Ak plánujete nízkorozpočtový zimný city break, potom sa vydajte do historických Atén! Tu je päť najlepších bezplatných atrakcií a najlepších tipov, ako ušetriť peniaze za pobyt. Pokiaľ chcete obdivovať starobylú architektúru, ochutnať výbornú kuchyňu a zažiť oveľa lepšie počasie ako v severnej Európe, stavte na Atény!

Atény sú obľúbenou destináciou pre gurmánov aj milovníkov starovekej histórie. Mesto je známe ako jedno z najlacnejších hlavných miest v Európe. K dispozícii máte veľa lacných letov a mnoho atrakcií, ktoré môžete navštíviť zadarmo, ak viete, kedy a kam ísť. Ste pripravení šetriť peniazmi, ale nie zážitkami? Začíname!

Woman admiring the ruins of the amphitheater © iStock
© iStock

Anfiotika a Psirí

Kde pocítite pravú atmosféru Atén? Vydajte sa do dvoch tradičných, ale výrazne odlišných štvrtí – Anfiotika a Psirí. Prvá sa nachádza na severných svahoch Akropoly a kvôli charakteristickým bielym domom, ktoré sú postavené tesne vedľa seba, pripomína veľké kocky cukru. Ich stavitelia pochádzali z Kyklad, konkrétne z ostrova Anafi, a legenda hovorí, že svoje príbytky dokázali postaviť za jednu noc! Dnes je Anfiotika jednou z najnavštevovanejších štvrtí mesta a prechádzka kľukatými úzkymi uličkami vám umožní oddýchnuť si od aténskeho zhonu.

View of the Anafiotika district © iStock
© iStock

Atmosféra štvrti Psirí pripomína rímsku Trastevere alebo parížsky Montmartre. Tucet ulíc, hlavné námestie a biele budovy priťahujú nielen turistov, ale aj miestnych, čo je vždy dobré znamenie! Štvrť je vhodným miestom posedenie pri dobrom jedle a pohári vína, môžete tu počúvať živú hudbu, pozorovať každodenný aténsky život a vychutnávať si pokojnú atmosféru. Ceny v reštauráciách a baroch sú relatívne nízke a špeciality sú skutočne vynikajúce!

Zastavte sa tu na rannú kávu, obed alebo cenovo výhodnú večernú hostinu. Psirí je tiež rajom pre tých, ktorí milujú starožitnosti, pretože v tejto malej štvrti sa nachádza zaujímavý trh so starým nábytkom, knihami, mapami a inými jedinečnými predmetmi. Nájdete ho na ulici Ermou, ktorá je hranicou medzi Psirí a nemenej módnou a hojne navštevovanou štvrtou Plaka.

A traditional, atmospheric street in Athens © iStock
© iStock

Staroveké Atény – prehliadka pamiatok zadarmo

Nemôžete navštíviť Atény a nevidieť Akropolu, mnoho turistov však odrádza drahé vstupné. Máme pre vás dobrú správu! Ak plánujete dopredu, môžete vidieť staroveké poklady zadarmo! Bezplatné prehliadky Akropoly sú dostupné niekoľkokrát ročne: 6. marca (Melina Mercouri), 18. apríla (Medzinárodný deň pamiatok a sídiel), 18. mája (Medzinárodný deň múzeí), posledný víkend v septembri (Dni európskeho dedičstva) a 28. októbra (Deň Ochi). Okrem toho od 1. novembra do 31. marca môžete Akropolu navštíviť každú prvú nedeľu v mesiaci zadarmo.

Woman photographing the Acropolis © iStock
© iStock

Ale čo zvyšok týždňa? Po hlavnej sezóne sú vstupenky o polovicu lacnejšie! Návšteva vrchu Akropolis a jeho severného svahu (vrátane Dionýzovho divadla) potom stojí 10 alebo 15 €. Ak plánujete navštíviť Akropolu s jej svahmi a šiestimi ďalšími historickými budovami (Aténska Agora, Aristotelovo lýceum, Kerameikos, Hadriánova knižnica, chrám Dia Olympského a rímska Agora), máte skvelú príležitosť. Druhá vstupenka platí po dobu piatich dní, takže máte čas na to, aby ste zo vstupného vyťažili maximum.

Potešíme aj mladších návštevníkov – vstup na Akropolu je pre mládež do 25 rokov a študentov (s platným občianskym preukazom alebo študentským preukazom) celoročne zadarmo. Staroveké artefakty je možné tiež bez platenia obdivovať na staniciach metra Syntagma, Monastiraki a Evangelismos. Ak chcete získať najlepšie zábery z Akropoly, vydajte sa na námestie Monastereki.

View of the Acropolis © iStock
© iStock

Parlament a slávnostné striedanie stráží

Poznáte gréckych vojakov v plisovaných bielych sukniach a topánkach s brmbolcami? Sledujte ich pri striedaní stráží pri hrobke Neznámeho vojaka v gréckom parlamente – nachádza sa nad stanicou metra Syntagma, takže je veľmi ľahké ho nájsť. Hoci sa stráže striedajú každý deň o celej hodine, najslávnostnejší a najveľkolepejší pohľad sa odohráva v nedeľu o 11:00. V tom čase je na hlavnej ulici zastavená premávka kvôli pochodu vojakov z elitnej jednotky Evzone oblečených do tradičných uniforiem. Táto udalosť je veľmi vyhľadávaná, najmä počas hlavnej sezóny, takže dorazte včas, aby ste si zaistili najlepšie miesto.

V blízkosti parlamentu sú aj niektoré vynikajúce vyhliadkové plošiny na kopci Lykavitos. Za návštevu stojí taktiež Národná záhrada, ktorá má rozlohu 15 hektárov a nájdete v nej takmer 500 druhov rastlín vrátane paliem. Cesty v parku sa kľukatia okolo rybníkov s korytnačkami a zavedú vás k botanickému múzeu, bezplatnej minizoo a starorímskym mozaikám objaveným počas archeologických vykopávok.

A woman photographing one of the Athenian hills © iStock
© iStock

Nádherné panorámy Atén

Atény sa rozprestierajú na kopcoch, takže rovnako ako Lisabon alebo Rím ponúkajú skvelé výhľady. Najznámejšia je vyššie spomínaná vyhliadková plošina na kopci Lykavitos, kde sa pred západom slnka schádzajú obrovské davy ľudí. Okrem nádherných výhľadov na Akropolu môžete opäť obdivovať vojakov, ktorí každý večer slávnostne sťahujú grécku vlajku zo stožiaru pri kostole Agios Georgios. Ak prídete skôr, nezabúdajte, že vstup do chrámu je zadarmo! Po zotmení sa Aténčania schádzajú, aby si zaspievali, pokochali sa výhľadom a posedeli na dekách s fľašou vína. Peší výstup na kopec je samozrejme zadarmo, ale ak sa tam chcete dostať rýchlejšie, môžete ísť lanovkou za cca 7,50 €.

Medzi ďalšie atrakcie, ktoré sú menej známe, a teda menej preplnené turistami, patrí kopec Ares, ktorý sa nachádza v blízkosti Akropoly, a tiež Kopec múz, známy aj ako Filopappou. Prvý kopec – Areopagus, patrí k obľúbeným romantickým lokalitám v meste. Pokiaľ sa chystáte na výlet do Atén so svojou polovičkou, určite tam zamierte. Môžete vidieť nielen Akropolu, ktorá je v noci nádherne osvetlená, ale aj panorámu celého mesta. Na Kopci múz, známom aj ako Filopappou alebo Seggio, nájdete rímsku sochu Philopappa. Okolo areálu je mnoho lavičiek, z ktorých môžete obdivovať výhľad plný nádherných bielych fasád aténskych domov.


FAQ

Instagram

Hľadáte konkrétne miesto?