Čo vám napadne ako prvé, keď sa povie Chorvátsko? Krásna krajina, teplé more, malebné pobrežia a nádherné mestá, ktoré ležia priamo pri vodách Jadranského mora. Zadar všetky tieto podmienky spĺňa! Prečo neskúsiť niečo nové a nevyraziť na dovolenku do tohto menej známeho mestečka na dalmátskom pobreží?

Anglický filmový režisér Alfred Hitchcock – hviezda svetovej kinematografie – v roku 1964 vraj o Zadare vyhlásil, že je to mesto s najkrajším západom slnka na svete. Je to úžasný kompliment od niekoho, kto dokonale poznal ikonické miesta Spojených štátov. Hitchcock tvrdil, že zadarský západ slnka porazil aj ten z Key West na Floride!

Pozdrav Suncu and the sunset in Zadar © iStock
© iStock

Čo sa v meste Zadar a okolí oplatí vidieť?

Zadar je pokojnejšie, aj keď pomerne veľké mesto v Dalmácii. Tento región je známy predovšetkým svojimi obľúbenými turistickými strediskami, ako je Makarska, a tiež hlavným mestom – Splitom a mekkou jadranských námorníkov Trogir. Dalmácia však ponúka viac ako len tie najznámejšie destinácie. V meste Zadar sa nachádza medzinárodné letisko a množstvo krásnych atrakcií, ktoré sú rovnako fascinujúce ako tie v známejších letoviskách.

Zadar Riva © Paweł Szczepański
© Paweł Szczepański

Prechádzka po Zadare

Začali sme západmi slnka, takže naša virtuálna prechádzka mestom začne na Rive – prímorskej promenáde, odkiaľ môžete obdivovať nielen lúče slnka, ktoré sa rozlievajú nad Jadranským morom, ale tiež… počúvať hudbu z jeho vôd! Inštalácia Morský organ je sústava píšťal, ktoré sú zabudované do schodov siahajúcich priamo do Jadranského mora. Voda tlačí vzduch do potrubia, ktoré prúdi celým zložitým systémom a vydáva tak zvuky neobyčajnej morskej symfónie!

Zadar port and marina © Paweł Szczepański
© Paweł Szczepański

Na neďalekom okraji polostrova, na ktorom sa nachádza centrum Zadaru, nájdete ďalšiu zaujímavú mestskú inštaláciu – Pozdrav Suncu (čiže Pozdrav Slnku). Jedná sa o solárne panely umiestnené pod sklenenými doskami, ktoré sa cez deň nabíjajú a po zotmení svietia rôznymi farbami! Zažijete tu neopakovateľnú atmosféru a okrem zaujímavých atrakcií je tu aj mnoho barov a reštaurácií, kde môžete ochutnať miestne pochúťky a zadarskú špecialitu – likér maraschino!

St. Donatus church in Zadar © Paweł Szczepański
© Paweł Szczepański

Historické centrum a kráľovská minulosť Zadaru

Riva je neoddeliteľnou súčasťou historického centra Zadaru. Ide o husto zastavanú, ale malebnú oblasť, ktorá sa nachádza na polostrove. Tunajšie stavby sú pamiatkami po dlhej a pohnutej histórii z časov Benátok a Rakúska. Zadar bol kedysi hlavným mestom Dalmátskeho kráľovstva, ktoré bolo závislé na Rakúskom cisárstve a neskôr Rakúsko-Uhorsku.

História mesta siaha do 9. storočia pred naším letopočtom, a preto je jedným z najstarších doposiaľ obývaných miest na svete! Zadarské historické centrum sa však výrazne zmenilo počas druhej svetovej vojny – po rozpade Rakúsko-Uhorska bolo stále súčasťou Talianska a stalo sa cieľom spojeneckého bombardovania. Našťastie bolo po vojne prestavané a dnes si môžete naplno vychutnávať jeho špecifickú atmosféru.

Fragment of the Roman Forum in Zadar © Paweł Szczepański
© Paweł Szczepański

Historické centrum sa môže pochváliť mnohými fascinujúcimi pamiatkami. Najstaršie z nich sú pozostatky tunajšieho Forum Romanum, ktoré leží medzi Rivou a románskym kostolom svätého Donáta a katedrálou svätej Anastázie. Hneď vedľa vedie hlavná ulica Široka. Je centrom mestského diania a práve tu môžete sledovať autentický každodenný život a atmosféru.

Odporúčame však vyraziť na prechádzku ráno, kedy tu nie je toľko ľudí a môžete si naplno vychutnať výhľad na okolité činžiaky a kostoly. Z pevninskej strany môžete obdivovať impozantné benátske obranné múry s pôsobivou bránou Porta di Terraferma zdobenou obrazom leva svätého Marka – jedná sa o symbol Benátskej republiky, ku ktorej Zadar patril viac ako päť storočí. Odporúčame navštíviť aj miestne múzeá – Archeologické múzeum (niet divu, keď sa zamyslíte nad históriou mesta, ktorá trvala viac ako tridsať storočí!) a Múzeum ilúzií.

Narodni trg in Zadar seen from Široka street © Paweł Szczepański
© Paweł Szczepański

Ostrov Pag a prímorské letoviská

Zadar je lahôdkou nielen pre priaznivcov mestskej turistiky a návštevníkov múzeí a kostolov. Okolie Zadaru určite poteší aj tých, ktorí uprednostňujú odpočinok pri mori a dávajú prednosť kontaktu s prírodou pred pohľadom na kamenné budovy. Vyrazte na ostrov Pag so skalnatou krajinou, ale aj plážami, ktoré sú obklopené pôsobivými skalami.

Neďaleko je tiež Biograd na Moru – jedno z najznámejších a najdlhšie fungujúcich letovísk na Jadrane, ktoré je samo osebe tiež zaujímavým a očarujúcim mestom s historickým centrom. Nevynechajte ani Pakoštane – malé a očarujúce mesto, ktoré je ako stvorené na nerušený odpočinok na Jadrane. Na návštevu najväčšieho jazera v Chorvátsku Vransko jazero budete tiež ešte dlho spomínať.

Zadar area © Paweł Szczepański
© Paweł Szczepański

Národné parky v okolí Zadaru

Ak chcete objavovať krásnu chorvátsku prírodu, navštívte Zadar a preskúmajte jeho okolie. Niekoľko desiatok kilometrov juhovýchodne od mesta sa nachádza Národný park Krka s nádhernými vodopádmi a kaskádami. Severne od Zadaru sa zase nachádzajú chránené krasové kaňony, ktoré sú súčasťou národného parku Paklenica. Tieto fantastické miesta nájdete v pohorí Velebit, ktoré je tiež lahôdkou pre milovníkov turistiky. Rieky a hory v tejto oblasti však nemôžu byť jedinou prírodnou atrakciou v okolí Zadaru. Neďaleko sú ostrovy Kornati, ktoré sú tiež chránené ako národný park. Na Kornati sa zo Zadaru môžete dostať loďou!

Islands near Zadar © Paweł Szczepański
© Paweł Szczepański

Zadar a jeho okolie má čo ponúknuť, takže pri zvažovaní výletu do Chorvátska sa toto krásne dalmátske mesto rozhodne oplatí navštíviť!


FAQ

Instagram

Hľadáte konkrétne miesto?