Medzi našimi čitateľmi sa určite nájdu aj takí, ktorí chcú navštíviť menej vyhľadávané destinácie. Pre tých, ktorí chcú vycestovať z domu a v pokoji si oddýchnuť od ruchu a civilizácie, sme si pripravili zoznam tých najznámejších odľahlých miest na svete. Dostať sa k nim nie je najjednoduchšie a môže to byť cestovateľská výzva, a dokonca dôvod na hrdosť.

Tristan da Cunha © iStock
Tristan da Cunha © iStock

Tristan da Cunha

Ostrov Tristan da Cunha je súčasťou súostrovia v južnom Atlantickom oceáne a je známy ako jeden z najizolovanejších, avšak obývaných ostrovov na svete. Tento malý kúsok pevniny je od Južnej Afriky (Kapského Mesta) vzdialený viac ako 2 800 km a nachádza sa neďaleko Svätej Heleny (cca 2 400 km). Tristan da Cunha má približne 270 obyvateľov a nájdete tu školu, múzeum, poštu, bazén, kaviareň a krčmu. Na ostrov nie je ľahké sa dostať a pobyt treba skôr zvažovať z dlhodobého časového hľadiska. Raz ročne ostrov navštívi nákladná, osobná loď a výskumná loď. Každý druhý mesiac sa tam dostanete aj rybárskymi loďami.

Veľkonočný ostrov

Ostrov Rapa Nui je rovnako vzdialený od ostatných krajín a je medzi turistami neporovnateľne obľúbenejší ako Tristan de Cunha. Na rozdiel od atlantickej samotky sa sem dá dostať lietadlom. Ostrov bol objavený takmer pred 300 rokmi na Veľkú noc (odtiaľ jeho názov) a je známy svojimi 887 tajomnými kamennými sochami Moai. Všetky hlavy sú k moru otočené chrbtom a najväčšia z nich váži niekoľko desiatok ton. Výstavba jednej takej sochy by mohla trvať až 500 rokov! Jediné letisko na ostrove kedysi slúžilo ako záložné miesto na pristátie raketoplánu.

Veľkonočný ostrov
Veľkonočný ostrov © iStock

Ostrov Pitcairn

Malý ostrov s iba niekoľkými desiatkami obyvateľov, ktorý sa nachádza v teplejšej zóne Pacifiku, nie je tak izolovaný ako vyššie uvedené miesta. Najbližšie ostrovy sú vzdialené menej ako tisíc kilometrov. Pitcairn je však známy tým, že sa tu usadili vzbúrenci z britskej lode Bounty a súčasní obyvatelia tohto miesta sú ich potomkovia. Hovorí sa, že je preslávený najazúrovejšou vodou na svete a je považovaný za svätyňu tmavej oblohy. V jeho okolí sa nenachádzajú žiadne ďalšie objekty, ktoré by vyžarovali svetlo, čo poskytuje dokonalé podmienky na obdivovanie planét a hviezd. Obyvatelia do tohto raja na zemi pozývajú turistov už dlho – kto tam býva, dostane hotový dom. Toto miesto bohužiaľ nemá práve najlepšiu povesť a jeho minulosť návštevníkov odrádza od trvalého osídlenia.

Alert, Nunavut, Kanada

Alert je malá dedina na ľade, ktorá sa nachádza iba 800 km od severného pólu. Je považovaná za najsevernejšie trvalo obývané miesto na zemeguli. Najbližšie obývané miesto je vzdialené viac ako 2000 km! Táto dedina má vojenskú základňu, meteorologickú stanicu a najsevernejšie letisko na svete. V roku 2019 tu padol miestny teplotný rekord – až 21 °C v tieni – čo je nesporným dôkazom globálneho otepľovania.

La Rinconada, Peru

La Rinconada, malé banícke mesto, leží viac ako 5000 metrov nad morom a je považované za najvyššie položené mesto na svete. Bolo postavené v blízkosti ľadovca, ktorý sa nikdy neroztopil. Dostať sa sem je extrémne ťažké a nebezpečné – vedú do neho len úzke chodníky a zradné, vetrom ošľahané horské kanály. Na mieste je zlatá baňa, väčšiu pozornosť však vzbudzujú obyvatelia tohto miesta. Vzhľadom na polohu mesta sa stali predmetom vedeckého výskumu. Je známe, že priemerná dĺžka života je tu oveľa kratšia ako na iných miestach na svete – približne 55 rokov – kvôli pretlaku vzduchu, ktorý je spôsobený vysokou nadmorskou výškou.

La Rinconada, Peru © iStock
La Rinconada, Peru © iStock

Antarktída

Prakticky akýkoľvek bod na tomto izolovanom a nehostinnom kontinente je únikom z civilizácie. Údolie McMurdo má veľmi nízku vlhkosť vzduchu, vďaka čomu patrí medzi najsuchšie miesta na svete. Ročné zrážky v jeho východnej oblasti sú porovnateľné s tými na Sahare! Ak chcete stráviť nejaký čas v Antarktíde, najlepšie sa bude stať prieskumníkom, polárnikom alebo slávnym cestovateľom. To však neznamená, že sa sem nemôžete dostať ako turista. Môžete využiť výletné lode, súkromné jachty alebo lietadlá. Náklady na takýto výlet sú bohužiaľ pomerne vysoké.

Antarktyda © iStock
Antarktída © iStock

Motuo County, Tibet, Čína

O tomto mieste sa vraví, že je poslednou štvrťou v Číne, do ktorej nevedie cesta. Nachádza sa v čínskom Tibete na južných svahoch východnej časti Himalájí. S týmto miestom je spojených mnoho vzrušujúcich legiend. Podľa jednej z nich toto neuveriteľne krásne miesto chránia bohovia – čo je celkom pravdepodobné, pretože zatiaľ všetky pokusy o vybudovanie prejazdnej cesty do Motua skončili neúspechom. Dážď, blato a lavíny znemožnili každé zahájenie alebo dokončenie výstavby cesty. Ak sa sem chcete dostať, musíte počítať s náročnou a vyčerpávajúcou turistikou a horolezectvom. Odmenou je krásny výhľad, spojenie s prírodou a pokoj od davov turistov 😉

Ittoqqortoormiit, Grónsko

Ittoqqortoormiit sa nachádza len pár stoviek kilometrov od Islandu, a napriek tomu na konci sveta, teda na východnom brehu najväčšieho ostrova na Zemi – Grónska – ktoré obýva iba niekoľko desaťtisíc obyvateľov. Jedná sa o najťažšie dostupné mesto v tejto oblasti a dostanete sa tam iba vrtuľníkom alebo loďou počas pár mesiacov v roku.

Cape York, Austrália

Toto miesto je najsevernejším bodom Austrálie a môžete tu počítať s odľahlým rovníkovým podnebím. Tieto močaristé oblasti obýva len málo obyvateľov, a ak tam nejakých stretnete, budú to predovšetkým pôvodní aborigéni. Ak si chcete zaobstarať pamätnú fotografiu s doskou, ktorá označuje koniec Austrálie, musíte k nej vyliezť po kamenistej a hornatej ceste. K tomuto chodníku sa dostanete iba autom po štrkových cestách a cez tropické pralesy.

Przylądek Jork, Australia © iStock
Cape York, Austrália © iStock

Kergueleny (Kerguelenove ostrovy)

Toto súostrovie sa nachádza v južnej časti Indického oceánu a je rovnako izolované ako Tristan da Cunha. Na rozdiel od svojho atlantického náprotivku však nemá vôbec žiadnych stálych obyvateľov. Stretnete tu iba vedcov a… tučniakov. Celé súostrovie patrí Francúzsku a je súčasťou francúzskych južných a antarktických území. Dostanete sa sem raz za tri mesiace, keď ku brehom pripláva loď so zásobami pre výskumníkov.

Kergueleny
Kergueleny © iStock

FAQ

Instagram

Hľadáte konkrétne miesto?