Vždy, keď sa ma niekto opýta, či je možné cestovať v pohode aj s deťmi, odpovedám, že nielenže to možné je, ale že to aj vrelo odporúčam! Deti sú prirodzene zvedavé a majú tendenciu vyťažiť z navštívených miest maximum. Tu je päť jedinečných destinácií, ktoré vyvolávajú veľa výnimočných spomienok z mojich vlastných rodinných ciest.

Iceland © Kaja Wolnicka / moi-mili.pl
Island © Kaja Wolnicka / moi-mili.pl

Ponorte sa do prírody na Islande

Island je jednou z najdostupnejších a najpozoruhodnejších destinácií, ktoré som navštívil. Táto krajina je podmanivá, rozmanitá, drsná a veľkolepá. Prosto ideálne miesto na rodinný výlet. Nenájdete tu typické zábavné parky ani detské ihriská, ale ak sú vaše deti najšťastnejšie v prírode, potom sa im tu iste bude páčiť.

Na Islande môžete pozorovať delfíny a veľryby, tulene plávajúce na ľadových kryhách i pôvabné, len na ďalekom severe sa vyskytujúce vtáčiky, ktorým domáci hovoria lundi, angličania puffin a na Slovensku sú známe pod názvom mníšik. Zblízka sa zoznámite s líškami, ovcami a koňmi, ktoré sa pasú na zelených lúkach Islandu vedľa vysokých vodopádov. Pokojne sa môže stať, že vášmu autu skríži cestu stádo sobov. Island je prosto rajom pre milovníkov zvierat.

Iceland, Glacial River Lagoon © Kaja Wolnicka / moi-mili.pl
Island © Kaja Wolnicka / moi-mili.pl

Medzi naše najcennejšie islandské spomienky patrí výlet loďou, počas ktorého sme pozorovali vráskavce dlhoplutvé. Milovali sme aj hry s čiernym pieskom, stavanie veží z okrúhlych, tmavých kamienkov na pláži Reynisfjara a kúpanie v horúcich prameňoch – z toho sa tešila celá naša rodina a tento zážitok hravo prekonal všetky predchádzajúce návštevy kúpalísk a aquaparkov!

Napadá mi však ešte jeden úchvatný zážitok, a to lezenie po ľadovci. Bez ohľadu na to, či sme išli autom alebo sa prechádzali popri majestátnych islandských sopkách a vodopádoch, vždy nás ohromila okolitá príroda, ale aj premenlivé počasie; v priebehu hodiny sme na Islande zažili dúhu, sneh, slnko, dážď a krupobitie!

Iceland with kids © Kaja Wolnicka / moi-mili.pl
Island © Kaja Wolnicka / moi-mili.pl

Po stopách hračiek až do Bavorska

Bavorsko si možno spájate s povestnými chutnými praclíkmi a o niečo menej známym (a teda menej preplneným) LEGOLANDom. Tento región ale ponúka oveľa viac ako len občerstvenie a tehličky! Najpamätnejšou zastávkou na našej bavorskej ceste bol nepochybne zámok Neuschwanstein, známy aj ako Disneyho zámok. Budova, ktorá vraj bola inšpiráciou Walta Disneyho pre Popoluškin zámok, sa majestátne týči nad svojím okolím a patrí k najfotografovanejším miestam v Nemecku.

Neuschwanstein © Kaja Wolnicka / moi-mili.pl
Neuschwanstein © Kaja Wolnicka / moi-mili.pl

Krásny, atmosférou nabitý Norimberg je očarujúci v každom ročnom období. Dospelých nadchne staré mesto a jeho úzke kamenné uličky, zatiaľ čo deti si zamilujú miestne Múzeum hračiek a zábavný park Playmobil. Hoci je menej známy ako Legoland, podľa názoru mojich detí v ňom bola oveľa lepšia zábava. Park je tematicky rozdelený na časti venované pirátom, rytierom, dinosaurom a Divokému západu spolu s akýmsi vodným svetom, ktorého sa deti nemôžu nabažiť! Môžete tu pokojne stráviť celý deň. A keď bude treba, občerstvíte sa v niektorom z barov alebo v reštauráciách, ktorých tu je taktiež dostatok.

Paris © iStock
Paríž © iStock

Paris Avec La Famille

Ak plánujete rodinnú dovolenku v Paríži, určite by ste mali navštíviť Eiffelovu vežu a Disneyland. Mesto svetiel sa však môže pochváliť mnohými ďalšími atrakciami, ktoré potešia aj deti. Paríž sme navštívili dvakrát – s ročným a potom s dvojročným dieťaťom – tento zážitok však veľmi neodporúčam. Aj keď toto mesto milujem, myslím si, že je veľmi zle prispôsobené na pohyb s kočíkom. Preto je podľa mňa ideálne navštíviť ho s bábätkom v nosiči alebo s dieťaťom, ktoré už dokáže bez problémov chodiť.

Paris © iStock
Paríž © iStock

Deti si zamilujú jazdu na kolotočoch na Forum les Halles, pri Eiffelovej veži alebo na mnohých parížskych námestiach a parkoch. Oplatí sa naplánovať si aj popoludnie v Luxemburských záhradách. P’tits Voiliers, miestna tradícia púšťania historických hračkárskych lodičiek po jazierku, zamestná deti, zatiaľ čo rodičia si vychutnajú oddych na ležadlách v blízkosti. Loďky aj ležadlá si môžete prenajať priamo na mieste.

Záhrada Jardin d’Acclimatation je detským rajom s hojdačkami, člnmi, opičím hájom, sieňou s krivými zrkadlami a dokonca aj zoologickou záhradou. Za zmienku stojí aj Palác objavov, Múzeum čokolády a Múzeum zábavných parkov. Ak sa malé nožičky unavia, naskočte na poschodový autobus a vychutnajte si pohľad z výšky na život v meste.

Occitania © Kaja Wolnicka / moi-mili.pl
Okcitánia © Kaja Wolnicka / moi-mili.pl

Okcitánia – málo známa oblasť na juhu Francúzska

Okcitánia vznikla ako administratívny región Francúzska len pred niekoľkými rokmi po zlúčení Languedoc-Roussillon a Midi-Pyrénées. A zatiaľ čo Provence už roky priťahuje davy ľudí, Occitania je podľa môjho názoru stále nedocenená. Pritom je to úchvatné miesto, ktorého viac ako tretinu rozlohy tvoria regionálne a národné parky a zvyšok historické prímorské mestečká plné farieb.

Prekypuje to tu kultúrou, umením a chutným jedlom; od miestnych sa určite dočkáte vrúcneho prijatia. Tempo života na juhu je vo všeobecnosti pomalšie, ľudia sa tu neradi ponáhľajú a vážia si aj tie najmenšie chvíle radosti. Keď si spomínam na dovolenku strávenú v tejto oblasti, ako prvé mi napadnú nádherné piesočnaté pláže Frontignan a Seté, ktoré sa tiahnu ďaleko za horizont.

Occitania with kids © Kaja Wolnicka / moi-mili.pl
Okcitánia © Kaja Wolnicka / moi-mili.pl

Veľmi sme si užili aj Carcassonne – najväčšie stredoveké mesto v Európe. Nikdy som nevidel pôsobivejšie mestské hradby a prechádzka po oblasti La Cité Médiéval nás doslova preniesla do inej doby. Podobný zážitok som mal aj na Pont du Gard – najstaršom akvadukte na svete. Samotná stavba je nádherná, ale okolitá krajina ešte krajšia, priam ohromujúca.

Camargue je fascinujúcou zastávkou, kde sa môžete dozvedieť o soľnom kvete a ťažbe morskej soli. Oblasť rieky Gard je vhodným miestom na rodinné slnenie a oddych a čerešničkou na torte je potom celá oblasť delty rieky Rona, ktorá sa nachádza na rozhraní Provensálska a Okcitánie. Ide o jediné miesto v Európe, kde môžete vidieť pobehovať stáda divokých koní, ako aj krásne ružové plameniaky.


FAQ

Instagram

Hľadáte konkrétne miesto?