Castello di Malaspina Fosdinowo, fot. Aleksandra Peksa

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že sa jedná o ďalší hrad na kopci, ktorý zdobí malé talianske mestečko Fosdinovo. Zdanie však klame. Jeho steny skrývajú tajomstvo zakázanej lásky. Duch Biancy, ktorá tragicky zomrela vo veži, tu sprevádza cestovateľov počas objavovania komnát a chodieb. Sprevádza ich aj Dante?

Tam, kde sa Toskánsko stretáva s Ligúriou, budete cítiť ohromný pokoj, najmä pri západe slnka. Lúče, v ktorých len pred pár hodinami zreli šťavnaté pomaranče a paradajky, sa skrývajú za kopcami. Z každej strany tu môžete obdivovať inú krajinu: more, hory, údolia. Najlepší výhľad je z terasy hradu Castello di Malaspina, kde prišla o život nešťastne zamilovaná Bianca a kde sa skrýval aj samotný Dante Alighieri.

Niekde na vrchole hory

Cesta je veľmi strmá, nebezpečná a úzka, takže dve autá tu v protismere rozhodne neprejdú. Počas jazdy musíte byť opatrní, ale zdá sa, že miestni si na takýto štýl jazdy zvykli – jedná sa o istý druh tradície v Taliansku. Jazda na vrchol kopca sa zdá byť nekonečná, a pritom je to len 10 kilometrov so stále zatiahnutou ručnou brzdou. Hore vás v kamennej bráne privíta hostiteľ hradu a odovzdá vám kľúče od súkromnej komnaty. Áno, komnaty – na hradoch predsa nie sú žiadne izby, takže sa môžete raz v živote cítiť ako princ alebo princezná. Znenazdajky sa pri návštevníkoch objaví čierny kocúr. Ešte nevedia, akú dôležitú úlohu na tomto mieste hrá.

Vnímajte ten ohromujúci pokoj
Toskánsko, Fosdinovo
Toskánsko, Fosdinovo © Aleksandra Peksa

Noc v Danteho náručí

Dante Alighieri bol literárnym géniom, mal však za sebou niekoľko finančných podvodov. Dostal pokutu a bol vyhnaný z Florencie na dva roky. Pokutu nechcel zaplatiť, čo ešte sprísnilo trest vyhnanstva – spisovateľ dostal doživotný zákaz návratu do mesta. Do konca života sa túlal po mnohých talianskych mestách. V roku 1307 prišiel do Castello di Malaspina, s ktorého majiteľom sa roky priatelil. Markíz mu poskytol útočisko a daroval komnatu, ktorá doposiaľ nesie názov la Stanza di Dante. Malá posteľ a nočník vyzerajú úplne rovnako ako pred viac ako 700 rokmi, keď ich tvorca Božskej komédie používal. Odvážnejší návštevníci hradu sa môžu po zotmení nakloniť nad posteľ a počuť tlkot Danteho srdca. Odvážlivcov nie je veľa, pretože komnaty a chodby osvetľujú blikajúce lampy, ktoré len umocňujú strašidelnú atmosféru.

Hostiteľ návštevníkom vždy odporúča, aby hrad navštívili sami. Miesto má auru tajomna a hrôzy. Vysoké stropy, maľby na stenách, veľa brnení a zbraní. Rodina Malaspina dôveruje svojim hosťom a necháva všetko doslova na dosah ruky.

Pes, diviak a krvavé škvrny na strope

V 17. storočí žila na hrade Bianca, dcéra markíze Giacoma Malaspiny. Bianca si dobre uvedomovala, že jej život sa bude odvíjať podľa pravidiel, ktoré úzko súviseli s jej spoločenským postavením. Jej úlohou bolo posilňovať vplyv rodiny a hromadiť majetok. Celý život a svadbu jej naplánovala rodina už dávno. Mladé dievča malo dosť odvahy alebo ľahkomyseľnosti, aby sa vzoprelo spoločenským normám a nasledovalo svoje srdce. Začalo biť pre stajníka. Oddane. Intenzívne. Ako to celé začalo? Kedy medzi nimi preskočila iskra? Mala ich láska nejakú šancu? Kto vie, pretože tento príbeh je zahalený rúškom tajomstva.

Mladá láska vzbudzovala pobúrenie najmä v aristokratických kruhoch, ktoré prísne dodržiavali vtedajšie normy. Pokiaľ si markíz Giacomo chcel udržať svoju pozíciu a nevyvolať škandál, musel urobiť všetko pre to, aby tomuto vzťahu zabránil. Správy sa však šírili rýchlo a tie predávané šeptom vzbudzovali najviac emócií.

Bianca sa tešila z každej spoločne strávenej chvíle – so svojím milým sa stretávala v noci. Pozorné oči závistlivých špehov si pamätali každé stretnutie, o ktorom sa následne dozvedel aj markíz. Otec dievčaťa vedel o všetkých mileneckých stretnutiach a nakoniec sa rozhodol konať.

Cestujte za záhadou

Stajník, ktorého meno sa v ústnom podaní nezachovalo, bol z Fosdinova navždy vyhnaný a Biancu markíz poslal do kláštora. Tieto udalosti však boli len začiatkom tragického konca. Biancu po návrate z kláštora uvrhli do žalára a mučili – presný dôvod nie je známy, pretože okolnosti sú nejasné. Možno sa nechcela vzdať svojej osudovej lásky alebo mal markíz iné dôvody. Nakoniec ju v najvyššej veži zamurovali zaživa spoločne so psom (symbol vernosti) a diviakom (symbol vzbury).

Počas objavovania hradu sú občas na strope vidieť škvrny, ktoré sú údajne krvou dievčaťa a zvierat, ktoré ju sprevádzali v utrpení. Niektorí tvrdia, že sa jedná o vymyslenú legendu, opak je však pravdou – počas renovačných prác v najvyššej veži našli archeológovia pozostatky ženy a zvierat.

Vraví sa, že Biancu nájdete na hrade po polnoci – nadšene tu čaká na stretnutie so svojou životnou láskou. Nemusíte sa jej báť. Čierny kocúr spomenutý na začiatku je údajne otcom dievčaťa, ktorý dohliada na to, aby sa milenci nestretli. Nikdy nejde do hradu, len sa prechádza okolo múrov, akoby strážil svoj majetok pred nepozvaným hosťom. Jeho žlté oči a prenikavý pohľad môžu vyvolať strach. Alebo je to možno len obyčajné zviera, ktoré si toto miesto obľúbilo?

Jedinečné zväzky a cesta do tajomnej minulosti

Počas dňa Castello di Malaspina očarí a splní očakávania každého moderného cestovateľa. B&B tu ponúka nielen útulné komnaty, ktoré slúžia ako izby. V malej jedálni si môžete vychutnať skvelé raňajky. Všetky lahôdky pochádzajú z miestnych fariem – všetko je organické, zdravé a z prírodných surovín. Keď si sadnete za stôl, môžete obdivovať Ligúriu a more na obzore. Jedinečným miestom je tu aj verejný salónik, kde sa nachádza knižnica a mnoho kníh o hrade, ktoré často nenájdete ani v talianskych archívoch. V tomto prípade sa však znalosť taliančiny bude hodiť, aj keď by sa mohlo zdať, že pri nočnej prechádzke prezradili návštevníkom históriu hradu práve jeho múry. Medzi knihami nechýba ani Dantova Božská komédia. Vzhľad knihy svedčí o tom, že ide o jedno z najobľúbenejších diel. Jedna noc strávená na hrade môže úplne zmeniť prvý dojem z tohto miesta. Nie je tu veľa hostí, atmosféra je komorná a umožní vám preskúmať každý kút.

Na hrade sa príležitostne organizujú večierky a svadby, ktorých nevšedná atmosféra zaručene priláka ďalších zvedavcov.

Skrýva Castello di Malaspina vo svojich múroch ešte nejaké ďalšie tajomstvá alebo majitelia chcú iba zvýšiť záujem turistov? Obyvatelia Fosdinova si z generácie na generáciu predávajú tajomný a smutný príbeh rodiny Malaspina. Počas výletu v Toskánsku sa oplatí rezervovať si tu jednu noc, aby ste mohli aspoň na chvíľku cestovať v čase – do tajomnej a temnej minulosti, ktorá sa podpísala na histórii tohto miesta.


FAQ

Instagram

Hľadáte konkrétne miesto?