5 craziest food festivals

Môžete sa zúčastniť paradajkovej bitky, palacinkových pretekov alebo usmažiť najväčšiu omeletu na svete. Nie je to vtip, ale tie najšialenejšie (a mimochodom najchutnejšie) kulinárske festivaly.

Pozývame vás na neobvyklé dobrodružstvo po stopách jedinečných kulinárskych festivalov. Ak milujete dobrú zábavu a skvelé jedlo, tento článok je presne pre vás. Nemusíte vedieť variť, stačí, že sa radi dobre najete, objavujete nové chute a milujete šialené výzvy. Pozrite sa, kde nájdete najlepšie a najoriginálnejšie food festivaly na svete.

La Tomatina, Bunol, Španielsko

Snáď každý už niekedy sníval o tom, že do niekoho hodí paradajku. V španielskom meste Bunol neďaleko Valencie nimi môžete hádzať do sýtosti a nikto vám na to nič nepovie. La Tomatina – najväčšia svetová paradajková bitka – sa koná každý rok poslednú augustovú stredu na námestí Plaza Mayor. Jedlom sa tu rozhodne neplytvá, pretože účastníci hry hádžu prezreté a mäkké paradajky, ktoré nie sú vhodné na konzumáciu. Keď vás už zasiahne nejaká paradajka, nič sa vám nestane, len sa trochu zašpiníte.

La Tomatina, Bunol
© iStock

Bitka sa začína a končí výbuchom petardy. Trvá hodinu a maximálny počet účastníkov je 20000! Pokiaľ sa teda chcete zúčastniť, musíte si vopred rezervovať miesto. Odmenou za účasť je vynikajúca španielska šunka. Ak ju chcete získať, musíte sa snažiť, pretože je zavesená na ťažko dostupnom mieste. Po bitke sa festivaloví návštevníci bavia v miestnych krčmách a kluboch dlho do noci (samozrejme sa vopred prezlečú!).

Noche de rábanos, Oaxaca, Mexiko

Nádherné čokoládové sochy alebo portréty z cestovín už pre väčšinu z vás nie sú ničím novým. Každý z vás už zrejme ochutnal perníky rôznych tvarov. Čo poviete na figúrky z reďkovky alebo vianočné ozdoby vyrezávané z tohto druhu zeleniny? Jedná sa o vianočnú tradíciu v mexickej Oaxace, ktorá poteší nielen vegánov. Každý rok 23. decembra sa tu organizuje Noc reďkoviek, počas ktorej miestni umelci z prebytočnej úrody zeleniny vyrezávajú rôzne umelecké diela.

Radish
© Shutterstock

V stánkoch nájdete postavičky z reďkoviek, ktoré sú inšpirované mexickou históriou a kultúrou, reďkovkové zvieratá, domy, a dokonca aj vianočné výjavy alebo Jezuliatko. Ak chcete, môžete si toto neobyčajné umenie vyskúšať aj sami. Najlepší umelci súťažia o ceny a Noc reďkoviek sprevádza ohňostroj a koncerty.

Giant Omlet Celebration, Bessieres, Francúzsko

Na Slovensku sa na Veľkú noc maľujú kraslice a vo Francúzsku sa v tomto období môžete zúčastniť prípravy najväčšej omelety na svete. Každý rok vo francúzskom meste Bessieres Bratstvo obrej omelety rozbije 15000 vajec a pustí sa do práce. Pomocou obrích varešiek, ktoré vyzerajú ako veslá, mieša najväčšiu omeletu na svete, ktorú po usmažení rozdelí na tisíce porcií.

Preparation of a giant omelette
© iStock

Táto veľkonočná tradícia súvisí s legendou o Napoleonovi. Cisárovi vraj tunajšie vajcia chutili natoľko, že požiadal o obrovskú omeletu pre seba a svojich vojakov. Odvtedy začali miestni kuchári pripravovať najväčšiu porciu tohto jedla na svete. Nezostáva vám nič iné, než sa s týmto malým šialenstvom zmieriť a zjesť veľkonočnú omeletu s tisícom ďalších gurmánov.

Potato Days Festival, Barnesville, Minnesota, USA

Každý milovník zemiakov by mal zájsť na Potato Days v Minnesote.😉 Mestečko Barnesville je známe pestovaním zemiakov a každoročne počas posledného augustového víkendu oslavuje túto zeleninu najlepším zemiakovým festivalom na svete. Predstavte si, že by ste mohli zápasiť v zemiakovej kaši alebo sa zúčastniť súťaže v jedení zemiakov. V rámci festivalu sa organizujú aj súťaže Potato Miss a súťaže v zbere zeleniny na čas.

Potato harvesting
© Shutterstock

Festival začína tradičným sprievodom za účasti obyvateľov, turistov, miestnych organizácií a vystavovateľov. Barnesville však nežije len zemiakmi. Počas festivalu si môžete vypočuť miestne hudobné kapely alebo ochutnať miestne pochúťky (nielen zo zemiakov).

Olney Pancake Race, Buckinghamshire, Anglicko

Počas festivalu v anglickom mestečku Olney v Buckinghamshire si môžete vychutnať palacinky bez výčitiek svedomia, pretože tu máte možnosť spáliť nejaké kalórie. Podmienkou účasti v Olney Pancake Race je, že musíte žiť v Buckinghamshire aspoň 3 mesiace. Zaujímavosťou tiež je, že preteky sú určené iba pre ženy. Pred začiatkom dostanete špeciálnu zásteru a panvicu s palacinkou. Musíte ubehnúť asi 415 metrov v čo najkratšom čase. Po dobehnutí do cieľa môžete svoju palacinku zjesť, aby ste si doplnili energiu. 😊

Pancakes
© iStock

Tradícia tohto podujatia siaha až do roku 1445, takže sa jedná o jednu z najstarších súťaží na svete. Je mimoriadne obľúbená aj v Spojených štátoch. Palacinkové preteky sa organizujú napríklad v Liberale v Kansase. Súťaže v USA a Veľkej Británie sú časovo prepojené, takže tieto krajiny môžu porovnať výkony účastníčok.

Jedzte, bavte sa a vychutnávajte si cestovanie

Zaujímavé food festivaly nájdete po celom svete. Môžete sa skvele baviť, ochutnávať alebo hádzať jedlo. Na toto netradičné dobrodružstvo sa oplatí vydať kvôli nezabudnuteľným zážitkom a objavovaniu kulinárskych tradícií z rôznych kútov sveta. 5 spomínaných festivalov je len začiatok. Takmer v každom kúte zemegule nájdete viac či menej originálne akcie s jedlom v hlavnej úlohe. Dúfame, že sme vašu chuť na cestovanie iba podporili!


FAQ

Instagram

Hľadáte konkrétne miesto?