Česká republika je krásna krajina, ktorá ponúka obrovské množstvo zaujímavých atrakcií. Turistov láka rozmanitosť krajiny, pamiatky, špecifická kultúra a výborné pivo. Ležiaky, plzenské a pšeničné pivá… Česi milujú stretnutia pri pive, prekvitá tu autentická kultúra rozhovorov nad krčahmi plnými zlatistého moku. S penou na tri prsty, samozrejme!

Každý rok sa v Českej republike koná mnoho pivných festivalov, vrátane Medzinárodného pivného festivalu, Českého pivného festivalu, AleFestivAle a Pilsner Fest. Každý z nich víta davy a vyberá sa tu pivo roka. V krajine je viac ako 450 pivovarov, vrátane mnohých prosperujúcich minipivovarov. Bez návštevy aspoň jedného z nich nebudete môcť pocítiť (a ochutnať) pravú atmosféru Českej republiky. Pripravili sme si pre vás zoznam pivovarov, ktoré sa počas návštevy Českej republiky oplatí navštíviť alebo aspoň ochutnať ich pivá!

5 odporúčaných pivovarov v ČR

Pivovar Štramberk

Štramberk neďaleko Ostravy je neuveriteľne malebné historické mesto, ktoré leží na svahu kopca so zrúcaninou stredovekého hradu. Už niekoľko rokov tu funguje Mestský pivovar, ktorý po 150-ročnej prestávke obnovil svoju činnosť. Dnes sa tu varí nefiltrované plné pivo plzenského typu Trubač a tmavé perníkovo-karamelové pivo Ušák. Po prehliadke tohto pôvabného mesta alebo pred ním si môžete vychutnať skvelé jedlo priamo v pivovare.

Zimowa panorama Štramberku ©iStock
© iStock

Pivovar Litovel

Litovelské pivo známe aj v Poľsku sa varí od roku 1893. Kvalitu piva z tohto pivovaru neďaleko Olomouca opakovane oceňujú profesionáli na najprestížnejších súťažiach a medzinárodných veľtrhoch. Pivo z Litovelu sa ako jedno z mála v Českej republike varí klasickou metódou podľa tradičných miestnych receptúr. Samotný pivovar je otvorený pre verejnosť, takže môžete sledovať proces výroby piva a vyskúšať rôzne pivá počas degustácie. Navyše si vďaka minipivovaru priamo v areáli pivovaru môže každý návštevník uvariť pivo podľa vlastnej receptúry!

Kadź do warzenia piwa ©iStock
© iStock

Pivovar Staroprameň

Staroprameň je nefalšované pražské pivo. Pivovar na Smíchove vyrába slávny zlatistý mok už od roku 1869 a už niekoľko rokov je kultovým miestom. Smíchovský špeciál je dokonca spomenutý v knihe Osudy dobrého vojaka Švejka od spisovateľa Jaroslava Haška. Staroprameň ale nie je len história, ale aj moderná expozícia venovaná pražskému pivovarníctvu.

V historických priestoroch pivovaru sa nachádza multimediálne centrum, kde sa môžete zoznámiť s tradíciou varenia piva v Českej republike. Na interaktívne cestovanie v čase vás vezme virtuálny sprievodca, postava podľa Jozefa Paspu, predvojnového sladovníka, ktorý modernizoval smíchovský závod. Počas výletu vás čaká mnoho vizuálnych atrakcií, vrátane návštevy interiérov, ktoré verne odrážajú atmosféru minulých čias.

Panorama Pragi ©iStock
© iStock

Pivovar vo Svijanoch

Jeden z najstarších a možno aj najzaujímavejších pivovarov v Českej republike bol založený v polovici 16. storočia a susedí s nedávno zrekonštruovaným zámkom Svijany. História tohto pivovaru je dlhá a zaujímavá, aj keď plná zvratov – zmien majiteľov alebo aj hrozieb krachu. Od konca 90. rokov a po modernizácii si pivovar Svijany našťastie získal späť svoju slávu. Z malej lokálnej značky sa premenil na celoštátne známeho výrobcu piva. Dnes je táto bývalá kláštorná továreň najväčším samostatným pivovarom v Českej republike. Po príchode do Svijan môžete obdivovať nielen zámok, ale tiež sa vydať na prehliadku pivovaru, sledovať, ako sa vyrába miestne pivo a ochutnať ho počas degustácie.

Warzenie piwa ©iStock
© iStock

Pivovar Gambrinus v Plzni

Historický pivovar, ktorý sa nachádza v hlavnom meste piva Českej republiky – Plzni, bol otvorený v roku 1869. Pivo Gambrinus na tunajšom trhu roky konkurovalo pivám iných značiek a kvôli tomu pivovar niekoľkokrát takmer skrachoval. V 20. storočí sa mnoho malých miestnych pivovarov spojilo a vytvorilo známy pivovar Plzenský Prazdroj. Samotné historické budovy v Plzni sú zase lahôdkou pre milovníkov zlatistého moku, ktorí chcú kráčať po stopách českého piva. Počas návštevy pivovaru sa môžete zoznámiť nielen s technológiou výroby, ale aj s históriou plzenského pivovarníctva.

Plac Republiki i katedra św. Bartłomieja w Pilźnie ©iStock
© iStock


FAQ

Instagram

Hľadáte konkrétne miesto?