Alghero je jedným z veľkých prístavov Sardínie a jedným z obľúbených letovísk ostrova ideálnym pre letnú dovolenku. Viete, čo všetko ponúka?

Letovisko Alghero sa nachádza v západnej časti ostrova Sardínia a svojim návštevníkom toho môže ponúknuť veľa nielen ako historické a kultúrne centrum, ale aj ako východiskový bod pre veľmi zaujímavé miestne ciele vďaka bohatej histórii i krásnej prírode či scenériám. Ak by ste radi navštívili Sardíniu, je Alghero výborným miestom, ktoré pre takú dovolenku zvoliť.

The picturesque panorama of Alghero in Italy, overlooking the sea
Malebná panoráma Alghera s výhľadom na more © shutterstock

Základné informácie o meste Alghero

Prístavné mesto Alghero je piate najväčšie mesto Sardínie s ohľadom na jeho počet obyvateľov (ten dosahuje približne 44 tisíc). Celé mesto spolu s priľahlými oblasťami sa nachádza Sassari, ktorá je tiež označovaná ako sardínska Barcelona alebo Malá Barcelona. Architektonické riešenie i kultúra a zvyky sú v tomto meste silno ovplyvnené Katalánskom, pretože po štyristo rokov túto oblasť spravovala katalánsko-aragónska koruna. Tento fakt sa podpísal nielen na vzhľade, zvykoch či miestnom nárečí, ale aj na celkovom zmýšľaní obyvateľstva, ktoré má bližšie k Španielsku, ako ku Taliansku, ktorého je Sardínia súčasťou. Mesto Alghero je najväčším prístavom ostrova a okrem iného disponuje tiež vlastným letiskom.

História Alghera

Vzhľadom k umiestneniu Sardínie i samotného mesta nikoho neprekvapí, že sa pyšní bohatou históriou, ktorá siaha až do veľmi vzdialenej minulosti. Územie obklopujúce stredozemné more bolo osídľované vo veľmi ranných obdobiach – prvé známky osídlenia Sardínie i lokality Alghera pochádzajú z obdobia štvrtého tisícročia pred naším letopočtom. Dnešný vzhľad mesta je vybudovaný na stredovekých základoch. Opevnenie a súvisiace budovy pochádzajú z 12. storočia. Veľkého rozmachu sa mestu dostalo v druhej polovici 15. storočia za vlády Ferdinanda II., ktorý mesto pozdvihol nielen technologicky, ale i kultúrne. Až do roku 1720 bolo mesto pod vplyvom španielskeho trónu, za vlády dynastie Savojovcov však bolo pripojené k Taliansku.

Za čím priamo do mesta Alghero

Alghero láka turistov na krásne pláže a príjemnú atmosféru, ktorú dopĺňa zaujímavá história a miestne pamätihodnosti. Architektúra historickej časti mesta a opevnenie spoločne s nádhernou bránou Porta de la Mar (brána mora), prístavnými pevnosťami a romantickými chodníkmi, kostolmi v katalánskom štýle (napríklad Katedrála Nepoškvrnenej Sv. Márie) a múzeami a galériami so zaujímavými expozíciami budú potešením nielen pre milovníkov histórie či umenia.

Pláže a príroda

Ak sa chcete venovať plávaniu a vodným športom, určite vás mesto nesklame – nie nadarmo je považované za hlavné mesto oblasti označovanej ako Riviera del Corallo (Koralová riviéra). Pobrežie je tak veľmi vhodné i pre šnorchlovnanie. Vedľa verejnej mestskej pláže Lido San Giovanni je najznámejšou a najnavštevovanejšou pláž La Bombarde, ktorá je odľahlejšia a kde je možné sa venovať napríklad surfovaniu. V okolí sa nachádzajú i pláže poskytujúce väčšie súkromie, ako sú Maria Pia alebo Mugoni či Lazzaretto. Ak máte radšej prírodné pamiatky, nadchne vás rezervácia Capo Caccia – Isola Piana s niekoľkými atraktívnymi cieľmi vrátane Neptúnovej jaskyne so soľným jazerom (jaskyňa je prístupná pre pešiu túru prostredníctvom vytesaných schodov) a park Porto Conte umožňujúci pozorovanie miestnej fauny a flóry.

Pamätihodnosti v okolí

Alghero svojim návštevníkom ponúka celú škálu pamätihodností zahrnujúcich predovšetkým miestne kostoly a zaujímavé múzeá. Jednou z hlavných atrakcií Alghera je jeho veľmi zachovalé opevnenie, na ktoré nadväzujú veže a bašty. Opevnenie ohraničuje historické centrum mesta a vedie k nemu niekoľko uličiek, ktoré priamo zvádzajú k večerným prechádzkam. Veže sú štandardne prístupné verejnosti.

Kostoly v Alghere sú honosné a krásne a ich návšteva bude potešením najmä pre milovníkov sakrálnej architektúry či umenia. Kostoly si zachovávajú svoj štýl katalánskej gotiky. Vedľa už zmienenej Katedrály Nepoškvrnenej Sv. Márie je možné sa pozrieť i do kostolov Sv. Františka alebo Sv. Michala.

Okrem kostolov je možné pri návšteve Alghera poznávať niekoľko ďalších atraktívnych miest, vrátane zaujímavých múzeí a priľahlých nálezísk. Medzi múzeami je veľmi obľúbené múzeum zamerané na koraly, ktoré sa zaoberá predovšetkým miestnou históriou lovu koralov. Z ďalších vyniká múzeum Casa Manno zamerané na históriu ostrova a Diecézne múzeum sakrálneho umenia v kostole Rosario s expozíciou sôch, malieb a ďalších miestnych umeleckých artefaktov s náboženskou tematikou. Príjemným výletom je Nekropola Anghelu Ruju – archeologické nálezisko z obdobia okolo roku 3000 pr. n. l. a komplexy Palmavera a Sant’Imbenia s ďalšími vykopávkami z rôznych období. Alghero je tiež známe miestnymi udalosťami, počas ktorých dýcha dynamickou atmosférou. Jednou z takých udalostí je cyklistický závod Giro d’Italia, ktorého je mesto súčasťou.

Alghero Sardínia

Vaša návšteva Alghera sa však nemusí obmedzovať iba na obdivovanie jeho krás a očarujúcich pláží. Celá Sardínia ponúka bohaté historické a kultúrne vyžitie, ale i príležitosti na odpočinok. Ak sa chcete dostať trochu od ruchu Alghera do kľudnej oblasti, môžete navštíviť hlavné mesto severozápadnej oblasti Sassari, ktoré sa vyznačuje veľmi kľudnou a príjemnou atmosférou danou jeho polohou vzdialenejšou od mora. V meste sa nachádza veľa pamiatok a samozrejme klasická infraštruktúra reštaurácií a kaviarní. Ak sa chcete vydať za ďalšími prírodnými krásami Sardínie, je možné od Alghera cestovať na sever, kde na skalnatom pobreží ležia náleziská mestečka Castelsardo s krásnou citadelu, prípadne ďalej na východné pobrežie. Pobrežné mestá sú vždy známe pre svoje pláže, za návštevu však stojí napríklad Národný park Golfo di Orosei s hornatým terénom a možnosťou pozorovania vzácnych živočíchov, či oblasť Arzachena, kde sa nachádza niekoľko zvláštnych veží označovaných Nuragi. Za prírodnými scenériami sa napokon dá vyraziť i do blízkeho mestečka Bosa južne od Alghera, ktoré je obľúbené predovšetkým pre svoj zachovalý ráz.

Pohľad na Citadelu Castelsardo, Sardínia © shutterstock

Ubytovanie, doprava a stravovanie v Alghere

Ak sa vydáte do Alghera, pravdepodobne sem poletíte priamo na letisko Fertilia, ktoré je lokalizované v meste. Po meste a okolí sa dá dopravovať verejnou dopravou alebo taxíkom, prípadne využiť možnosti prenájmu vozidla (čo je výhodné, ak chcete navštíviť i ďalšie miesta na Sardínii). Najbližšie hotely sa nachádzajú v blízkosti letiska, väčšina turistov však uprednostňuje ubytovanie na pláži (v blízkosti mora). Možnosti ubytovania sú veľmi variabilné – vedľa klasických hotelov a rezortov je možné si prenajať apartmán alebo celý dom ako na pláži, tak aj viac vo vnútrozemí, v súčasnej dobe veľmi dobre funguje i ponuka ubytovania Airbnb. Stravovanie v meste je riešené typicky talianskym spôsobom zahrnujúcim početné reštaurácie a kaviarne, netreba sa obmedzovať iba na ponuku hotela. Pri prechádzkach historickým centrom i promenádou u hradieb narazíte na veľké množstvo gastronomických zariadení s výborným jedlom a klasickými morskými plodmi i bežnou talianskou a španielskou kuchyňou. Pripravte sa však na o niečo vyššiu cenovú hladinu, než na akú ste zvyknutí doma.

Čo by ste mali pred návštevou Alghera a Sardínie vedieť

Sezóna v Alghere začína na jar a končí na jeseň, leto tu býva veľmi suché a príjemné, dostatočnú vlhkosť vzduchu zaisťuje pobrežné podnebie. Ak sa do Alghera vydáte mimo sezónu, budete musieť počítať s daždivým počasím. Sardínia je súčasťou Talianska a teda aj EU, cestovanie na ostrov tak je možné realizovať na základe platného cestovného dokladu (stačí občiansky preukaz). V prípade úrazu alebo iných zdravotných ťažkostí je možné využívať miestne zdravotnícke zariadenia, ideálne je však cestovať s cestovným poistením, najmä ak sa chystáte aktívne venovať vodným športom či iným náročnejším aktivitám. Bezpečnosť v meste je na vysokej úrovni, pretože ide o letovisko, kde sa pohybuje veľa turistov. Je tak potrebné byť obozretný najmä v rušnejších uliciach a dávať si pozor na doklady a cennosti. Na Sardínii, ako i v celom Taliansku, sa platí eurom.

Záver

Alghero je veľmi zvláštne a pútavé sardínske mesto, ktorá svojim návštevníkom ponúka nielen krásne pláže s možnosťou relaxovať a venovať sa klasickým i trochu náročnejším vodným športom, ale i objavovať jeho krásnu architektúru a bohatú históriu. Ak sa rozhodnete pre dovolenku v tejto oblasti, rozhodne nebudete ľutovať.


FAQ

Instagram

Hľadáte konkrétne miesto?