Nie je tak známy ako francúzsky Disneyland alebo dánsky Legoland. Väčšina turistov o ňom ešte nepočula, čo je škoda, pretože tento zábavný park svojich návštevníkov zavedie do sveta rozprávok, legiend a kúziel. Stretnete sa tu s postavami, ktoré poznáte z detstva, budete mať možnosť sledovať úžasné vodné a svetelné show alebo prekonať strach na pôsobivých horských dráhach. Park Efteling je miesto, ktoré musíte navštíviť.

Počas turistickej sezóny tu stretnete davy ľudí a na niektoré atrakcie si budete musieť počkať dlhšie – ale verte nám, stojí to za to. Park Efteling je zábava pre celú rodinu. Na svoje si tu prídu milovníci adrenalínu a je tu aj množstvo atrakcií pre deti všetkých vekových kategórií. Od prvej chvíle na vás čaká krajina fantázie a dobrodružstva obklopená bujnou zeleňou. Stretnete sa tu so známymi postavami z rozprávok a zoznámite sa tiež s holandskými legendami a folklórom.

Letecký pohľad na Efteling Park © shutterstock

Efteling Park Kaatsheuvel – čo musíte vedieť?

Efteling Park Kaatsheuvel je jedným z najstarších zábavných parkov v Európe a rozhodne sa jedná aj o najkúzelnejší zo všetkých. Bol otvorený 3 roky pred prvým Disneylandom – 31. mája 1952. V 70. rokoch získal cenu za najlepší park tohto typu v Európe. O 20 rokov neskôr bol uznaný za najlepší zábavný park na svete.

De Efteling sa nachádza v Kaatsheuvel v holandskej provincii Severné Brabantsko, neďaleko mesta Tilburg. Celý park sa rozkladá na 72 hektároch a je obklopený lesmi, čo mu dodáva rozprávkovú atmosféru.

Nájdite si hotel v blízkosti Efteling Park

Splňte si svoje detské sny v Rozprávkovom lese

V Eftelingu sa môžete znova cítiť ako dieťa bez ohľadu na to, koľko máte rokov. Sprookjesbos alebo Rozprávkový les vyvolá tie najkrajšie spomienky. Budete si pripadať ako Janko a Marienka, ktorí sa snažia utiecť pred ježibabou, navštívite babičku s Červenou čiapočkou (alebo skôr vlka prezlečeného za babičku), pozriete sa do zámku Šípkovej Ruženky alebo navštívite Geppeta v jeho dielni – svet rozprávok budete mať ako na dlani.

Sprookjesbos je najstaršou a najobľúbenejšou atrakciou Eftelingu. Na niekoľkých hektároch malebného lesa čakajú postavy a miesta z diel bratov Grimmovcov, Hansa Christiana Andersena, Charlesa Perraulta a ďalších známych autorov. Nechýba ani Začarovaný strom, ktorý rozpráva príbehy, čakajú vás draky, lietajúce koberce a kúzelné zrkadlá.

Rozprávkový les je miesto, kde sa môže stať čokoľvek. Nikdy neviete, aká postava na vás striehne za ďalším stromom… Detské sny sa tu stanú skutočnosťou. Utečte zo sveta dospelých do zeme, kde má všetko šťastný koniec.

Gondolou okolo sveta

Jednou z najnavštevovanejších atrakcií v Eftelingu je Karnevalový festival. Stačí nasadnúť do gondoly a v priebehu 8 minút precestujete celý svet. S príjemnou hudbou v pozadí môžete pozorovať scenérie z rôznych krajín – od Holandska, Belgicka, Veľkej Británie, Švajčiarska až po Afriku, Japonsko, Čínu, Mexiko, Havaj a Aljašku.

Adrenalín na vode

Pokiaľ však potrebujete väčšiu dávku adrenalínu, potom musíte vyraziť na kanoistiku do Piraña. Pocítite volanie dobrodružstva a príval dobrej energie. Piraña je 350-metrový rafting v indiánskom štýle s mnohými kaskádami a štyrmi vodopádmi. Nemusíte zatvárať oči – naozaj si budete pripadať ako na divokej a nebezpečnej výprave niekde v Južnej Amerike.

Malebný výhľad z gondoly v Efteling Park © shutterstock

Prekonajte svoj strach – horské dráhy a jazdy dark ride

Efteling, rovnako ako každý zábavný park, je plný závratných horských dráh a jázd dark ride. Medzi najobľúbenejšie atrakcie tohto typu v holandskom parku patria:

 • Droomvlucht (Let snov) – nastúpite na loď a vydáte sa na kúzelnú cestu rozprávkovým svetom. Čakajú na vás elfovia, trollovia a fauni, kúzelné hrady, dobrodružné lesy a nedobytné pevnosti. Je to ako sen, z ktorého sa nebudete chcieť zobudiť!
 • Symbolica – je interaktívna jazda na istý kúzelný hrad, kde počas návštevy spoznáte zákutia, ktoré nie sú prístupné bežným smrteľníkom. Nakoniec vás čaká audiencia u samotného kráľa Pardulfusa.
 • Vogel Rok – počas tejto jazdy objavíte fantastickú krajinu, stretnete sa s rôznymi druhmi vtákov a zažijete vzrušujúce špeciálne efekty.
 • Fata Morgana – je výlet, ktorý vás zavedie do orientálneho sveta plného tajomstiev a kúziel. V malých člnoch budete plávať labyrintom chodieb a nádvorí, kde vás budú čakať výjavy z Blízkeho východu.
 • Barón 1898 – budete si pripadať ako zlatokopi, ktorí schádzajú z vysokej veže. Nezískate síce pár zlatých tehličiek, z tohoto dobrodružstva si však zaručene odnesiete silné zážitky a vzrušujúce spomienky! Veľkolepé dekorácie a zvukové efekty vám navyše zdvihnú hladinu adrenalínu.
 • Python – na prvý pohľad vyzerá ako klasická oceľová horská dráha, ale zdanie klame. Adrenalínu sa tu rozhodne nevyhnete. Vďaka zákrutám, zjazdom a slučkám na túto najstaršiu horskú dráhu v Eftelingu nikdy nezabudnete.
Horská dráha Flying Dutchman v Efteling Park © shutterstock

Vila Wolta, niečo pre milovníkov hororov

Pokiaľ máte radi napínavé príbehy, určite sa pozrite do Woltovej vily. Odohráva sa tu príbeh o kliatbe, ktorá bola uvalená na vodcu lupičského gangu Bokkenrijders. To ale nie je všetko! V obývacej izbe vily zažijete paranormálne javy. Nábytok, pohovky a všetko vybavenie izby s vami začnú tancovať a prevracať sa. Možno je to ilúzia a možno tá kliatba ešte stále funguje… 😉

Pocíťte inú dimenziu – kino Fabula

V parku sa nachádza aj 4D kino Fabula. Jedná sa o jednu z najnovších atrakcií v Eftelingu. Interaktívny 4D film je kombináciou prvkov počítačovej animácie, špeciálnych efektov a pohyblivých sedadiel. To všetko vás zavedie do úžasného sveta prírody a zvierat, ktorým vás bude sprevádzať medveď a jeho kamarátka veverička.

Aquanura, vodná show

To jednoducho musíte vidieť. Najväčšia vodná a svetelná show v Európe kombinuje špeciálne efekty, hudbu a projekcie na vodnú clonu. Show Aquanura sa organizuje večer na pozadí Vodného hradu. Počas show sa vám bude zdať, že stovky vodných prúdov vodopádov a fontán tancujú v rytme hudby a vytvárajú veľkolepé obrazce a postavy. Voda je osvetlená rôznymi farbami, čo celému predstaveniu dodáva kúzelný a tajomný nádych.

Park plný dobrodružstiev

V Eftelingu nájdete ešte oveľa viac nádherných miest. Keby sme ich vám mali všetky popísať, tento článok by bol veľmi dlhý 😉. V parku sa nachádzajú strašidelné zámky, miniatúrne mestečká, dediny ako z Divokého západu, stovky kolotočov a horských dráh.

V oblasti Efteling sa konajú sprievody a kúzelné predstavenia so špeciálnymi efektmi. K dispozícii je aj herná hala so strelnicou a klasickými cenami, ihrisko pre deti a stánky so skvelým jedlom. Na prehliadku tohto najstaršieho zábavného parku v Európe máte našťastie 10 hodín (počas sezóny dokonca 12).

Užitočné informácie pred návštevou Eftelingu – parku dobrodružstiev

Park sa nachádza na adrese Europalaan 1, KW Kaatsheuvel. Je otvorený každý deň, mimo sezóny od 10:00 do 18:00 a cez víkend do 19:00. Počas letnej sezóny je otváracia doba predĺžená – do 21:00 alebo 22:00. Cena vstupenky záleží na dátume návštevy parku. Môžete si vybrať jeden z nasledujúcich variantov:

 • Vstupenka Giganta – 48 eur, platí pol roka
 • Vstupenka Víly – 42 eur, platí v určité dni
 • Vstupenka Draka – 45 eur, platí v určité dni
 • Vstupenka Fakíra – 38 eur, platí v určité dni
 • Vstupenka Mesiaca – 27 eur, umožňuje večernú prehliadku, od 18:00, (zatvorené od 30. júna do 3. septembra 2023)
Získajte vstupenky do parku Efteling a ďalšie!

V parku je k dispozícii aj systém Boarding Pass – pred každou atrakciou je potrebné naskenovať kartu v digitálnej alebo vytlačenej podobe, vďaka čomu nebudete čakať dlhšie ako štvrť hodiny.

V Eftelingu, rovnako ako v mnohých iných zábavných parkoch na svete, môžete využiť „baby switch“ – ak je vaše dieťa príliš malé na to, aby využilo niektoré atrakcie, ostatní rodičia v rade ho budú strážiť počas vašej návštevy atrakcie.

Deti do 3 rokov majú vstup zadarmo. Ak prídete autom, môžete zaparkovať na platenom parkovisku. Denný poplatok bude 12,50 eur. V parku nájdete aj:

 • štvorhviezdičkový hotel Efteling,
 • ubytovanie v dedine Bosrijk – domy a apartmány sú k dispozícii na prenájom,
 • ubytovanie v dedine Loonsche Land – viac domov a apartmánov na prenájom, vrátane domu na strome,
 • golfové ihrisko,
 • reštaurácie a kaviarne.

Nečakajte, kým sa vaše detské sny splnia. V Parku Efteling si ich môžete splniť! Je tu jedna podmienka – pred vstupom do parku zabudnite, koľko máte rokov a hrajte sa, ako by ste sa vrátili v čase.

Leťte s nami do Efteling Parku!

FAQ

Instagram

Hľadáte konkrétne miesto?