mediolan featured.jpg

Miláno sme navštívili v polovici decembra a strávili sme tam dva dni. Myslím si, že je to dosť času na to, aby ho každý cestovateľ spoznal a pocítil jeho atmosféru. Nemusíte sa nikam ponáhľať a plánovať podrobný zoznam pamiatok, ktoré chcete navštíviť. V tomto článku vám ukážem, ako si naplánovať lacný a rýchly výlet do Milána!

Vittorio Emanuele II
Vittorio Emanuele II © Plaamkaa

Katedrála Narodenia Panny Márie a Piazza del Duomo v Miláne

Z letiska Malpensa sa na hlavnú stanicu v meste (Stazione Milano Centrale) dostanete autobusmi. Keď sme vystúpili na stanici Duomo, doslova sa nám z tej nádhery zatočila hlava! Prvé, čo sme po odchode z metra videli, bola TÁTO katedrála! Ide o jednu z najväčších katedrál na svete a jeden z najfotografovanejších objektov. Katedrálu sme na Instagrame videli už mnohokrát, ale aj tak nás úplne očarila. Z bohatej výzdoby a jej majestátnosti v kombinácii s vianočnou výzdobou (bola polovica decembra) sme nemohli odtrhnúť oči.

Piazza del Duomo v Miláne
Piazza del Duomo v Miláne ©Plaamkaa

Na druhý deň sme sa samozrejme vrátili a šli navštíviť katedrálu. Vstupenky do Duomo di Milano s prístupom na vyhliadkovú plošinu výťahom sme si kúpili mesiac vopred (cena: 13,50 eur na osobu) prostredníctvom stránky www.ticketone.it a rozhodne neľutujeme, pretože sme mali zaručený prístup do katedrály a mohli sme sa kochať nádherným výhľadom. Premýšľate, či to stojí za to? Pozrite sa sami!

Katedrála Narodenia Panny Márie
©Plaamkaa

Galéria Viktora Emanuela II

Prehliadka pôsobivých budov na námestí Piazza del Duomo nekončí. Na ľavej strane námestia sa nachádza veľkolepá budova jedného z najstarších nákupných centier na svete – Galéria Viktora Emanuela II., otvorená v roku 1867. Charakteristickú budovu, ktorá je postavená na pôdoryse kríža, zdobí obrovská kupola.

Galéria Viktora Emanuela II
Galéria Viktora Emanuela II ©Plaamkaa

Pod samotnou kupolou sa nachádza mozaika s erbom Turína, ktorý znázorňuje býka. Stará milánska povera hovorí, že trojnásobné otočenie na podpätku na jeho genitáliách prináša šťastie. To sme si, samozrejme, nemohli odoprieť a dúfame, že to zafungovalo 🙂

Galéria je plná luxusných butikov tých najznámejších módnych domov a drahých reštaurácií. No, vyfotili sme ju… a šli sme ďalej.

Operný dom La Scala

Galéria Viktora Emanuela II. susedí s najvýznamnejšou milánskou operou, svetoznámou La Scala. Vstupenka stojí 7 eur a zahŕňa návštevu tejto nenápadnej budovy zvonku a múzejnej expozície vo vnútri. Z časových dôvodov sme ju však nenavštívili, možno nabudúce.

Operný dom La Scala
Operný dom La Scala ©Plaamkaa

Castella Sforzesco a Parco Sempione

Z opery La Scala sme sa vydali smerom k rodovému sídlu milánskych kniežat – hradu Sforza. Tentokrát sme tiež nešli dovnútra a uprednostnili sme prechádzku po parku Sempione. Toto je jedno z tých miest v Miláne, ktoré priťahuje miestnych aj turistov. Za pekného počasia je tu plno ľudí, ktorí tu trávia voľný čas.

Castella Sforzesco
Castella Sforzesco ©Plaamkaa

Prechádzku po Parco Sempione sme zakončili pri Arch of Peace – monumentálnej bráne, ktorá označuje začiatok cesty z Milána do Paríža.

Arch of Peace
Arch of Peace ©Plaamkaa

Nákupy v Miláne

Po prehliadke plánovaných pamiatok nadišiel čas vyraziť na nákupy! Ako sa na svetovú metropolu módy patrí, Miláno je plné luxusných butikov – predovšetkým v Quadrilatero d’Oro, teda štvrti Via Montenapoleone, Via Della Spiga, Via Manzoni a Via Sant’Andrea. Ak hľadáte niečo, čo príliš nenaruší váš rozpočet, vždy môžete navštíviť obchodné reťazce, ktoré sa nachádzajú v okolí námestia Piazza del Duomo.

Doprava v Miláne

Ako cestovať po Miláne? Najlepšie pešo! Tu a tam môžete vidieť niečo, čo vás poteší a zároveň dokonale pocítite atmosféru tohto mesta na vlastnej koži. Presne také je Miláno! Pokiaľ však plánujete ďalšie výlety alebo chcete navštíviť čo najviac pamiatok, využite metro. Jedna jazda stojí 1,50 eur.

©Plaamkaa
©Plaamkaa

Najlepší (a najlacnejší) spôsob, ako sa dostať z letiska Malpensa do centra mesta je využiť autobusy Terravision alebo vlaky Malpensa Express. Cestovné lístky si môžete zakúpiť vopred online a ušetriť pár eur. Po príchode sme si na mieste kúpili lístky na autobus a vyšlo nás to na 8 eur na osobu. Cestovné lístky na autobus z centra mesta na letisko sme si kúpili mesiac skôr cez internet a v tomto prípade bola cena jedného lístka 5 eur.

Mamy najlepsze oferty lotów i hoteli w Mediolanie

Tip: Nebojte sa, ak zmeškáte autobus, ktorý odchádza v čas uvedený na vašom cestovnom lístku. Pokojne môžete nastúpiť na ďalší, ktorý odchádza o 15 minút neskôr.


FAQ

Instagram

Hľadáte konkrétne miesto?