Žltá električka číslo 28 je klasickou lisabonskou turistickou atrakciou a symbolom mesta. Ak plánujete výlet do portugalského hlavného mesta, určite si popri bežnej prehliadke pamiatok a niekoľkých zastávkach na lahodnú kávu a Pasteis de Belem vyhraďte čas na jazdu týmto historickým približovadlom!

Lisabon je vďaka svojmu jedinečnému kopcovitému charakteru známy ako európske San Francisco. Každý, kto sa prechádzal po strmých uliciach v centre mesta, môže potvrdiť hodnotu miestnej hromadnej dopravy a siete električiek. Medzi nimi je aj Elétrico 28 – najznámejšia lisabonská električková trasa.

Colorful Lisbon street © iStock
Colorful Lisbon street © iStock

Električka číslo 28 v priebehu rokov

28-čka obsluhuje centrum Lisabonu už viac ako sto rokov. Prvá električka vyrazila na linku 28 v roku 1914. Dnes na trase premávajú drevené vozne „remodelado“ natreté charakteristickou žltou farbou, ktoré boli zrenovované v 90. rokoch 20. storočia. Prečo neboli staré električky nahradené novšími modelmi? Pretože extrémne sklony lisabonského terénu (môžu dosahovať až 14 %) zvládnu len tieto historické vozne. Električky majú špeciálne brzdy a zariadenia, ktoré dodávajú piesok priamo pod oceľové kolesá na zvýšenie ich trakcie. Keď „dvadsaťosmičky“ stúpajú strmými, úzkymi uličkami Alafamy s ostrými zákrutami, je nemožné odtrhnúť od nich oči.

Woman making a photo of Lisbon tram © iStock
Woman making a photo of Lisbon tram © iStock

Električka č. 28 – ideálna turistická trasa

Električka 28 premáva na trase dlhej 7 kilometrov a spája námestie Praça Martim Moriz s Campo Ourique, pričom prechádza cez obľúbené štvrte vrátane Graça, Alafama, Baixa a Estrela. Linka 28 kedysi spájala námestie Praça de Camões s Estrelou, dnes je však jej trasa kratšia a končí na námestí Praça de Camões. V roku 1984 bola spustená dlhšia trasa – z centrálne situovaného námestia Martim Moniz do štvrte Prazeres. Prekonanie celej dlhšej trasy trvá približne 50 minút, často sa však môže predĺžiť kvôli dopravným zápcham a zle zaparkovaným autám.

Woman posing on the tram view © iStock
Woman posing on the tram view © iStock

Čo môžete vidieť z električky 28?

Trasa 28 prechádza historickými štvrťami centra mesta; vedie v blízkosti katedrály Sé a hradu Castelo de São Jorge. Cestou sa nachádza aj množstvo vyhliadkových miest, ako napríklad Miradouro das Portas do Sol, Miradouro Nossa Senhora do Monte, Miradouro da Graça a Miradouro de Santa Luzia. Nenechajte si ujsť námestia Praça da Figueira a Martim Moniz a atmosférickú štvrť Alafama s typickými úzkymi uličkami. Okúste lisabonský nočný život v štvrti Bairro Alto a vyvezte sa jedným z historických výťahov Elevador da Bica, Elevador de Santa Justa či Elevador da Glória až na vrchol mesta.

Woman in the Bairro Alto district © iStock
Woman in the Bairro Alto district © iStock

Kde nastúpiť na linku 28?

Najlepšie miesto na nástup do električky závisí od toho, ako chcete tráviť čas. Chcete prejsť celú trasu alebo radšej naskakovať a vystupovať, aby ste si prezreli pamiatky po ceste? Ak plánujete dovolenku v Lisabone v rušnejšom jarnom a letnom období a chcete si zabezpečiť miesto v električke, nastupujte na úvodných zastávkach – Martim Mariz alebo Campo Ourique. Keďže električky prichádzajú každých 15 minút, je ľahké počkať na ďalšiu, ak je tá prvá príliš preplnená. Cestovný poriadok a mapu trasy nájdete na každej zastávke, ako aj online na stránke carris.pt.

Kedy je najvhodnejší čas na výlet električkou?

Čas jazdy voľte obozretne, pretože žlté električky nevyužívajú len turisti, ale najmä obyvatelia Lisabonu. Električka 28 je najmenej preplnená skoro ráno alebo neskoro večer. Počas letnej sezóny začína električková doprava z Martim Moniz pred šiestou hodinou ráno a pokračuje počas dňa až do 23.30 hod. Mimo hlavnej turistickej sezóny premávajú električky medzi 6.00 a 22.00 hod. Len dodávame, že v noci tieto električky často jazdia po kratšej trase.

Colorful tram on the Lison street © pexels
Colorful tram on the Lison street © pexels

Savoir-vivre v električke 28

Podobne ako na iných električkových a autobusových linkách v portugalskom hlavnom meste, do električky na trase 28 sa nastupuje prednými dverami a vystupuje zadnými. Pred nástupom počkajte v rade na zastávke na príchod električky. Pri nástupe priložte svoj cestovný lístok k žltej čítačke, ktorá sa nachádza vedľa vchodu, hneď za sedadlom vodiča. Lístky si môžete zakúpiť aj u vodiča, ale len s použitím hotovosti. Mali by ste si uvedomiť, že žlté električky lákajú vreckárov, preto si fotoaparát, peňaženku a telefón odložte na bezpečné miesto a nestojte pri dverách, kde zlodeji najčastejšie čakajú na svoju príležitosť. Pri jazde električkou sa pevne držte, jej rozbehy a zastavovanie totiž môžu sprevádzať trhavé pohyby!

Tram in the narrow street © iStock
Tram in the narrow street © iStock

Koľko stojí električenka v Lisabone?

Linka číslo 28 našťastie nepatrí medzi drahé turistické atrakcie, jednorazový lístok stojí 3 eurá. Pri použití karty Viva Viagem sa táto cena zníži na polovicu. Za zváženie určite stojí 24-hodinový lístok za 6,45 €, ktorý umožňuje neobmedzený počet jázd akýmkoľvek dopravným prostriedkom v meste vrátane historických výťahov! S týmto lístkom môžete tiež vystupovať a nastupovať do električky ako len chcete; štandardný lístok za 3 € také niečo neumožňuje.

Kde a ako si kúpiť lístok na električku v Lisabone?

Sieť predajní lístkov na verejnú dopravu je v Lisabone dobre rozvinutá. Za cestu električkou môžete zaplatiť aj vodičovi hneď pri nástupe. Lístky si kúpite tiež u zástupcov dopravcu Carris počas turistickej sezóny a počas celého roka na pošte alebo v žltých stánkoch Carris či na stanovištiach MOB, ktoré sa nachádzajú na väčších uliciach po celom meste. Karty Viva Viagem sú k dispozícii na stanovištiach Carris, zatiaľ čo 24-hodinové lístky sa predávajú výlučne na staniciach metra, napríklad na námestí Martim Moniz.


FAQ

Instagram

Hľadáte konkrétne miesto?