Počujete „Spojené arabské emiráty“, napadne vám „Dubaj“. Hlavné mesto tejto krajiny má však tiež čo ponúknuť. Abú Zabí láka turistov kombináciou arabskej kultúry a úžasným prepychom.

Aj napriek tomu, že je Abú Zabí menšie ako Dubaj, je ohromujúcou metropolou – koniec koncov, jedná sa o hlavné mesto veľmi bohatej krajiny. Oplatí sa však túto destináciu s jeden a pol miliónom obyvateľov navštíviť? Rozhodne áno! Objavte 5 z mnohých dôvodov, prečo ide o skvelý nápad na výlet kedykoľvek počas roka.

1. Veľká mešita šejka Zayeda

Aj keď sa môže zdať, že éra monumentálnej sakrálnej architektúry je dávno preč, dnes môžete obdivovať rovnako pôsobivé diela. Príkladom je chrám v Abú Zabí, ktorý svojou veľkosťou a umeleckým spracovaním budí obdiv. Veľká mešita šejka Zayeda bola postavená v rokoch 1996 až 2007 a verná svojmu názvu je naozaj veľká – zmestí sa do nej viac ako 40 000 veriacich. Dôležité: mešita je k dispozícii aj pre nemoslimských návštevníkov.

Celý komplex vás prekvapí svojou rozlohou (má až 12 hektárov!) a snehovo bielou farbou. Interiér – úchvatné prostredie, ktoré zahŕňa (pravdepodobne) najväčší koberec na svete a tretí najväčší luster. Mešita však nie je len skvelou ukážkou súčasnej islamskej architektúry, ale aj významným miestom z pohľadu politických dejín. Práve tu odpočíva šejk Zayed bin Sultan Al Nahajjan, prvý prezident Spojených arabských emirátov.

© Shutterstock

2. Louvre Abú Zabí

Nie, nejedná sa o omyl – pri návšteve Abú Zabí môžete navštíviť Louvre. Samozrejme, v istom zmysle. Rovnako ako jeho parížsky prototyp, Louvre Abú Zabí je tiež múzeom umenia – ale s úplne súčasnou architektúrou. Ale odkiaľ pochádza „Louvre“ v názve? Ide o výsledok dohody medzi vládami Spojených arabských emirátov a Francúzska, v dôsledku ktorej môže arabské múzeum značku používať. Treba poznamenať, že za štedrú odmenu. Len licencia na používanie názvu stála 400 miliónov eur a zmluva zahŕňala ďalšie dodatočné poplatky.

Hoci projekt vyvolal veľa kontroverzií, dnes je múzeum umeleckou výkladnou skriňou celého arabského sveta. Na viac ako 8000 metroch štvorcových výstavnej plochy v Louvre Abú Zabí uvidíte umenie z východu aj západu – vrátane diel požičaných z pôvodného francúzskeho Louvru.

© Shutterstock

3. Ferrari World Abu Dhabi

Skvelé umenie, pôsobivá architektúra… a to nie je všetko! Abú Zabí má tiež množstvo atrakcií pre milovníkov aktívneho oddychu a vzrušenia. Patrí medzi ne Ferrari World Abu Dhabi, prvý zábavný park na svete pod patronátom značky talianskej automobilky.

Keď už je reč o Ferrari, musí sa jednať o rýchlu jazdu. A je! V parku budete jazdiť na Formule Rossa, najrýchlejšej horskej dráhe na svete – vaše auto dosiahne maximálnu rýchlosť 240 km/h! Ak uprednostňujete trochu pokojnejšiu jazdu, tiež si budete mať z čoho vyberať. V blízkosti zábavného parku sa nachádza Yas Marina Circuit – trať, na ktorej sa od roku 2009 konajú preteky Formuly 1.

4. Jubail Mangrove Park

Hoci Arabský polostrov nie je spojený s lesmi, Abú Zabí je v tomto smere prekvapivé. Okrem toho tu môžeme nájsť veľmi nezvyčajný les – mangrovníkový les, teda pobrežný les, zaplavený dokonale čistou vodou Arabského mora. Vďaka dreveným mostíkom nad hladinou mora sa môžete prechádzať medzi stromami. Počas pokojnej prechádzky zabudnete na ruch veľkomesta a budete môcť pozorovať rôzne druhy vtákov.

Pre tých, ktorí hľadajú dynamickejší odpočinok, ponúka park na ostrove Jubail tiež niečo zaujímavé. Môžete sa tu zúčastniť výletov na kajaku, plavby pomedzi stromami tohto jedinečného lesa. Môžete dokonca plávať aj v noci! Ekosystém mangrovníkových lesov je pre väčšie lode alebo vodné skútre neprístupný, čo z neho robí skutočnú oázu pokoja!

© Shutterstock

5. Samotné mesto

História intenzívneho rozvoja Spojených arabských emirátov je neoddeliteľne spojená s bohatstvom, ktoré prinášajú ropné ložiská. Štátne orgány však hľadia oveľa ďalej – smerom k svetu, v ktorom už fosílne palivá nebudú zdrojom príjmov. Preto početné investície, v dôsledku ktorých sa SAE čoraz viac otvárajú svetu a zároveň sa stávajú obchodným, umeleckým a turistickým centrom arabského kultúrneho okruhu. Hlavné mesto krajiny je jeho epicentrom.

Práve preto vás v Abú Zabí potešia početné mrakodrapy, často s veľmi futuristickou architektúrou. Máte možnosť obdivovať (aspoň zvonka!) Emirates Palace – najluxusnejší hotel na svete. Za pozornosť stojí aj Abrahamic Family House, jedinečný komplex troch chrámov –  mešity, synagógy a katolíckeho kostola. Abú Zabí je príbeh o múdrom využívaní príležitostí. To všetko sa oplatí zažiť!

© Shutterstock

Abú Zabí – pohostinné po celý rok

O zaujímavostiach hlavného mesta Spojených arabských emirátov by sa dalo písať oveľa viac. Metropola láka aj aquaparkmi, oceanáriami, skanzenom arabskej dediny a veľmi širokým výberom reštaurácií. Asi najväčšou výhodou Abú Zabí ako dovolenkovej destinácie je jeho rozmanitosť. Je to mesto, kde si prídu na svoje milovníci umenia, fanúšikovia rušných metropol, ale aj tí, ktorí si potrpia na aktívny oddych.

Najlepšie obdobie na návštevu hlavného mesta Spojených arabských emirátov sú zimné mesiace, kedy teploty v Abú Zabí klesajú na príjemných 21 stupňov. A čo ostatné ročné obdobia? Nezabúdajme, že je to hlavné mesto veľmi bohatej a modernej krajiny – klimatizácia je tam štandardom.

Ak snívate o „arabských nociach“ a „arabských dňoch“ ako v piesni z Aladina, neobmedzujte svoje dovolenkové plány na Dubaj – určite pouvažujte aj nad Abú Zabí. Nič vám však nebráni navštíviť obe metropoly počas jedného výletu – sú od seba vzdialené len 140 km.


Instagram

Hľadáte konkrétne miesto?