Snívate o krátkom, zábavou nabitom výlete do niektorého z európskych miest, no typická turistická trasa vás nebaví? Hľadáte ozajstné skryté klenoty? V európskych mestách sa dá nájsť oveľa viac ako len pohľadnicové zábery, ktoré každý pozná... Odborníci na cestovanie z eSky vám pomôžu objaviť tie najzaujímavejšie miesta so super atmosférou, ktoré sú určené len pre zasvätených!

City break – čo to vlastne znamená?

City break predstavuje spôsob, ako spoznať novú krajinu a kultúru. V podstate ide o krátky, rýchly a intenzívny výlet trvajúci nanajvýš pár dní. City break sa skvele plánuje na víkendy a štátne sviatky, ktoré sú ideálnou príležitosťou na strávenie niekoľkých dní plných akcie a atrakcií. Objavte s nami tajné a málo známe zákutia Paríža, Barcelony, Ríma, Amsterdamu a Berlína – je čas vidieť tieto európske mestské destinácie v úplne novom svetle!

A view on Notre Dame cathedral from the other side of Seine © iStock
Paríž © iStock

Spoznajte autentickú kultúru v Paríži

Začítajte sa do dobrej knihy v tomto naozaj ikonickom parížskom kníhkupectve. Kedysi bolo známe ako Le Mistral, od roku 1963 ho miestni poznajú pod názvom Shakespeare and Company. Názov sa zmenil, jedinečná atmosféra a výzdoba však zostali. Obchod, ktorý založil George Whitman, bol literárnym útočiskom pre popredné osobnosti literatúry vrátane Joycea, Hemingwaya a Fitzgeralda, ale tiež Ginsberga, Millera a Bradburyho. Shakespeare and Company nájdete v blízkosti katedrály Notre Dame.

Montmartre District in Paris © iStock
Paríž © iStock

Ponorte sa do historickej štvrte Montmartre v Paríži a čoskoro zistíte, že parížsky kabaret nie je len Moulin Rouge. Montmartre s úzkymi uličkami je už dlho obľúbeným miestom stretnutí parížskej umeleckej komunity. Určite si vyhraďte čas na návštevu kabaretu Lapin Agile – tento nenápadný dom je síce menej známy ako Moulin Rouge, ale kedysi sa v ňom stretávali umelci ako Picasso, Apollinaire, Utrillo a Modigliani. Bohémska atmosféra tu pretrváva dodnes a kabaret je ideálnym miestom na pohárik dobrého vína pri večernom predstavení.

Barri Gotic in Barcelona © iStock
Barcelona © iStock

Zmeňte svoj pohľad na Barcelonu

Ponorte sa do živej a tvorivej atmosféry Barcelony a navštívte kultovú kaviareň Els Quatre Gats, ktorá sa nachádza v gotickej štvrti mesta. „Štyri mačky“ boli odjakživa miestom diskusií, literárnych stretnutí, výstav a koncertov a okrem iných tento podnik často navštevovali Antoni Gaudí, Pablo Picasso a Julio González. Kaviareň Els Quatre Gats bola zatvorená v roku 1907, aby znovu ožila o viac ako polstoročie neskôr; našťastie, noví majitelia kaviarne zachovali jej pôvodný interiér, čo znamená, že návštevníci si dnes môžu vychutnať rovnakú atmosféru ako kedysi Gaudi a Picasso.

A view from Barcelona's Bunker del Carmel © iStock
Barcelona © iStock

Ak sa chcete pozrieť na Barcelonu z inej perspektívy, vyberte sa na vyhliadku Bunkers del Carmel na Turó de la Rovira. Bunkre a protilietadlové delá sem boli umiestnené počas španielskej občianskej vojny, aby chránili bombardované mesto; zvyšné exempláre, ktoré teraz spravuje Múzeum histórie Barcelony, boli prispôsobené návštevníkom, no zachovali si svoj nefalšovaný dobový charakter. Okrem fascinujúcej histórie si tu môžete vychutnať aj nádherný panoramatický výhľad na celú Barcelonu, najmä na prístav Port Olimpic, Montjuic a katedrálu Sagrada Familia.

Di Trevi Fountain in Rome © iStock
Rím © iStock

Rímsky underground

Málokto vie, že jedna z najfascinujúcejších rímskych atrakcií leží priamo pod nohami miliónov turistov, ktorí každoročne navštívia Fontánu di Trevi. Vicus Caprarius, známe aj ako Mesto vody, je archeologické nálezisko, ktoré tvorí antická budova a pozostatky akvaduktu. Nájdete tu zložité mozaiky, antickú keramiku a nádherné sochy spolu so zložitým systémom, ktorý dodnes zásobuje vodou Fontánu di Trevi. Ak chcete zažiť skutočne jedinečný pohľad na dobre známu rímsku turistickú atrakciu, Vicus Caprarius ťažko niečo prekoná.

Villa Torlonia in Rome © iStock
Rím © iStock

Ďalším miestom, ktoré sa vyhýba klišé o rímskej dovolenke, je Villa Torlonia – obľúbená lokalita miestnych obyvateľov. Toto múzeum, našťastie ešte neovplyvnené masovým turizmom, ukrýva zbierku rodiny Torlonia… a tiež Mussoliniho tajný bunker! Neslávne známy diktátor bol bývalým nájomcom tohto paláca a býval tu so svojou rodinou viac ako 18 rokov. Počas tohto obdobia si vybudoval podzemný úkryt, v ktorom sa so svojimi najbližšími ukrýval pred spojeneckými vojskami. Tento zaujímavý kúsok modernej histórie je od roku 2014 prístupný návštevníkom a určite stojí za návštevu.

Rijksmuseum Research Library in Amsterdam © iStock
Amsterdam © iStock

Nájdite svoj zen v Amsterdame

V Amsterdame sa nachádza pasáž Oudemanhuispoort, kde sa kedysi prechádzal a inšpiráciu hľadal sám Vincent Van Gogh. Pôvodne to bola časť prvého holandského domova dôchodcov, teraz je súčasťou Amsterdamskej univerzity a od roku 1886 sa tu denne koná trh s knihami. Môžete tu objaviť úžasné čítanie a dozvedieť sa zaujímavé informácie priamo od predajcov, z ktorých mnohí tu majú stánky už mnoho rokov a vždy sa radi podelia o históriu tohto miesta.

A view on NEMO Science Museum in Amsterdam © iStock
Amsterdam © iStock

Určite by ste mali navštíviť aj Hannekes Boom, moderný pub pod holým nebom, ktorý sa nachádza len desať minút chôdze od amsterdamskej hlavnej stanice. Čaro tohto podniku, postaveného z dreva a zariadeného výlučne z použitých materiálov, spočíva v nenápadnej atmosfére a trochu odľahlej polohe prístavu. Môžete sa tu pokochať netradičným výhľadom na centrum Amsterdamu, zúčastniť sa na každodenných kurzoch ručných prác alebo jogy, či jednoducho relaxovať v hojdacej sieti pri krbe.

TV tower in Berlin © iStock
Berlín © iStock

Objavte alternatívny Berlín

Berlínska televízna veža nie je len jednou z najvýznamnejších pamiatok mesta, ale aj atrakciou samou o sebe. Táto takmer 370 metrov vysoká stavba, postavená v 60-tych rokoch 20. storočia ešte za čias NDR, sa pýši vyhliadkovou plošinou s nádherným výhľadom na hlavné mesto Nemecka. Možno však neviete, že vo veži sa nachádza aj reštaurácia Sphere, ktorá sa lenivo otáča vo výške 200 metrov, priamo nad rušnými ulicami mesta. Rezervujte si stôl pri okne a vychutnajte si vynikajúcu kuchyňu, zatiaľ čo sa okolo vás bude vlniť meniaca sa panoráma Berlína!

Street art in Berlin © iStock
Berlín © iStock

Mitte je pulzujúcim srdcom berlínskeho kontrakultúrneho hnutia. Haus Schwarzenberg a jeho nádvorie, známe ako Ulička mŕtvych kurčiat, je galériou pouličného umenia pod holým nebom ukrytou medzi modernými budovami v centre štvrte. Nájdete tu doslova vzburu farieb – stovky popkultúrnych malieb a plagátov na stenách pokrytých brečtanom spolu s graffitmi a všakovakými svetielkami. Preslávenú berlínsku slobodnú umeleckú scénu reprezentujú aj rôzne galérie a kníhkupectvá, s prispením ktorých lepšie pochopíte belínsku umeleckú scénu. A navyše si môžete dať niečo dobré pod zub v niektorej zo skvelých reštaurácií v blízkom okolí.


FAQ

Instagram

Hľadáte konkrétne miesto?