V porovnaní s inými dovolenkovými destináciami ustupuje Portugalsko napríklad Grécku, Chorvátsku, Turecku a Egyptu. Myslíte, že oprávnene? Každý z nás chce nejaké destinácie navštíviť znova, ale je to práve región Algarve a jeho nádherné pláže, na ktoré nebudete môcť zabudnúť.

Južný región Portugalska zaručuje viac ako 300 slnečných dní v roku – to všetko na striebornom podnose s plážami lemovanými útesmi, lahodnými morskými plodmi a viac ako štyridsiatimi golfovými ihriskami. Vitajte v Algarve – mieste, ktoré zbožňujú turisti, športovci a milovníci fotografovania.

Praia do Amado © AT Algarve
Praia do Amado © AT Algarve

Región, ktorý stojí za to navštíviť v každom ročnom období

Mierna stredomorská klíma a slnečné počasie sú nepochybne jednou z najväčších výhod Algarve. Oplatí sa ho navštíviť ako v lete, tak aj v zime, keď tu nie je toľko turistov. Krajina je sama osebe rozmanitá, a tak si tu svoje obľúbené miesto ľahko nájde každý cestovateľ. Milovníci pláží a turistických letovísk by si mali vybrať jedno z juhozápadných mestečiek – nachádzajú sa tu totiž pobrežia s celkovou dĺžkou približne 200 km!

Piesočné pláže kontrastujú s pohoriami, ktoré sa nachádzajú na severe regiónu – Serra de Monchique a Serra do Caldeirão. Východná časť Algarve má rovinatejší terén a duny s bohatou vegetáciou. Nájdete tu odľahlejšie pláže bez davov turistov – sú ako stvorené pre tých, ktorí ocenia ticho a pokojnejšiu atmosféru.

Alley in Lagos © AT Algarve
© AT Algarve

Algarve sa tiež môže pochváliť vynikajúcou miestnou kuchyňou. Základom väčšiny jedál sú predovšetkým čerstvé ryby a morské plody. Pridajte k nim citrusové a figové stromy so šťavnatými plodmi a mandľový likér, ktorý sa oplatí vyskúšať ako dezert! Na svoje si prídu aj milovníci pamiatok – okrem historických budov je tento región známy svojimi úzkymi uličkami a charakteristickými bielymi domami.

Málokto navyše vie, že Algarve je mekkou golfistov – začiatočníkov aj pokročilých. K dispozícii máte viac ako štyridsať golfových ihrísk. Konajú sa tu aj prestížne medzinárodné turnaje. Na hru s výhľadom na Atlantický oceán, vysoké útesy, figové sady alebo krásnu prírodu len tak ľahko nezabudnete!

Quinta do Lago © John Copland
Quinta do Lago © John Copland

Krásy Algarve – piesočné pláže a vysoké útesy

Ak by sme držali v ruke pohľadnicu z Algarve, pravdepodobne by na nej boli zábery jednej zo štyroch najobľúbenejších atrakcií regiónu: Praia da Marinha, Algara de Benagil, Praia da Rocha a Ponta da Piedade. Začnime Praia da Marinha, plážou vedľa Lagoa. Je považovaná za jednu z najkrajších pláží na svete – treba k tomu ešte niečo dodať? Choďte dolu po schodoch na pláž Marinha, ktorá bude vhodná na vodné športy a napríklad aj potápanie.

Piesočná pláž a tyrkysové more sa skvele dopĺňajú s vysokými útesmi v teplých farbách – pričom jeden z útesov má dokonca jedinečný tvar písmena M. Pláž je bohužiaľ často preplnená, takže pokiaľ vám nevyhovujú davy turistov, zamierte na jej východný koniec, aby ste sa dostali na pokojnú Praiu do Buraco.

Algar de Benagil © Bruno Carlos
Algar de Benagil © Bruno Carlos

Algar de Benagil je jednou z najzaujímavejších jaskýň, ktoré sú sprístupnené turistom. Fotografie tohto miesta už mnohí z vás určite videli. Žltooranžové skaly majú charakteristický otvor v klenbe, cez ktorú slnečné lúče dopadajú na malú piesočnatú pláž vo vnútri jaskyne. DÔLEŽITÉ! Do jaskyne sa dá dostať iba po vode – mnoho spoločností organizuje výlety loďou a je možné si prenajať aj kajak. Môžete tiež liezť po skalách a obdivovať jaskyňu zhora, je však príliš vysoká na to, aby ste sa dostali dovnútra.

Bay nearby Lagos © AT Algarve
Bay nearby Lagos © AT Algarve

Praia da Rocha je ďalšia obľúbená pláž v Algarve, ktorá má tiež dobre rozvinutú infraštruktúru. Nachádza sa približne 3 km od centra mesta Portimão. Je široká, piesočná a ako stvorená na odpočinok, vodné alebo plážové športy. Vzhľadom na svoju polohu v regióne Algarve je pláž tiež obklopená vysokými útesmi.

Odporúčame zájsť na niektoré z vyhliadkových miest, napríklad na mólo. Krásne výhľady vás čakajú aj z Ponta de Piedade. Ide o jednu z hlavných atrakcií Lagosu. Vysoké skalné útvary sa týčia až do výšky 20 metrov a skrývajú početné grotty a jaskyne, ktoré môžete obdivovať počas plavby loďou. Turisti môžu vyliezť na vyhliadkové miesta a urobiť si fotografie na pamiatku – rozhodne to bude nezabudnuteľný zážitok!

The area of Portimao © AT Algarve
© AT Algarve

Očarujúce zátoky a menej známe pláže

Nie každý z nás si odpočinie na obľúbených a preplnených plážach, preto sme si pre vás pripravili zopár miest, ktoré vám zaručia dokonalý odpočinok. Meia Praia, ktorá sa nachádza v turistickej časti Algarve, v Lagose, si zaslúži pozornosť – má dĺžku cca. 5 km a môžete tu vyskúšať aj vodné športy.

Praia do Camila má zase charakteristické drevené schody, ktoré vedú nadol k pláži. Samotná pláž je malá, pokojná a obklopená útesmi. V Aljezúre a okolitých plážach (napr. Praia de Monte Clérigo) bude tiež menej turistov. Toto miesto je vyhľadávané medzi milovníkmi windsurfingu. Skaly pokryté bujnou vegetáciou vás zas čakajú na Praia do Vale dos Homens.

Albufeira © AT Algarve
Albufeira © AT Algarve

Praia da Falesia je pláž neďaleko mesta Albufeira, ktorá má šírku takmer 6 km. Jej červenozlaté útesy vyhľadávajú davy turistov, ale nájdete tu aj odľahlejšie a pokojnejšie miesta. Východnú časť Algarve tvoria takmer prázdne panenské pláže, kde odpočívajú prevažne miestni obyvatelia. Medzi tie, ktoré si zaslúžia zvláštnu pozornosť, patrí napríklad pláž Barril, známa svojimi kotvami zapichnutými v piesku, alebo pláž Verde s dunami.

Streets of Faro © AT Algarve
© AT Algarve

Nejzajímavější města v Algarve

Medzi turistické mestá Algarve patrí Lagos s krásnym historickým centrom a pevnosťou Fortaleza do Ponta da Bandeira. Faro je zase najväčším mestom regiónu. Je známe katedrálou Sé a kaplnkou lebiek v Igreja do Carmo. Neďaleko máte možnosť navštíviť barokový palác s ružovou fasádou a krásnou záhradou v Estoya. Odporúčame sa vydať na plavbu k Ria Formosa. Je to prírodný park s panenskou prírodou, ktorý je domovom mnohých druhov zvierat vrátane rôznych vtákov.

Systém ostrovčekov s plážami osloví všetkých milovníkov pokojnej dovolenky. Portimão je vynikajúcou základňou. O meste a jeho rybárskej histórii zistíte viac počas návštevy múzea v starej konzervárni. Nakoniec je tu ešte turistická Albufeira, známa svojim krásnym historickým centrom, bielymi domami a kľukatými uličkami, v ktorých sa budete chcieť stratiť. Z centra mesta sa môžete vydať priamo na pláž (Praia dos Pescadores).

Marina in Faro © AT Algarve
© AT Algarve

V Algarve sa nachádza veľké množstvo miest a pláží, ktoré stoja za návštevu, ale žiadne slová ani fotografie nedokážu vystihnúť ich naozajstnú atmosféru a krásu. Kto raz navštívi Algarve, určite sa tam bude chcieť vrátiť opäť!


FAQ

Instagram

Hľadáte konkrétne miesto?