Jeseň je síce krásna a romantická, ale väčšina termínov počas tohto ročného obdobia môže byť rýchlo obsadená – niet divu, pretože cestovatelia chcú vymeniť dážď a chladné počasie za niečo trochu veselšie a teplejšie. Aká je teda najlepšia destinácia na nezabudnuteľný výlet? Tentokrát by sme vás radi pozvali na preskúmanie miest, ktoré sú vzdialené len pár hodín. Hneď po pristátí pocítite hrejivé slnečné lúče. Tu je našich 5 najlepších exotických destinácií, ktoré sa oplatí navštíviť na jeseň.

Burj Khalifa and Dubai city center © iStock
Dubaj © iStock

Dubaj

Začneme vo veľkom štýle! Čo poviete na najväčšie mesto Spojených arabských emirátov – Dubaj? Je to obľúbená destinácia s nádherným počasím. Návšteva Dubaja na jeseň môže byť dokonca príjemnejšia ako v lete, pretože teploty sa pohybujú nie okolo 45 °C, ale v rozmedzí 25-30 °C.

Dubaj je modernou metropolou s mrakodrapmi, obrovskými nákupnými centrami a množstvom zábavy. Najnavštevovanejšou budovou je Burj Khalifa, pretože sa jedná o jednu z najvyšších budov na svete. Za zmienku stojí aj jedinečný ostrov v tvare palmy Palm Jumeirah. Nájdete tu aj skvelé hotely a mnoho zaujímavých aktivít na voľný čas.

Palma Jumeirah © iStock
Palma Jumeirah © iStock

Odvážnejších návštevníkov môže Dubaj potešiť aj outdoorovými aktivitami, ako je založenie púštneho tábora alebo výlet do terénu. Pokiaľ milujete vodné športy, potom odporúčame vyraziť na Jumeirah alebo Kite Beach. Tí, ktorí sa chcú ponoriť do histórie Dubaja, môžu preskúmať najstaršiu dubajskú štvrť – Deira. Oplatí sa navštíviť aj tradičný bazár s korením a zároveň preskúmať Deiru. Ďalšia historická štvrť Al Fahidi očarí tých, ktorí radi obdivujú architektonické a kultúrne pamiatky. Suveníry a vysokokvalitné látky je možné zakúpiť na textilnom trhu. Plavba Abrou (miestne plavidlo) cez Dubajskú zátoku zas bude perfektnou bodkou po dni plnom skvelých zážitkov.

Jemaa el-Fnaa © iStock
Jemaa el-Fnaa © iStock

Marrákeš

Maroko je potešením pre zmysly a odporúčame navštíviť predovšetkým Marrákeš. „Červené mesto“ je známe vďaka svojej architektúre. Najvýznamnejšou pamiatkou je Jemaa el-Fnaa. Jedná sa o jedno z najznámejších námestí v Afrike, ktoré je zároveň centrom mestského ruchu a obchodu. Očarí vás najmä po zotmení, kedy ožíva po lenivých horúcich dňoch. Marrákeš je tiež známy pre tradičné bazáre – tematické trhy. Môžete si tu kúpiť všetko, ale nezabudnite vždy zjednávať, pretože na tomto trhu je to istý druh tradície. Historické centrum mesta Medina obklopujú hradby. Nájdete tu tie najvýznamnejšie pamiatky, vrátane palácov El Badi a Bahia a tiež Saadské hrobky postavené v 16. storočí.

Koutoubia Mosque © iStock
Mešita Kutubiyya © iStock

Jednou z najobľúbenejších atrakcií je mešita Kutubiyya. Vstúpiť môžu iba moslimovia, ale pôsobivú budovu s minaretom s výškou 77 metrov stojí za to vidieť. Ak si po dlhých prechádzkach potrebujete oddýchnuť, v Marrákeši nájdete aj miesta, kde môžete len tak leňošiť. Miestna kuchyňa zahŕňa čerstvé a chutné suroviny, ktoré sú k dispozícii v niekoľkých reštauráciách. Prechádzka v krásnej záhrade Majorelle vám zaručí pokojný odpočinok s niekoľkými prekvapeniami, ako je múzeum Yves Saint Laurent v areáli záhrady. Mesto Marrákeš je tiež veľmi výhodnou základňou pre tých, ktorí chcú preskúmať pohorie Atlas.

Seashore in Jeffa © iStock
Jaffa © iStock

Tel Aviv

Ďalšou destináciou, ktorá nesmie chýbať na tomto zozname, je jedno z najväčších izraelských miest – Tel Aviv. Táto mladá metropola Stredného východu je ako stvorená na exotickú dovolenku. Tel Aviv ponúka trendy reštaurácie, bary, piesočné pláže a modernú architektúru. Napriek tomu, že mesto obvykle ožíva v noci, cez deň môžete obdivovať jeho pamiatky. Prieskum historických pamiatok odporúčame začať v štvrti Jaffa, ktorá bola kedysi samostatným mestom. Nájdete tu krásne miesta ako napríklad starý prístav, hodinovú vežu Jaffa a mešitu Al-Mahmudijja. Nachádza sa tu aj niekoľko múzeí, ktoré vrelo odporúčame navštíviť: Telavivské múzeum umenia, múzeum Palmach a Múzeum krajiny izraelskej. Ak chcete históriu Tel Avivu preskúmať podrobnejšie, nemôžete vynechať ani Biele mesto – táto oblasť sa môže pochváliť viac ako 4000 budovami, ktoré boli postavené v medzinárodnom štýle počas 30. rokov 20. storočia a v roku 2003 boli zaradené na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

White City, Tel Aviv © iStock
Tel Aviv © iStock

Tel Aviv je bohatý na historické prvky, ale jeho hlavným lákadlom je aj moderná kultúra a radosť zo života, ktorá tu na vás čaká na každom kroku. Každodenný život môžete pozorovať na trhoch – blšom trhu Jaffa alebo trhu Bezalel či Carmel. Nájdete tu nádhernú mozaiku miestnej kuchyne, korenia, látok a čerstvých surovín. Po jej prehliadke odporúčame navštíviť park Yarkon, ktorý je plný tých najzaujímavejších atrakcií. Medzi hlavné patria botanické záhrady, ihriská a ďalšie. Tel Aviv je skvelý pre každého, kto hľadá teplé a príjemné počasie a chce preskúmať množstvo najrôznejších atrakcií.

Finikoudes beach in Larnaca © iStock
Larnaka © iStock

Larnaka

Na južnom pobreží Cypru sa nachádza ďalšie nádherné mesto – Larnaka. Patrí medzi pomerne vyhľadávané destinácie, čo môže byť nepríjemné najmä v lete. Na jeseň však mesto nie je až natoľko preplnené a na tých, ktorí by chceli spoznať jeho menej známu tvár, tam čaká pokojná a očarujúca atmosféra. Larnaka ponúka nezabudnuteľný historický výlet s pamiatkami, ako je kostol svätého Lazára, Hala Sultan Tekke a akvadukt Kamares. Pamiatok je viac a hrad Larnaka je jednou z najdôležitejších. Po jeho preskúmaní môžete tiež navštíviť niekoľko múzeí – Archeologické okresné múzeum Larnaka alebo múzeum Pierides.

St Lazarus Church © iStock
Larnaka © iStock

Oplatí sa prejsť mestom a preskúmať architektúru a miestne zvyky. V oblasti Skala nájdete napríklad ukážky miestnej tradičnej architektúry. Pláž a promenáda Finikoudes je plná kaviarní a obchodov. Medzi ďalšie nádherné miesta patrí pláž Mackenzie. Nájdete tu aj sieť štyroch jazier, známu ako Larnacké slané jazero, kde môžete pozorovať plameniaky. Larnaka je ako stvorená pre tých, ktorí si chcú dopriať pokojnejší jesenný výlet. Chcete si dokonale oddýchnuť? Larnaka rozhodne nesmie chýbať na vašom zozname!


Instagram

Hľadáte konkrétne miesto?