe. Nórsko je druhou najmenej obývanou krajinou v Európe, čo znamená, že hviezdy tu svietia jasnejšie ako inde. Uprednostňujete pohodlie alebo zhon a svetlá väčších miest? Oslo, Bergen, Trondheim a Ålesund sú známe svojou zaujímavou architektúrou a luxusom, ktorý tu možno obdivovať na každom kroku.

Preikestolen, Norway © iStock
Preikestolen, Norway © iStock

Skaly alebo fjordy?

Skaly a fjordy – prírodné divy Nórska nepochybne patria medzi jeho symboly. Výlet do tejto krajiny sa preto nemôže zaobísť bez aspoň jednej návštevy týchto ikonických skalných útvarov. Odporúčame navštíviť Preikestolen, Kjeragbolten alebo Trolltunga. Preikestolen je útes s výškou 604 metrov, ktorého steny spadajú do Lysefjordu – má takmer úplne rovný povrch, ktorý je perfektným miestom na fotografie s nádhernými výhľadmi. Dávajte však pozor, pretože tu nie sú žiadne zábradlia! Popustite uzdu svojmu vnútornému adrenalínovému nadšencovi a vydajte sa na Kjeragbolten. Táto skala sa nachádza medzi dvoma útesmi v nadmorskej výške 1000 metrov. Jedným z najfotografovanejších miest v Nórsku je „Trolov jazyk“, (Trolltunga). Plochá skala vyčnievajúca nad priepasťou nad jazerom Ringedalsvatnet láka milovníkov vzrušenia a fotografov z celého sveta.

Naeroyfjord, Norway © iStock
Naeroyfjord, Norway © iStock

Ak hľadáte úžasné výhľady bez namáhavého trekkingu, navštívte najobľúbenejšie nórske fjordy. Naeroyfjord je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO a kráľom fjordov je určite Sognefjord s dĺžkou viac ako 200 kilometrov! Nezabudnuteľnú atmosféru môžete zažiť vo fjorde Geirangerfjord, ktorý je domovom nórskeho folklóru – hory tu dosahujú výšku 1700 metrov, týčia sa z vody a obklopujú oblasť s tradičnými chatami s trávnatou strechou.

Trollstigen, Norway © iStock
Trollstigen, Norway © iStock

Odpočinok alebo vzrušenie?

Ak uprednostňujete skôr uvoľnenú atmosféru nórskych pobrežných miest s ich slávnymi bielymi drevenými budovami, Nórska riviéra je pre vás to pravé. Po Sørlandete môžete cestovať od dediny k dedine alebo od ostrova k ostrovu a nasávať jeho rozprávkovú atmosféru. Odporúčame navštíviť aj Risør, Tvedestrand alebo Gjeving.

Pre vzrušujúci zážitok sa vydajte na plavbu po Nórskom alebo Barentsovom mori, kde môžete z paluby lode pozorovať úžasnú prírodu západného pobrežia. Môžete tiež loviť nórske lososy spolu s raftingom v Sjoa a Gudbrandsdalen. V Nórsku nájdete aj vzrušujúce cesty s úžasným výhľadom, ako je Atlanterhavsvegen (Atlantická cesta) a Trollstigen (Trolov chodník).

Northern lights in Norway © iStock
Northern lights in Norway © iStock

Polárna žiara alebo biele noci?

Nórsko je jednou z mála európskych krajín, kde môžete obdivovať veľkolepú severnú polárnu žiaru (Aurora Borealis). Nezabudnuteľnú hru svetiel môžete na oblohe pozorovať každý rok od 21. septembra do 21. marca a najlepšie je vidieť zo severných oblastí, ako je Tromsø, Kirkenes, Lofoty, Svalbard a Bodø. Ak sa rozhodnete Škandináviu navštíviť v lete, môžete zažiť aj ďalší úžasný prírodný jav – biele noci. Nebuďte prekvapení, keď si uprostred noci uvedomíte, že ešte nenastal súmrak!

Oslo, Norway © iStock
Oslo, Norway © iStock

Najzaujímavejšie mestá Nórska

Lákajú vás lety do nórskych miest? Máme pre vás skvelú správu! Nórske mestá sú kombináciou atmosféry veľkých metropol a uvoľneného nádychu malomesta. Oslo, ktoré musíte vidieť, prekypuje úžasnou architektúrou a milovníci secesných činžiakov, drevených víl v škandinávskom štýle a brutalizmu si tu rozhodne prídu na svoje. Každá zo štvrtí Osla je prekvapivá a jedinečná, takže sa pozorne pozerajte, keď sa budete túlať ulicami mesta.

Bergen, Norway © iStock
Bergen, Norway © iStock

Ak si chcete vychutnať prímorskú atmosféru a obdivovať typické farebné drevené domčeky na úbočiach hôr, navštívte Bergen, kde sa hory stretávajú s morom. Toto mesto, známe aj ako brána do fjordov, je skutočnou lahôdkou pre každého, kto túži navštíviť typické nórske krajiny. Milovníkov umenia poteší Trondheim, kde takmer na každom kroku čakajú galérie, ateliéry a múzeá. Niet divu, že mesto je domovom jednej z najvýznamnejších nórskych umeleckých akadémií.

Grand Hotel, Oslo, Norway © unsplash
Grand Hotel, Oslo, Norway © unsplash

Skvelé jedlo a luxusné ubytovanie v Nórsku

Oslo, Bergen a Trondheim sú mestá mnohých tvárí, kde nájdete útulné ubytovanie s raňajkami, kempingy a hotely. V hlavnom meste nájdete aj množstvo päťhviezdičkových hotelov, ako je Thon Hotel Rosenkrantz, Amerikalinjen alebo Grand Hotel. Večeru si odporúčame vychutnať v kritikmi uznávaných reštauráciách v meste, ako sú napríklad Alaise, Maaemo či Hyde. V meste Bergen si môžete oddýchnuť v hoteli Opus 16 alebo Bergen Børs a ochutnať vynikajúce jedlá v reštauráciách Lysverket, Bare alebo Moon.

Sauna in Norway © iStock
Sauna in Norway © iStock

Ak chcete zažiť luxusný Trondheim, zamierte do reštaurácií Speilsalen, Credo alebo FAGN. V päťhviezdičkovom hoteli Britannia sa môžete spoľahnúť aj na špeciálnu starostlivosť. Odporúčame navštíviť aj mestské kúpele, salóny a sauny, ktoré vás príjemne zahrejú po dni plnom zážitkov – budú sa hodiť predovšetkým počas chladnejších mesiacov!

Od hviezdnych nocí až po päťhviezdičkový luxus – Nórsko ponúka všetko! Tak na čo ešte čakáte?


FAQ

Instagram

Hľadáte konkrétne miesto?