Paláce na vode, literárne chodníky a futbalové emócie. Francúzsko je oveľa viac ako Paríž a Azúrové pobrežie – presvedčte sa sami v Marseille.

Nostalgická prechádzka uličkami Starého prístavu, odpočinok na pláži alebo prehliadka Orange Vélodrome. Na nedostatok zábavy sa tu nebudú sťažovať ani milovníci architektúry, ani turisti túžiaci po kulinárskych dobrodružstvách. Nájde sa aj niečo pre priaznivcov dobrej literatúry. Práve v Marseille bol na zámku Château d’If zo 16. storočia uväznený hlavný hrdina románu Alexandra Dumasa – gróf Monte Cristo.

Notre Dame
Notre Dame © shutterstock

Predĺžený víkend v Marseille – alternatíva k výletu do Paríža

Keď sa povie predĺžený víkend vo Francúzsku, prvé, čo vám napadne, je Paríž. Ak uprednostňujete menej nápadné miesta, iste vás poteší, že druhé najväčšie mesto Francúzska – Marseille – má čo ponúknuť. Lacné lety bez prestupu z Bratislavy či Prahy ponúka napríklad Ryanair. Lety s 1 alebo 2 prestupmi z Prahy ponúka napríklad Lufthansa (odlet napr. z Mníchova alebo Frankfurtu).

Ďalším dôvodom, prečo by ste mali navštíviť Marseille, je bohatá a rozmanitá ponuka ubytovania – stačí kliknúť na sekciu Let+Hotel. Kde prenocovať v Marseille? Záleží tiež na tom, aký máte rozpočet. Čím vyšší je štandard zariadenia a čím bližšie je k Starému prístavu, tým vyššie budú náklady na ubytovanie.

Ktorý hotel v Marseille si vybrať? Jeho poloha môže tiež závisieť od toho, ako chcete tráviť čas počas predĺženého víkendu v Marseille. Ak vás zaujíma iba leňošenie na pláži, dobrou voľbou sú hotely alebo penzióny v 8. obvode. Na Plage de la Pointe Rouge a Plages du Prado je to čo by kameňom dohodil.

Marseille
Marseille © shutterstock

Francúzsky klenot pre milovníkov futbalu

Ak vás aspoň trochu zaujíma futbal, pravdepodobne viete, že práve v Marseille sa narodil slávny Zizou, ktorý nastúpil 108-krát za francúzsky národný tím. Rodné mesto Zinedina Zidana stojí za návštevu už len kvôli Orange Vélodrome – mestského štadióna, kde hrá svoje zápasy pýcha Provensalska – Olympique Marseille.

K štadiónu sa ľahko dostanete metrom linkou M2. Areál je impozantný – tribúny pojmú viac ako 67 000 divákov.

Cez prázdniny sú organizované komentované prehliadky štadióna. Areál je pre návštevníkov otvorený celý týždeň od 10:00 do 18:00 (posledný vstup je možný hodinu pred koncom otváracích hodín). Výnimkou sú dni, kedy sa na Orange Vélodrome organizujú zápasy alebo iné akcie. Vstupenky si môžete ľahko kúpiť online.

Orange Vélodrome
Orange Vélodrome © shutterstock

Chateau d’If a odvážny útek grófa Monte Cristo

Château d’If, sa nachádza na rovnomennom ostrove a mal pôvodne chrániť Marseille pred nájazdníkmi. Jediná príležitosť prišla v roku 1536, keď Karol V. (rímsky cisár a španielsky kráľ) zvažoval útok na mesto z mora. Nakoniec ale zvolil pozemnú cestu. Hrad sa čoskoro zmenil na väzenie. Pre turistov bol otvorený v roku 1880. Pokiaľ sa sem chcete dostať, musíte sa vydať na plavbu zo Starého prístavu.Čo má hlavná postava románu Alexandra Dumasa spoločného s touto baštou? Práve v Château d’If bol gróf Monte Cristo (ešte ako Edmund Dantes) uväznený na (maličkosť) 14 rokov. Utiecť sa mu podarilo vďaka premyslenej lži. Ako? Zistite to na mieste (alebo si prečítajte knihu 🙂).

Château d'If
Château d’If © shutterstock

Atrakcie v Marseille zadarmo – tu nemusíte platiť vstupné

Marseille ponúka mnoho pamiatok, ktoré môžete navštíviť zadarmo. Lákadiel je tu neúrekom, od sakrálnych budov s pôsobivou architektúrou, cez nádherné parky, až po múzeá. Pozrite sa, kam ísť za odpočinkom v Marseille.

Navštíviť sa oplatí tieto miesta:

  • Bazilika Notre-Dame de la Garde – je menšia bazilika na kopci La Garde (162 m n. m.), otvorená od 7:00 do 18:00.
  • Kláštor sv. Viktora (Abbaye Saint-Victor de Marseille) – vstup do kláštora, ktorý sa na prvý pohľad dá len ťažko rozoznať od opevnenej pevnosti, je zadarmo. Ak chcete navštíviť krypty, musíte zaplatiť malý poplatok 2 eurá (deti do 12 rokov zadarmo). Kláštor je pre turistov otvorený každý deň od 9:00 do 18:00.
  • Cathédrale La Major – je ďalšia historická sakrálna budova v Marseille, ktorá je pre návštevníkov zadarmo. Otváracie hodiny počas prázdnin sú 10:00-18:30.
  • Palais Longchamp – „palác“ na vode pri Boulevard Philippon. Zaujímavosť: táto bohato zdobená budova na vode nie je sídlom šľachtickej rodiny. Bola postavená v roku 1869 ako pamätník na oslavu výstavby marseillského kanála (Canal de Marseille). V jeho pravom krídle sa nachádza prírodovedné múzeum a v ľavom – múzeum výtvarného umenia.

Ochutnajte Provensalsko – marseillská kuchyňa

Marseille je jedno z najväčších miest Francúzska – pokiaľ sa rozhodnete preskúmať hlavné mesto Provensalska pešo, dbajte o správne množstvo kalórií. Našťastie tu nie je núdza o reštaurácie, bary a krčmičky, ktoré ponúkajú európsku kuchyňu aj chutné miestne špeciality.

Počas návštevy Marseille určite ochutnajte bouillabaisse – aromatickú rybaciu polievku. Pri odpočinku v rôznych kútoch Stredozemného mora môžete naraziť na rôzne prevedenia tejto špeciality. To, ktoré sa podáva v Marseille a jeho okolí, si získa vaše srdce (a chuťové poháriky).

Pokiaľ sa vyhýbate rybím pokrmom, vyskúšajte Soupe au Pistou. Na prvý pohľad sa jedná len o obyčajnú zeleninovú polievku, za svoju jedinečnú chuť však vďačí bazalkovému pestu. Keď dostanete chuť na niečo rýchle pod zub, odporúčame čerstvú bagetu s tapenádou.


FAQ

Instagram

Hľadáte konkrétne miesto?