Kde býva Santa Claus? Asi každý z nás aspoň raz v živote počul túto otázku z úst nadšeného dieťaťa. Odpoveď znie – v Rovaniemi! Malebnú dedinku Santa Clausa vyhľadávajú davy turistov celý rok. Skvele sa tam bavia deti aj dospelí.

Laponsko, Turecko alebo napríklad Grónsko – odkiaľ pochádza Santa Claus?

Súčasná podoba Santa Clausa má s pôvodným biskupom z Myry len málo spoločného. Žil v 4. storočí na území dnešného Turecka – jedná sa o jednu z teórií o jeho pôvode. Svoju legendu o Ježiškovi majú aj obyvatelia Grónska, ktorí pozývajú turistov do chalúpky dobrého starčeka s bielou bradou.

Panorama of Rovaniemi © iStock
© iStock

Cesty všetkých pátračov po Santa Clausovi vedú do… Fínskeho Laponska. Rovaniemi, ktoré sa tam nachádza, získalo v roku 2010 štatút oficiálneho rodného mesta Santa Clausa. Len pár kilometrov od centra Rovaniemi sa zase nachádza dedina Santa Clausa, ktorá funguje od konca 20. storočia.

Plan your trip to Rovaniemi!

Prečo Rovaniemi? Osoba, ktorá je zodpovedná za prepojenie fínskeho Laponska s postavou Santa Clausa, je rozhlasový moderátor z Fínska. Vytvoril rozhlasovú hru pre deti a postave Santa Clausa prihlásil trvalé bydlisko do Laponska. Zaujímavosťou je, že dnes už ikonický obrázok Santa Clausa nie je víziou niektorého z výrobcov sýtených nápojov. Postavu Santa Clausa bez biskupského oblečenia v červenom obleku už dávnejšie predstavil americký ilustrátor Thomas Nast.

To the Santa Claus village © iStock
© iStock

Dedina Santa Clausa

Dedina Santa Clausa sa nachádza iba 8 km od centra mesta Rovaniemi. Dostanete sa sem napríklad miestnym autobusom číslo 8 alebo špeciálnym autobusom Santa Claus Bus, ktorý jazdí každú hodinu. Kúzelná dedina je otvorená po celý rok a ponúka množstvo aktivít pre deti aj dospelých. V centre sa nachádza Santova kancelária – práve tu sa s ním môžete stretnúť tvárou v tvár a požiadať Elfov o fotografiu (táto atrakcia je spoplatnená). Elfovia sú zase hlavnými postavami na Pošte Santa Clausa. Tu dostáva všetky listy a návštevníci si tu môžu zakúpiť suveníry alebo poslať pohľadnicu s úradnou pečiatkou dediny svojim blízkym.

Reindeers in the Santa Clause Village © iStock
© iStock

Turisti z celého sveta vyhľadávajú aj Vianočný dom pani Santa Clausovej a fanúšikovia zimného šialenstva trávia dlhé hodiny vo Svete snehuliakov. Nájdete tu klzisko, šmykľavku z ľadového kopca, ľadovú kaviareň, bar a reštauráciu. Santa Park je naopak atrakciou, kde sa môžete zapísať do Školy elfov alebo sa naučiť elfskú kaligrafiu. Santa Clausova dedina bez sobov? To by snáď ani nebolo možné! Počas objavovania oblasti sa môžete zviezť na saniach ťahaných sobmi alebo ich pozorovať na farme. Medzi obľúbené atrakcie patrí tiež jazda na saniach so psím záprahom alebo jazda na snežnom skútri.

Plan your trip to Rovaniemi!
In the Santa Claus Village © iStock
© iStock

Atrakcie Rovaniemi

Legenda vraví, že nikto nevie, kde sa Santa Claus presne nachádza. Povráva sa tiež, že jeho kancelária bola v Korvatuntúre. Mesto Rovaniemi bolo zničené v dôsledku druhej svetovej vojny, ale teraz sa mesto môže spoľahnúť na turistov z celého sveta. Dedina Santa Clausa nie je jedinou atrakciou v tejto oblasti. V prvom rade stojí za zmienku, že Rovaniemi je skvelé miesto na pozorovanie polárnej žiary. Historicky významnou atrakciou mesta je komplex zrubov LAURI, ktorý je ukážkou tradičnej fínskej architektúry.

Santa Claus Village seen from above © iStock
© iStock

Milovníci arktickej fauny by mali zájsť do ZOO Ranua. Vo voľnom čase sa oplatí preskúmať chodníky a obdivovať miestnu prírodu – mnoho ľudí sa rozhodne napríklad pre výlet do tajného lesa Santa Clausa – Joulukka. Pre turistov sú organizované aj exkurzie do ametystovej bane. Na svoje si prídu aj rodiny s deťmi v Pilke Science Center. V Rovaniemi sa tiež oplatí navštíviť kultúrne centrum Korundi alebo múzeum Arktikum Provincial.

Aurora borealis in Lapland © iStock
© iStock

FAQ

Instagram

Hľadáte konkrétne miesto?