Plyšové medvedíky, kvety, čokoláda – to všetko už je dobre známe. Prekvapte tento rok svoju polovičku spoločným výletom. Vraví sa, že láska je, keď sa obaja partneri pozerajú spoločným smerom. Lepšie bude si na Valentína naplánovať výlet… Ale kam?

Mijas – povozy, aké ste ešte nevideli

Medzi bielymi domami nájdete stanovištia taxíkov so somármi. Už v 60. rokoch minulého storočia zaznamenali obyvatelia Costa del Sol zvýšený záujem turistov o somárov. Dopyt sa rýchlo zmenil na podnikanie, ktoré je dnes známe ako Burro Taxi. Počas svojho valentínskeho výletu môžete chytiť somársky taxík a previezť sa ulicami mesta.

Burro taxi, Mijas © shutterstock
Burro taxi, Mijas © shutterstock

Počas jazdy alebo prechádzky môžete obdivovať rozkvitnuté bugenviley a farebné kvetináče, ktoré v úzkych bielych uličkách hrajú farbami. Na námestí Plaza de la Constitución, obklopenom kaviarňami a malými obchodíkmi, budete počuť rytmus flamenca a cítiť vôňu čerstvo vyprážaných churros. Rozhodne odporúčame zájsť si do niektorej z miestnych reštaurácií a ochutnať paellu. Odtiaľto to už nie je ďaleko do malej továrne na čokoládu. Bude to nádherný a neobvyklý darček, pretože lahodnú čokoládu si tu budete mať možnosť vyrobiť sami.

Jazero Como – buďte hrdinami ako z románu

„Keď píšete príbeh o šťastnej láske, nech sa odohráva na brehu jazera Como.“ povedal raz Franz Liszt, slávny maďarský skladateľ a klavirista. Bol jedným z mnohých umelcov, ktorí v 19. a 20. storočí často navštevovali jazero Como. Z tohto miesta čerpali inšpiráciu okrem iných Stendhal, Mark Twain, Alessandro Manzoni či Flaubert. Keď si na svoj valentínsky výlet vyberiete jazero Como, aj vy sa môžete cítiť ako postavy z románu.

Como
Como © shutterstock

Na brehu jazera Como sa nachádza hneď niekoľko desiatok miest. Jeden výlet na návštevu väčšiny z nich nestačí, takže lepšie bude navštíviť 2-3 mestá a vcítiť sa do ich atmosféry. Prechádzkou po dláždených uliciach Bellagia objavíte historické vily, ako je Villa Melzi a budete mať možnosť ochutnať čerstvé ryby a miestne víno v tavernách na brehu jazera. Vo Varenne, okúzľujúcom rybárskom mestečku, sa zase na hladine jazera odrážajú farebné domčeky. Pri nábreží je romantická promenáda, ktorá je ako stvorená na prechádzku pri západe slnka. Môžete si tiež prenajať loď alebo sa vydať na plavbu trajektom. Pri pomalom kĺzaní po hladine jazera si oddýchnete a uvidíte okolité mestá z novej perspektívy.

Lisabon – odpočinok na slnku v meste siedmich kopcov

Žltá električka číslo 28 stúpa ulicami Alfamy. Neustále sa meniace výhľady a pamiatky za oknom budú dokonalým prostredím pre spoločné rozhovory. Aké romantické atrakcie ponúka Lisabon a jeho okolie? V prvom rade malebné výhľady, ktoré je najlepšie obdivovať z mnohých skvelých vyhliadkových miest s pohárom vína v ruke – odporúčame najmä St. Lucia a da Graça. Môžete sa tiež vydať na plavbu po rieke Tajo pri západe slnka, aby ste videli Lisabon z trochu inej perspektívy.

Lisabon
Lisabon © Creativeroamers

O Cabo da Roca sa hovorí, že je to ideálne miesto na žiadosť o ruku. Je to najzápadnejší bod kontinentálnej Európy a nachádza sa neďaleko Lisabonu. Na vysokom útese tu kedysi stál maják. Okolité chodníky ponúkajú výhľad na otvorený oceán. Môžete počúvať šum vĺn, ktoré narážajú na skaly a len tak odpočívať. Ak neplánujete žiadosť o ruku, určite sa tu vyplatí zájsť na prechádzku. Odtiaľto máte blízko do nádhernej Sintry, plnej rozprávkových zámkov a palácov. Určite navštívte palác Pena, rezidenciu Quinta da Regaleira a maurský hrad, ktorý ponúka nádherný výhľad na Atlantický oceán.

Viedeň – mesto umenia

Celé mesto pripomína veľké múzeum – plné očarujúcich uličiek, budov a kaviarní. Môžete sa tu len tak bezcieľne túlať a objavovať stále nové a fascinujúce zákutia. Môžete obdivovať ďalšie a ďalšie zaujímavé uličky, pamiatky, barokovú architektúru a pouličné umenie. Na výber máte z viac ako 100 múzeí. V Belvedere môžete okrem iného vidieť Bozk od Gustava Klimta a v galérii Albertina – diela Moneta, Durera a Picassa.

Viedeň
Viedeň © Creativeroamers

Záhrady zámku Schönbrunn prikryté snehom sa zmenia na nádhernú rozprávkovú krajinu, ktorá bude ako stvorená na dlhé prechádzky. Večer môžete stráviť romantickou plavbou po Dunaji, vychutnať si večeru pri svetle hviezd a sviečok s panorámou Viedne v pozadí. Môžete si tiež zakorčuľovať na ľadovej ploche pri mestskom úrade, kde budete obklopení nádherným vianočným osvetlením. Zájsť môžete aj na niektorý z valentínskych koncertov, ktoré sa v meste konajú pravidelne.

Dolomity – Valentín na svahoch

Tu môžete spojiť blažený relax s aktívnym oddychom. Čaká na vás nespočetné množstvo zjazdoviek a turistických chodníkov. Medzi lyžiarske strediská, ktoré stojí za to navštíviť, patria: Kronplatz, Cortina d’Ampezzo a Val di Fiemme. Po aktívnom dni si musíte oddýchnuť v niektorom z miestnych kúpeľov. Tento región je známy pre tento typ hotelov. Choďte na párovú masáž alebo leňošte vo vírivke. Môžete si tiež dať raňajky vo vyhrievanom vonkajšom bazéne alebo ísť na prechádzku s alpakami.

Dolomity © Creativeroamers
Dolomity © Creativeroamers

Ak nemáte radi zimné športy, môžete navštíviť napríklad romantické jazero Lago di Braies alebo zdolať priesmyk Passo Rolle, z ktorého sa vám naskytne úžasný výhľad na vrchol Cimon della Pala – Matterhorn Dolomitov. Rovnako romantická bude prechádzka po najvyššie položenej lúke v Európe – Alpe di Siusi, z ktorej môžete obdivovať Langkofel.


FAQ

Instagram

Hľadáte konkrétne miesto?