Koniec prázdninovej sezóny je ako stvorený na znovuobjavenie vyhľadávaných destinácií bez davov turistov. Dalmatínsky región v Chorvátsku je stále obľúbenejší, pretože ponúka množstvo atrakcií. Koncom leta alebo začiatkom jesene si môžete naplno vychutnať krásy Chorvátska, a navyše bez davov a dlhých radov.

Ktorý chorvátsky región vybrať?

Dalmácia je najnavštevovanejším regiónom Chorvátska. Pokrýva pomerne veľkú oblasť a delí sa na Južnú, Strednú a Severnú. V tomto článku sa zameriame na severnú oblasť, pretože je ako stvorená na nové aktivity, športy a môžete si tu aj dokonale oddýchnuť. Rozmanité pobrežia, množstvo zátok a ostrovov, bujná vegetácia, pôvabné mestá, olivové háje a národné parky… to všetko na vás čaká v Severnej Dalmácii – dokonalej destinácii, ktorú sa oplatí navštíviť koncom leta!

Omiš, Croatia © iStock
© iStock

Ako naplánovať výlet do Chorvátska?

Všetko závisí od vášho vkusu, očakávaní a potrieb. Vďaka spoločnosti eSky máte možnosť si naplánovať cestu presne podľa vašich predstáv – či už sa rozhodnete pre hotové cestovné balíčky, alebo si radšej naplánujete vlastný výlet od A do Z. Nezáleží, aký výlet uprednostníte, s eSky bude všetko neuveriteľne jednoduché.

Zadar, coastline © iStock
© iStock

Zadar

Zadar je jedným z hlavných rekreačných stredísk Severnej Dalmácie. Ak nechcete celú cestu plánovať sami, odporúčame využiť naše skvelé prázdninové balíčky eSky. V sekcii Dovolenky nájdete najlepšie ponuky leteniek vrátane ubytovania, čo znamená, že si môžete zarezervovať svoju vysnívanú dovolenku jediným kliknutím! Zadar má dobré spojenie s ostatnými mestami a ponúka dvanásť liniek verejnej autobusovej dopravy, ktoré pokrývajú celé mesto. Vďaka tomu tu môžete obdivovať pamiatky, opaľovať sa a dosýta si vychutnať zaslúžený odpočinok.

St. Donat Church © iStock
© iStock

História alebo umenie?

Historické centrum Zadaru je zaujímavou zmesou rímskej, byzantskej a benátskej architektúry. Pozdĺž úzkych uličiek môžete obdivovať staré stredoveké kostoly a rímske zrúcaniny, vrátane slávneho kostola sv. Donáta, ktorý bol postavený na bývalom Forum Romanum. Zaujímavé sú aj samotné zrúcaniny – nájdete tu totiž zvyšky základov niekoľkých budov a Korintský stĺp. Neďaleko sa nachádza Stĺp hanby, o ktorom sa traduje, že k nemu mesto pripútavalo zločincov od stredoveku až do 19. storočia. Toto miesto odporúčame navštíviť v noci, keď je nádherne osvetlené. V Zadare sa nachádza najväčšia románska katedrála v celej Dalmácii – katedrála sv. Anastázie, ktorá vás očarí zdobenými dverami a benátskou zvonicou.

Sea Organ, Zadar © iStock
© iStock

Zadar je tiež známy dvomi zaujímavými umeleckými inštaláciami. Prvou sú Morské organy – tento gigantický hudobný nástroj je umiestnený pod vodou a ukrytý pod mramorovými schodmi na obľúbenom turistickom mieste. Určite ho navštívte, sadnite si na schody a počúvajte hudbu, ktorú hrá vietor a more – najmä pri západe slnka! Keď už sme pri západoch slnka, tie zadarské sú svetoznáme a nemali by ste vynechať ani kruhovú inštaláciu známu ako „Pozdrav Slnku“, ktorá sa nachádza hneď vedľa Morských organov. Toto veľkolepé dielo sa skladá z 300 sklenených solárnych panelov, ktoré sa cez deň nabíjajú slnečnou energiou a po zotmení osvetľujú priestor farebnými svetlami.

Krka National Park © iStock
© iStock

Národné parky alebo pláže?

Ak chcete preskúmať chorvátsku prírodu, urobte si výlet zo Zadaru. Do Národného parku Plitvické jazerá sa zo Zadaru dostanete autobusom za necelé dve hodiny. Pôsobivý je aj Národný park Krka, kam sa dá dostať súkromným výletom alebo autom za niečo vyše hodiny. Uprednostňujete odpočinok na pláži? Historické centrum Zadaru sa nachádza len 10 minút pešo južne od pláže Kalovare. Môžete tiež zamieriť na sever mesta, kde na vás čaká pláž Borik.

Pag, waterfront © iStock
© iStock

Ostrov Pag

Ak si chcete let a ubytovanie rezervovať sami, v eSky sme si pre vás pripravili aj množstvo lákavých možností! Máte skvelú príležitosť navštíviť chorvátsky ostrov Pag, ktorý sa vyznačuje drsnou púštnou krajinou. Skalnatý terén a riedka vegetácia ostrova pripomínajú mesačnú krajinu a v kombinácii s azúrovou vodou je Pag priam rajom pre všetkých cestovateľov – či už chcú vyskúšať nový šport, preskúmať okolie alebo len tak leňošiť na pláži. Nájsť hotové cestovné balíčky na Pag môže byť zložité, takže najlepšie bude si cestu naplánovať a zarezervovať priamo na stránke. Vyhľadajte lety do Zadaru (len hodina jazdy autom) alebo Splitu (dve hodiny jazdy autom). Nezabudnite si tiež rezervovať ubytovanie, kúpiť vstupenky na atrakcie a prenajať auto, ktoré vám uľahčí prepravu po ostrove.

View of the Pag © iStock
© iStock

Niektorí turisti navštívia tento ostrov na jeden alebo dva dni počas pobytu v Zadare. Nič vám však nebráni stráviť tu celú dovolenku. Piaty najväčší ostrov v Chorvátsku sa nachádza v severnom Jadranskom mori a ponúka množstvo jedinečných atrakcií. Je to pokojné miesto s hlboko zakorenenou tradíciou ale aj destinácia vhodná na večierky – organizujú sa tu aj letné festivaly ako Sonus a Hideout. Festivaly sa konajú na pláži Zrće, 10 km od Navalje. Nie sú tu žiadni susedia, ktorým by mohol vadiť hluk, čo znamená, že si každý deň v týždni môžete vychutnať večierok od západu do východu slnka!

Sheep on the Pag © iStock
© iStock

Ostrov Pag však ponúka oveľa viac než len večierky. Pokiaľ chcete tráviť čas inak, odporúčame navštíviť skôr mesto Pag než Navalje. Na hlavnom námestí uvidíte renesančný kostol Panny Márie z 15. storočia, ktorý je plný gotických prvkov. Za návštevu stojí aj Múzeum soli a soľné polia, aby ste videli, ako sa už viac ako tisíc rokov na ostrove vyrába soľ. Ďalšiu miestnu tradíciu môžete obdivovať aj v Galérii Pažskej čipky. Galéria je plná umeleckých a remeselných diel, dozviete sa o ich histórii a spôsobe ich výroby. Ulice mesta sú plné reštaurácií a barov, ktoré ponúkajú tradičný Paški Sir, syr z ovčieho mlieka – čo je veľmi výstižné, vzhľadom na to, že na ostrove Pag je štyrikrát viac oviec ako ľudí!

Boats in the Pag Harbour © iStock
© iStock

Odpočinok na pláži alebo šport?

Ostrov Pag je pomerne skalnatý a bez vegetácie, takže tu môže byť ťažké nájsť tieň. Ranný jesenný výlet je preto naozaj dobrý nápad, pretože slnko je vľúdnejšie a teplota príjemnejšia. Môžete si oddýchnuť na pláži alebo sa venovať nejakej športovej aktivite. Nájdete tu odľahlé pokojné pláže a široké plytké zátoky, kde sa môžete opaľovať alebo vyskúšať nový šport, ako je šnorchlovanie alebo potápanie. Medzi najlepšie miesta pre vodné športy patrí pláž Dunboka Draga, pláže Beretnica a Prnjica sú zas ako stvorené na leňošenie na piesočnej pláži. Milovníci túr a pešej turistiky si obľúbia pláž Rucica, ktorú pretína 6 km dlhý chodník Život na Marse. Zaujímavosťou je, že táto trasa je rozšírená o 100-metrový úsek Via Ferrata, ktorý vedie strmým morským pobrežím s burácajúcimi vlnami. Cesta a pláž sa nachádza neďaleko dediny Metajna.


FAQ

Instagram

Hľadáte konkrétne miesto?