top5 christmas markets hero.jpg

Rýchla jazda po klzisku, horúci nápoj, ktorý zahreje aj počas najchladnejšej zimy, sladké vianočné pochúťky či tradičné remeslá. Európske vianočné trhy vás ohromia svojimi bohatými tradíciami.

Kedy sa konajú vianočné trhy?

Vianočné trhy sa zvyčajne organizujú od polovice novembra do konca decembra. V tomto období sa konajú známe vianočné trhy pod holým nebom, ktoré sa stali tradíciou v mnohých mestách v Rakúsku, Švajčiarsku a Nemecku.

Ktoré trhy navštívite tento rok? Vyberte si z nášho zoznamu!

Návštevníčky obdivujúce výzdobu na vianočnom trhu
Návštevníčky obdivujúce výzdobu na vianočnom trhu © iStock

Vianočné trhy v Bazileji

Prvým miestom na našom liste je Bazilej. Práve v tomto meste sa podľa CNN koná jeden z 10 najkrajších vianočných trhov v Európe. Každý rok od 26. novembra do 23. decembra sa v Bazileji konajú tradičné adventné trhy. Najväčší a najreprezentatívnejší sa nachádza na námestí Barfüsserplatz. Viac ako 150 stánkov v bielych drevených domčekoch dotvára sviatočnú atmosféru. Stánky sú tematicky usporiadané, takže každý návštevník má okamžite prehľad o tom, kde si môže kúpiť ozdoby na vianočný stromček a kde si môže dať švajčiarsku čokoládu.

Vianočný trh v Bazileji
Vianočný trh v Bazileji © iStock

Ak navštívite bazilejské vianočné trhy, určite ochutnajte pikantné varené víno a najznámejší švajčiarsky syr raclette. Najlepšie chutí s kulinárskou špecialitou regiónu, varenými zemiakmi, nakladanou cibuľou a uhorkami. Trh je výbornou príležitosťou na prehliadku mesta, pretože sa organizuje na viacerých miestach Bazileja po oboch stranách Rýna. Tieto trhy vo Švajčiarsku sú zároveň živou panorámou stredovekej histórie. Môžete si tu vyskúšať kovanie železných zbraní priamo u majstra kováča alebo vyskúšať silu luku či kuše na tradičnej strelnici.

Vianočné trhy vo Viedni

Vianočné trhy vo Viedni sa môžu pochváliť skutočne starobylou tradíciou, ktorá siaha až do stredovekých čias. Na začiatku 13. storočia udelil Albert I. obyvateľom mesta privilégium organizovať decembrový trh a odvtedy popularita tohto podujatia výrazne vzrástla. Najlepším dôkazom toho je skutočnosť, že v súčasnosti sa po celej Viedni koná viac ako dvadsať adventných trhov, ktoré každoročne navštívia 3 milióny turistov z celého sveta.

Ľadová plocha na trhoch vo Viedni
Ľadová plocha na trhoch vo Viedni @ Krzysztof Kowalik on unsplash

Predávajú sa tu sezónne špeciality ako punč a gaštany, ale aj hand-made výrobky, ktoré navodia pravú vianočnú atmosféru. Jedným z najobľúbenejších viedenských trhov je tzv. Vianočná dedinka pri zámku Belvedere. Sviatočne vyzdobené stánky tu ponúkajú tradičné remeselné výrobky, nádherné vianočné ozdoby a vyberané kulinárske špeciality. Glühwein (varené víno) môžete ochutnať v areáli Viedenskej univerzity, ktorá podobne ako mnohé iné pamiatky slúži počas sviatočného obdobia práve vianočným trhom. Vianočné klzisko na trhu Christkindlmarkt je zasa ideálnym miestom na obdivovanie nádherne vyzdobeného parku Rathauspark.

Vroclavské vianočné trhy

Každoročný Dominikánsky jarmok je najväčším podujatím pod holým nebom v Poľsku. Spolu s vianočným trhom a Oktoberfestom je najnavštevovanejším podujatím svojho druhu v Európe. Najobľúbenejší poľský vianočný jarmok sa už niekoľko rokov koná v hlavnom meste Dolného Sliezska. Námestie s tržnicou tradične ponúka širokú škálu atrakcií pre rodiny a deti: od rozprávkového lesa až po vianočný veterný mlyn a kolotoč. Tento rok bude na námestí Plac Solny postavený rozprávkový domček s hodinovou vežou a terasou s výhľadom na sviatočne vyzdobené Staré mesto.

Vianočný trh vo Vroclave
Vianočný trh vo Vroclave © iStock

Okrem regionálnych remeselných výrobkov a vianočných ozdôb ponúka vianočný trh vo Vroclave aj širokú škálu gastronomických špecialít. Ochutnajte syry od horalov a klobásy, vynikajúce marmelády a džemy a klasický uhorkový koláč so slaninou. Nebudú chýbať ani vianočné nápoje v podobe miestnych likérov a vareného vína. Medzi pestrými stánkami nájdete aj litovské špeciality, ako napríklad chutný kindziuk.

Vianočné trhy v Londýne

Miesto číslo 4 je skutočnou lahôdkou pre tých, ktorí chcú zažiť vianočnú atmosféru s moderným nádychom. V Zimnej krajine zázrakov sa môžete korčuľovať na najväčšom vonkajšom klzisku v Spojenom kráľovstve, ktoré je osvetlené viac ako 100 000 svetlami. Organizujú sa tu koncerty živej hudby a rozvášnený dav sa zabáva vo veľkolepom Ľadovom kráľovstve. K dispozícii je aj veľké koleso, cirkus, bavorská dedina a workshopy, kde vás naučia ako vyrezávať z ľadu.

Pár na veľtrhu Winter Wonderland v Londýne
Pár na veľtrhu Winter Wonderland v Londýne © iStock

Pre tých, ktorí majú chuť na teplé jedlo, je pripravená jedinečná gastronomická ponuka hamburgerov, korenených zemiakov, belgickej čokolády a marcipánových koláčikov. Hoci to všetko znie dosť exoticky, v mnohých stánkoch sa predáva varené víno, ktoré práve v zime chutí najlepšie. V porovnaní s nemeckými a rakúskymi trhmi pripomína londýnsky Winter Wonderland skôr zimný zábavný park s vianočným nádychom.

Vianočné trhy v Norimbergu

Náš zoznam vianočných trhov uzatvárame mestom nášho vzdialeného západného suseda. Norimberský Christkindlesmarkt má dlhú a bohatú históriu, ktorá siaha až do 17. storočia. Názov je priamym odkazom na luteránsku kultúru a znamená „jarmok Ježiška“. Návštevníci tu nájdu takmer 200 stánkov, v ktorých sa predáva všetko krásne a chutné na sviatočné obdobie. Norimberg je hlavným mestom nemeckého perníka a domovom slávnych Drei im Weckel, pečených klobás v žemli, ktoré sa zvyčajne podávajú so zemiakovým šalátom.

Vianočný trh v Norimbergu
Vianočný trh v Norimbergu © iStock

Vo vianočných stánkoch sa predáva aj výborné varené víno, pražené mandle a ovocný chlieb. V ponuke sú aj ozdoby na vianočný stromček zo sušených fíg. Klasikou sú Zwetschgen-Männle, figúrky zo sliviek alebo sušeného ovocia. Najobľúbenejší vianočný trh v Nemecku trvá od konca novembra až do Štedrého dňa. Návšteva norimberského trhu je ako návrat v čase do stredoveku; v tom najlepšom zmysle slova.


FAQ

Instagram

Hľadáte konkrétne miesto?