Hovorí sa, že plánovanie dovolenky prináša viac spokojnosti a šťastia ako samotná dovolenka. Možno by bolo dobré myslieť na leto a dovolenku už počas sychravých večerov? Najmä preto, že rezerváciou dovolenky v dostatočnom predstihu môžete ušetriť naozaj ušetriť!

Dovolenku v roku 2024 si môžete naplánovať v Španielsku, na Cypre alebo v Taliansku. Ak sa poponáhľate a vyberiete si niečo pre seba, dovolenka vás môže stáť prekvapivo málo. Tu je niekoľko tipov, kam sa vybrať.

Fiesta a siesta alebo leto 2024 v Španielsku

Ak snívate o dovolenke, počas ktorej môžete odpočívať, zabávať sa a objavovať pamiatky, skvelou voľbou bude Malorka – najväčší ostrov Baleárskeho súostrovia. Slnečné dni môžete stráviť na pláži Es Trenc a Cala Agulla. Sú považované za jedny z najkrajších na ostrove. Večer môžete obdivovať osvetlenú katedrálu La Seu v Palma de Mallorca – majstrovské dielo gotickej architektúry s pôsobivou fasádou a interiérom. Nemôžete si nechať ujsť ani hrad Bellver – týči sa na kopci s panoramatickým výhľadom na mesto a okolie.

Valencia, španielske mesto na východnom pobreží, ktoré v sebe spája bohatú históriu, modernú architektúru a stredomorskú atmosféru. Jednou z najväčších atrakcií je Mesto umenia a vied, moderný komplex, ktorý zahŕňa interaktívne vedecké múzeum, oceanárium a dokonca aj operu.

Po náročnom dni plnom prehliadok si môžete oddýchnuť na pláži Malvarrosa. Rodiny s deťmi a milovníci prírody by si mali do svojho zoznamu zaradiť aj Biopark Valencia – ide o jedinečnú zoologickú záhradu, kde zvieratá žijú v podmienkach blízkych ich prirodzenému prostrediu. Neďaleko Valencie, v mestečku Buñol, sa každoročne koná rajčinová bitka – La Tomatina. Ide o jedno z najnezvyčajnejších podujatí v Španielsku.

Dovolenka na ostrove Afrodity – Cyprus

Podľa legendy sa grécka bohyňa krásy a plodnosti Afrodita mala narodiť práve na Cypre. Je to tu cítiť na každom kroku – nádherné lesy, vinice, mestá a dediny roztrúsené v údoliach a jedinečné pláže majú v sebe niečo z božskej krásy a tajomna. Okrem toho vám staroveké zrúcaniny, napríklad v Pafose alebo Salamine, umožnia spoznať fascinujúcu históriu ostrova. Pevnosť v Larnake alebo hlavné mesto Nikózia s malebným historickým centrom – to všetko môžete preskúmať a zároveň si vychutnať priateľský prístup miestnych obyvateľov, ktorým je Cyprus známy. 

Vápencové skaly pri Ayia Napa, Cyprus © shutterstock
Vápencové skaly pri Ayia Napa, Cyprus © shutterstock

Pohorie Troodos ponúka skvelé trekingové trasy a jazero Akrotiri láka na vodné dobrodružstvá. Môžete si vyskúšať potápanie, windsurfing alebo plachtenie. Cyperská kuchyňa je skutočnou oslavou stredomorských chutí. Objavte tu jedlá ako souvlaki (kúsky mäsa, často kuracieho alebo bravčového, ktoré je pečené na ražni), mezze (malé občerstvenie, ktoré je založené na rôznych surovinách, ktorými je cyperská kuchyňa známa, napr. morské plody alebo syr) alebo halloumi (cyperský syr vyrobený z ovčieho mlieka alebo zmesi ovčieho, kozieho a kravského mlieka, často s mätou).

Luxusná dovolenka v Spojených arabských emirátoch

Dubaj alebo Abú Zabí sú relatívne nové dovolenkové destinácie. Dovolenka v týchto arabských mestách nie je len príležitosťou na exkluzívnu dovolenku v moderných rezortoch – oddych v Emirátoch vám otvorí dvere do budúcnosti. Futuristické, vysoké a veľmi drahé budovy ukazujú, že s peniazmi nie je pre človeka nič nemožné. 

Napriek tomu si SAE zachovávajú svoje korene a bohatú kultúru. Najlepším príkladom je štvrť Al Fahidi v Dubaji. Práve tu si môžete nachvíľu oddýchnuť od atmosféry veľkomesta – tradičné veterné veže, úzke uličky a nízke budovy vám umožnia nahliadnuť, ako vyzeral život v Emirátoch ešte pred niekoľkými desaťročiami a zažiť pohostinnosť beduínov. Môžete tiež absolvovať púštne safari a pri jazde cez duny sledovať nádherný západ slnka.

Prístav v Dubaji © iStock
Prístav v Dubaji © iStock

V exkluzívnych reštauráciách sa podávajú jedlá medzinárodnej kuchyne – napríklad klasické steaky pripravené priamo pred vami. Tradičné taverny zas ponúkajú originálne arabské chute – čerstvé a sušené ryby, datle a ťavie mlieko a mäso sú základom beduínskej kuchyne. Dubaj je tiež rajom pre nákupných maniakov a maniačky – nachádzajú sa tu tradičné trhy aj exkluzívne butiky slávnych návrhárov.

Poznávacie a plážové pobyty v Rimini a na Sardínii

Sardínia, ktorá sa nachádza na západnom pobreží Talianska, je klenotom Stredomoria, ktorý je známy predovšetkým svojou rozmanitou krajinou a čistými a udržiavanými plážami. Costa Smeralda alebo Smaragdové pobrežie je jednou z takýchto najznámejších destinácií. Na ostrove však nemusíte len leňošiť na pláži. Výlet na pohorie Gennargentu s jeho najvyšším vrchom Punta La Marmora bude skvelou príležitosťou na aktívny odpočinok, a navyše vám poskytne aj malebné výhľady na okolitú krajinu.

Určite sa vyberte aj do Grotte di Nettuno – tieto morské jaskyne sú jedným z najneobvyklejších miest na ostrove. Históriu Sardínie objavíte v starobylých ruinách, dedinách a pamiatkach. Mestu Alghero miestni vravia aj malá Barcelona – katalánsky vplyv je tu vidieť predovšetkým v architektúre a umení. Po celom ostrove sú roztrúsené nuragy – kužeľovité veže nad kamennými oltármi, ktoré boli postavené už v 15. storočí pred Kristom.

Rimini, malebné mesto na východnom pobreží Talianska, je ďalšou skvelou destináciou pre úspešnú dovolenku. Je známe svojimi širokými piesočnatými plážami, kde môžete len tak oddychovať alebo sa venovať vodným športom. Večer sa Rimini stáva centrom nočného života vďaka mnohým klubom, barom a reštauráciám. Historické centrum je plné pôsobivých pamiatok, ako napríklad víťazný oblúk Arco di Augusto a rímsky Tiberiov most. Na svoje si tu prídu aj rodiny s deťmi – napríklad v známom parku Italia in Miniatura, kde si môžete pozrieť miniatúry najvýznamnejších talianskych pamiatok.


FAQ

Instagram

Hľadáte konkrétne miesto?