Exotika za skvelé ceny, len pár hodín letu. Po vystúpení z lietadla pohladia vašu tvár teplé slnečné lúče. Rozhliadnete sa a uvidíte celkom iný ráz krajiny. Znie to dobre? Pozrite si naše návrhy!

Dubaj

Začneme vo veľkom štýle! Čo poviete na najväčšie mesto Spojených arabských emirátov – Dubaj? Je to obľúbená destinácia s nádherným počasím. Návšteva Dubaja na jeseň môže byť dokonca príjemnejšia ako v lete, pretože teploty sa pohybujú nie okolo 45 °C, ale v rozmedzí 25-30 °C.

Dubaj je modernou metropolou s mrakodrapmi, obrovskými nákupnými centrami a množstvom zábavy. Najnavštevovanejšou budovou je Burj Khalifa, pretože sa jedná o jednu z najvyšších budov na svete. Za zmienku stojí aj jedinečný ostrov v tvare palmy Palm Jumeirah. Nájdete tu aj skvelé hotely a mnoho zaujímavých aktivít na voľný čas.

Palma Jumeirah © iStock
Palma Jumeirah © iStock

Odvážnejších návštevníkov môže Dubaj potešiť aj outdoorovými aktivitami, ako je založenie púštneho tábora alebo výlet do terénu. Pokiaľ milujete vodné športy, potom odporúčame vyraziť na Jumeirah alebo Kite Beach. Tí, ktorí sa chcú ponoriť do histórie Dubaja, môžu preskúmať najstaršiu dubajskú štvrť – Deira. Oplatí sa navštíviť aj tradičný bazár s korením a zároveň preskúmať Deiru. Ďalšia historická štvrť Al Fahidi očarí tých, ktorí radi obdivujú architektonické a kultúrne pamiatky. Suveníry a vysokokvalitné látky je možné zakúpiť na textilnom trhu. Plavba Abrou (miestne plavidlo) cez Dubajskú zátoku zas bude perfektnou bodkou po dni plnom skvelých zážitkov.

St Lazarus Church © iStock
Larnaka © iStock

Larnaka

Na južnom pobreží Cypru sa nachádza ďalšie nádherné mesto – Larnaka. Patrí medzi pomerne vyhľadávané destinácie, čo môže byť nepríjemné najmä v lete. Na jeseň však mesto nie je až natoľko preplnené a na tých, ktorí by chceli spoznať jeho menej známu tvár, tam čaká pokojná a očarujúca atmosféra. Larnaka ponúka nezabudnuteľný historický výlet s pamiatkami, ako je kostol svätého Lazára, Hala Sultan Tekke a akvadukt Kamares. Pamiatok je viac a hrad Larnaka je jednou z najdôležitejších. Po jeho preskúmaní môžete tiež navštíviť niekoľko múzeí – Archeologické okresné múzeum Larnaka alebo múzeum Pierides.

Oplatí sa prejsť mestom a preskúmať architektúru a miestne zvyky. V oblasti Skala nájdete napríklad ukážky miestnej tradičnej architektúry. Pláž a promenáda Finikoudes je plná kaviarní a obchodov. Medzi ďalšie nádherné miesta patrí pláž Mackenzie. Nájdete tu aj sieť štyroch jazier, známu ako Larnacké slané jazero, kde môžete pozorovať plameniaky. Larnaka je ako stvorená pre tých, ktorí si chcú dopriať pokojnejší jesenný výlet. Chcete si dokonale oddýchnuť? Larnaka rozhodne nesmie chýbať na vašom zozname!

Antalya

Ulica w Kaş
Ulica w Kaş © iStock

Tak tu ju máme – Antalya. Nie nadarmo býva označovaná za perlu Tureckej riviéry. Štvrte Lara a Konyaalti so širokými piesočnatými plážami a perfektnou infraštruktúrou sú mekkou pre tých, ktorí uprednostňujú plážové aktivity, vodné športy a opaľovanie. Antalya však neponúka iba dokonalý oddych pri vode. Ak chcete poznať históriu centra mesta, vyberte sa do štvrte Kaleici, kde sa nad ulicami týčia monumentálne obranné múry z pradávnych čias. Jedinou zachovanou vstupnou bránou v týchto hradbách je tzv. Hadriánova brána, postavená okolo roku 130. Minaret Yivli s výškou 38 metrov sa zasa radí k doslova najväčším pamiatkam v tejto oblasti.

Ak opustíte centrum mesta a navštívite antalyjský prístav, dostanete sa napríklad k veži Hidirlik Kulesi. Antalya však ponúka aj veľké množstvo iných atrakcií. Patrí k ním napríklad veselá Dáždniková ulica s farebnými dáždnikmi visiacimi vo vzduchu. Nevšedná pestrofarebná výstavka môže byť jedným z najromantickejších a zároveň najradostnejších pohľadov, ktoré sa vám pri potulkách mestom naskytnú. Na druhej strane, veľký park – Karaalioğlu Park – v centre mesta plný zelene a detských ihrísk využijete ako pokojné útočisko pred mestským ruchom a uponáhľanou dopravou.

Ak túžite po rozmanitosti a akcii, Antalya by mohla byť tým pravým miestom pre vás. Vodné športy v kombinácii so zážitkami z ulíc v balíku s krásnym počasím sú jasnou voľbou najmä pre aktívnejších cestovateľov.

Jemaa el-Fnaa © iStock
Jemaa el-Fnaa © iStock

Marrákeš

Maroko je potešením pre zmysly a odporúčame navštíviť predovšetkým Marrákeš. „Červené mesto“ je známe vďaka svojej architektúre. Najvýznamnejšou pamiatkou je Jemaa el-Fnaa. Jedná sa o jedno z najznámejších námestí v Afrike, ktoré je zároveň centrom mestského ruchu a obchodu. Očarí vás najmä po zotmení, kedy ožíva po lenivých horúcich dňoch. Marrákeš je tiež známy pre tradičné bazáre – tematické trhy. Môžete si tu kúpiť všetko, ale nezabudnite vždy zjednávať, pretože na tomto trhu je to istý druh tradície. Historické centrum mesta Medina obklopujú hradby. Nájdete tu tie najvýznamnejšie pamiatky, vrátane palácov El Badi a Bahia a tiež Saadské hrobky postavené v 16. storočí.

Koutoubia Mosque © iStock
Mešita Kutubiyya © iStock

Jednou z najobľúbenejších atrakcií je mešita Kutubiyya. Vstúpiť môžu iba moslimovia, ale pôsobivú budovu s minaretom s výškou 77 metrov stojí za to vidieť. Ak si po dlhých prechádzkach potrebujete oddýchnuť, v Marrákeši nájdete aj miesta, kde môžete len tak leňošiť. Miestna kuchyňa zahŕňa čerstvé a chutné suroviny, ktoré sú k dispozícii v niekoľkých reštauráciách. Prechádzka v krásnej záhrade Majorelle vám zaručí pokojný odpočinok s niekoľkými prekvapeniami, ako je múzeum Yves Saint Laurent v areáli záhrady. Mesto Marrákeš je tiež veľmi výhodnou základňou pre tých, ktorí chcú preskúmať pohorie Atlas.


FAQ

Instagram

Hľadáte konkrétne miesto?