Predstavte si, že idete na bicykli a všade okolo vás sú olivové háje. Dostanete sa na pláž a pred vami sa bude rozprestierať krištáľovo čisté more. Začujete priateľské rozhovory, pocítite vôňu ouzo a grilovaných morských plodov. Nádherný raj je blízko – čaká vás na ostrove Kos.

Táto zelená oáza v Egejskom mori patrí medzi najpokojnejšie grécke ostrovy. Môže sa pochváliť bujnou vegetáciou, vďaka ktorej sa jej niekedy vraví aj plávajúca záhrada. Vďaka menej hornatému terénu je ako stvorená na kratšie aj dlhšie výlety na bicykli, ktoré je možné prepojiť s leňošením pri mori. Objavte 5 najkrajších pláží na Kose, na ktoré sa dostanete na bicykli.

Pohľad na jednu z lagún na ostrove Kos
Pohľad na jednu z lagún na ostrove Kos © shutterstock

Pláž Psalidi – oddych s výhľadom na Turecko

Neďaleko mesta Kos (asi 6 kilometrov od hlavného mesta ostrova) sa nachádza kamienková pláž Psalidi. Ľahko sa sem dostanete na bicykli v tieni impozantných platanov a paliem. Na pláži môžete obdivovať priezračné vody Egejského mora, výhľad na celé pobrežie Kosu, okolité hory a Turecko. Môžete si vypožičať ležadlá a slnečníky a oddávať sa sladkému ničnerobeniu. Psadali je menej preplnená a pokojnejšia ako mestské pláže, pretože sa nachádza mimo mesta Kos.

V okolí je mnoho taverien a barov, ktoré ponúkajú miestnu kuchyňu. Po dni strávenom na pláži sa môžete zastaviť v neďalekej prírodnej rezervácii Psadali. Je to ozajstné kráľovstvo zelene a môžete tu obdivovať pistácie, trstiny a množstvo močiarnych rastlín. Je tu aj lagúna a duny. Vizuálny aj zvukový zážitok poskytne niekoľko druhov vtáctva – čajky, volavky a kormorány.

Hodnotenie pláže z Máp Google: 5/5

Lehátka na pláži Tigaki
Lehátka na pláži Tigaki © shutterstock

Pláž Tigaki – očarujúce západy slnka

Táto široká piesočná pláž s pokojnými vodami Egejského mora sa nachádza približne 11 kilometrov od mesta Kos. Na výber máte dve cyklotrasy. Prvá vás zavedie priamo na pláž pozdĺž pobrežia – vďaka rovinatému terénu si budete môcť vychutnať výhľad na more. Druhá trasa je o niečo dlhšia. Vedie cez dediny Asfendiou a Zipari – objavíte nádherné grécke dediny, malebnú krajinu a zažijete pohodový spôsob života miestnych obyvateľov.

Wykup bilety na atrakcje i zarezerwuj samochód zanim wyruszysz w podróż na Kos

Na pláž Tigaki vás dovedie chodník obklopený nádhernými kvetmi a bohatou zeleňou. Po zostupe k morskému pobrežiu na vás čaká mäkký biely piesok, požičovne ležadiel a slnečníkov, taverny a bary. Toto miesto je ako stvorené na opaľovanie a plávanie bez zhonu a davov ľudí. Zostaňte tu až do večera, pretože sa rozhodne oplatí počkať na ten najkrajší západ slnka na celom ostrove Kos, ktorý môžete obdivovať s pohárom vína v ruke.

Hodnotenie pláže z Máp Google: 4,5/5

Západ slnka, pláž Polemi
Západ slnka, pláž Polemi © iStock

Pláž Polemi (Magic Beach) – divoká pláž medzi stromami

Na túto pláž nie je až také ľahké sa dostať, ale rozhodne to stojí za to. Po náročnejšej 30-kilometrovej trase sa vám naskytne výhľad ako z rozprávky. Je to jedna z mála takých pláží na Kose. Zlatistý piesok a azúrová voda, pokoj a ticho – čo viac si priať? V blízkosti pláže nie sú žiadne budovy, takže je to tu pomerne divoké. Niet divu, že tu môžete stretnúť aj nudistov a ktovie – možno to vyskúšate aj sami?

V blízkosti pláže sa často prechádza páv a ochotne pózuje na fotografiách s turistami. Cestou na pláž Polemi sa môžete zastaviť v okolitých dedinách a ochutnať miestne pochúťky. Výlet na bicykli vám umožní obdivovať očarujúcu krajinu jedného z najzelenších gréckych ostrovov. Hneď pri vchode na pláž si navyše môžete kúpiť pravý a lahodný grécky med.

Hodnotenie pláže z Máp Google: 4,7/5

Agios Stefanos © shutterstock
Agios Stefanos © shutterstock

Pláž Agios Stefanos – k moru medzi kvetinami

Takmer na druhom konci ostrova, asi 30 kilometrov juhozápadne od mesta Kos, sa medzi útesmi a skalami ukrýva skutočný drahokam – pláž, ktorá patrí mestečku Agios Stefanos. Cestou na breh môžete navštíviť zrúcaninu baziliky svätého Štefana z 5. storočia. Mesto vás očarí zeleňou a krásnymi kvetmi.

Na pláži môžete nielen oddychovať, opaľovať sa a plávať. Okolitá krajina vás zaručene očarí – z brehu je totiž nádherný výhľad na neďaleký ostrovček Kastri s opusteným hradom. Môžete si dokonca vypožičať vodný bicykel a vyraziť tam – alebo ak máte dosť odvahy, môžete si tam aj zaplávať! Vo vode zas môžete obdivovať minikoralové útesy.

Hodnotenie pláže z Máp Google: 4,6/5

Pláž Lambi, Kos
Pláž Lambi, Kos © shutterstock

Pláž Lambi – odpočinok v srdci mesta

Táto pláž sa nachádza v meste Kos. Dostanete sa sem na bicykli po malebnej promenáde a samotná pláž je tiež rovinatá – na prechádzku môžete vyraziť večer alebo ráno v lúčoch vychádzajúceho slnka. Tyrkysová voda nabáda k plávaniu. V okolí je mnoho taverien a barov. Môžete odpočívať, jesť morské plody a obdivovať západ slnka s pohárom ouzo v ruke.

Pláž Lambi ponúka pôsobivý výhľad na Egejské more, zelené hory a okolité pobrežie. Za krásneho slnečného počasia uvidíte aj neďaleké ostrovy ako Pserimos a Kalymnos. Po západe slnka si na pláži užijete veľa zábavy, pretože nočný život je tu veľmi bohatý – pochopíte, že zelený ostrov nie je len krásna krajina, ale aj autentický grécky spôsob života.

Hodnotenie pláže z Map Google: 4,4/5

Pohľad na Egejské more
Pohľad na Egejské more © shutterstock

Odpočívajte na Kose a (ne)predstierajte, že ste Gréci

Na Kose sa nachádza mnoho krásnych pláží. Počas objavovania ostrova na bicykli narazíte aj na menej obľúbené pláže alebo aj pomerne divoké pobrežia, zoznámite sa s gréckou kultúrou a pochopíte, prečo sa Kosu vraví aj plávajúca egejská záhrada.

Výlet na tento najzelenší grécky ostrov si môžete naplánovať sami alebo využiť ponuku cestovnej kancelárie. Na Kose spojíte aktívny odpočinok s leňošením. Na nádhernú krajinu nikdy nezabudnete a rozhodne sa sem budete radi vracať.


FAQ

Instagram

Hľadáte konkrétne miesto?