Tretie najväčšie mesto Európy ponúka celú škálu atrakcií a zaujímavostí, čo z neho robí skvelú destináciu na aktívny a vzrušujúci city break. Londýnske múzeá sú špičkové a jeseň je ideálnym obdobím na cestu po starovekých civilizáciách, kultúrach a fascinujúcom svete rastlín a živočíchov.

To všetko a ešte viac nájdete v mnohých londýnskych vzdelávacích inštitúciách, ktoré sú všeobecne považované za najlepšie na svete. V tomto článku sa dozviete o niektorých londýnskych múzeách a galériách. Môžete si vybrať, ktoré budú najlepšie vyhovovať vašim záujmom počas dovolenky v hlavnom meste Spojeného kráľovstva.

Ktoré múzeá v Londýne sa oplatí navštíviť?

V britskej metropole sa nachádza viac ako 60 múzeí a stálych expozícií. To vytvára takmer neobmedzené možnosti na strávenie inšpiratívneho času v meste, ktoré je známe svojím rozmarným počasím; najmä na jeseň. Londýnske múzeá ponúkajú obrovskú škálu možností s množstvom moderných a interaktívnych expozícií vhodných pre návštevníkov všetkých vekových kategórií.

The modern interior of the museum © pexels
The modern interior of the museum © pexels

Koľko stojí vstup do múzea v Londýne?

Je skutočne pozoruhodné, že v dobe všadeprítomnej honby za ziskom je väčšina londýnskych múzeí bezplatná. Vstup zdarma do verejných múzeí nie je nová myšlienka, ale v Londýne má mimoriadne dlhú históriu. Je to veľmi užitočná informácia pri plánovaní vášho cestovného rozpočtu, najmä preto, že Londýn patrí k najdrahším mestám v Európe.

The British Museum (Britské múzeum)

Toto najvýznamnejšie britské múzeum je vlajkovou loďou britskej a európskej histórie. Nachádza sa v ňom osem miliónov exponátov z umenia, kultúry, histórie, prosto dedičstvo celého ľudstva. Veľkolepé otvorenie Britského múzea sa uskutočnilo pred viac ako 250 rokmi a bolo inšpirované darom bohatej zbierky, ktorú zhromaždil Hans Sloane. Najikonickejším miestom v múzeu je Nádvorie kráľovnej Alžbety II., fotogenická miestnosť so sklenenou strechou.

Visitors in the British Museum © unsplash
Visitors in the British Museum © unsplash

Aké exponáty sa nachádzajú v Britskom múzeu?

Návštevníci Britského múzea sa môžu kochať fascinujúcim svetom starovekých civilizácií a ríš vrátane egyptských, rímskych a starogréckych artefaktov. Stála expozícia múzea pokrýva najdôležitejšie obdobia svetových dejín. Nájdete tu odkazy veľkých majstrov v podobe skíc Rafaela, Michelangela a Leonarda da Vinciho. Milovníci sochárstva ocenia Elginove mramory – antické mramorové rytiny z Parthenónu v Aténach a slávny Rosettskú dosku – významnú pamiatku staroegyptskej éry. Zoznam exponátov svetového významu je dlhý a zahŕňa všetky uvedené exponáty spolu s pravekým človekom z Lindowu, predmetmi z kráľovských hrobiek a sarkofágov zo starovekého Egypta a palácovými sochami z Nimrúdu.

Návšteva Britského múzea je skutočným zážitkom pre každého, kto sa zaujíma o svet ako taký. Pokojne vám môže zabrať celý deň a aj tak neuvidíte všetko. Vstup do Britského múzea je bezplatný a nie je potrebné si ho vopred rezervovať. Očakávajte veľké davy ľudí a každodenné rady, avšak kvôli rozsahu a rozmanitosti exponátov sa oplatí počkať.

Vstup: zdarma

One of the millions of exhibits in the British Museum © unsplash
One of the millions of exhibits in the British Museum © unsplash

Natural History Museum (Prírodovedné múzeum)

V Prírodovednom múzeu, ktoré sa nachádza na ulici Exhibition Road v South Kensingtone, sa nachádza viac ako 70 miliónov cenných exponátov z rôznych oblastí, ako je paleontológia, botanika či entomológia. Ide o plne interaktívne múzeum, kde sa návštevníci môžu aktívne podieľať na spoznávaní fascinujúceho sveta prírody.

Čo môžete vidieť v Prírodovednom múzeu?

Kde inde na svete môžete obdivovať kostru modrej veľryby zblízka tesne predtým, ako zažijete simuláciu zemetrasenia? Prírodovedné múzeum umožňuje návštevníkom prezrieť si plát s priemerom šesť metrov vyrezaný z kmeňa sekvoje obrovskej a gigantický, plne interaktívny model tyranosaura, ktorý určite ohromí malých aj veľkých návštevníkov. Prejdite sa medzi kostrami dávnych dinosaurov, huňatých mamutov a neskutočne zachovaných skamenelín a vydajte sa na cestu späť v čase až na samý počiatok života na Zemi!

Impozantné je už samotné sídlo Prírodovedného múzea. Túto veľkolepú budovu, otvorenú pre verejnosť v roku 1881, zdobia zložité mozaiky, dekorácie a architektonické prvky vtedajších londýnskych dizajnérov. Odporúčame minimálne štyri až päť hodín návštevy, aby ste mohli plne oceniť a preskúmať toto veľkolepé múzeum. 

Vstup: zdarma

Science Museum (Múzeum vedy)

The building of Natural History Museum © unsplash
The building of Natural History Museum © unsplash

Ďalšie špičkové múzeum sa nachádza na Exhibition Road a umožňuje veľmi zaujímavú cestu storočiami za najvýznamnejšími výdobytkami vedy; od parných strojov, cez novinky obdobia druhej svetovej vojny až po dobývanie vesmíru.

Každé poschodie múzea ponúka samostatný vizuálno-zmyslový zážitok. V suteréne sa nachádza detský kútik – tvorivý priestor pre najmenších plný zvukov, svetiel, rôznych textúr a farieb. Na prízemí sa nachádza časť s názvom Making the Modern World, ktorá je skutočnou lahôdkou pre všetkých fanúšikov starých lokomotív, lietadiel, áut a ďalších vynálezov, ktoré zmenili svet. Na tomto poschodí môžete obdivovať aj zostupný modul vesmírnej lode, ktorá dopravila astronauta Tima Peakea z Medzinárodnej vesmírnej stanice na Zem. Na vlastné oči si môžete pozrieť aj skutočný kúsok Mesiaca. Ďalším príkladom objavovania tajomstiev vedeckého sveta je aj realistická simulácia úderu blesku.

Každého, kto sa zaujíma o informačnú revolúciu, potešia interaktívne projekcie na druhom poschodí. Ide o zónu venovanú vývoju technológie prenosu dát; od telegrafu až po moderný smartfón. Winton Gallery zasa vzdáva hold matke všetkých vied – matematike. Na treťom poschodí vedeckého múzea (Flight Gallery) môžete zažiť let prúdovým lietadlom Red Arrows a pozrieť si film na rekordnej veľkej obrazovke.

Vstup: zdarma

Astronaut in the Science Museum © unsplash
Astronaut in the Science Museum © unsplash

Victoria and Albert Museum

Rovnako ako susedné vedecké a prírodovedné múzeum sa aj Victoria and Albert Museum nachádza v štvrti South Kensington. Jedná sa o najväčšie londýnske múzeum umenia a remesiel s viac ako storočnou históriou a bohatou zbierkou hinduistického, čínskeho, kórejského, japonského, islamského a európskeho dekoratívneho umenia. Exponáty sú zoskupené do piatich hlavných výstavných kategórií na siedmich poschodiach s celkovou rozlohou 51 000 m².

Preskúmanie každého poschodia je fascinujúcim dobrodružstvom, pretože počas neho odhalíte 5 000 rokov svetového umenia a kultúry a budete obdivovať najvýznamnejší čínsky porcelán, východoázijské umelecké diela a talianske renesančné a barokové sochy. Určite si nenechajte ujsť slávnu národnú zbierku britských umeleckých diel, medzi ktorými sú výnimočné obrazy Johna Constabla.

Vstup: zdarma

Millenium Bridge, near Tate Modern museum © iStock
Millenium Bridge, near Tate Modern museum © iStock

Tate Modern

Toto múzeum na brehu Temže je zďaleka najpopulárnejšou galériou moderného umenia na svete – dokonca populárnejšou ako newyorská MoMA alebo Múzeum Reina Sofia v Madride. V skratke sa tu predstavuje viac ako sto rokov dejín umenia – od modernizmu zo začiatku 20. storočia až po najodvážnejšie a najkontroverznejšie diela modernej doby. Tate Modern sa oplatí navštíviť aj kvôli dielam niektorých z najväčších umelcov 20. storočia vrátane Holzera, Warhola, Dalího, Muncha a Picassa. Stála zbierka obsahuje 1 500 exponátov, napríklad pohyblivé sochy Henryho Moora a Oféliu od Johna Everetta Millaisa.

Výstavy sú umiestnené v historickej budove starej elektrárne, ktorá vytvára dokonalú atmosféru alternatívneho tvorivého priestoru. Stále expozície galérie sa nachádzajú medzi tretím a piatym poschodím, dočasné výstavy na štvrtom poschodí a v hale, kde boli kedysi umiestnené generátory elektrickej energie.

Každý deň sa koná osem 45-minútových bezplatných prehliadok so sprievodcom, počas ktorých sa zoznámite s mnohými zaujímavosťami výstavy. Je tiež možné zakúpiť si multimediálneho sprievodcu a vychutnať napríklad krátke filmy zachytávajúce umelcov pri tvorbe ich ikonických diel.

Vstup: zdarma


FAQ

Instagram

Hľadáte konkrétne miesto?