Paríž – mesto lásky, umenia a skvelých kaviarní. Bez ohľadu na dennú dobu sa obyvatelia francúzskeho hlavného mesta stretávajú s turistami z celého sveta pri malých kaviarenských stolíkoch, aby pozorovali plynúci život. Rozhovory sa miešajú so zvukmi mesta a chuť maslového croissantu dokonale dopĺňa dúšok kávy. Pozrite si náš TOP výber parížskych kaviarní!

Čo vidieť počas jedného víkendu v Paríži?

Aj krátky výlet do francúzskej metropoly na vás urobí veľký dojem. Pamiatky, múzeá, kultúrne podujatia a možnosť vydať sa po posvätných stopách najväčších umelcov v histórii ľudstva; Paríž takmer nikdy nespí a pre turistov je otvorený v podstate nepretržite. Čo teda vidieť v Paríži počas dvoch dní? Večným symbolom mesta je Eiffelova veža s nádherným výhľadom na široké okolie. Ak však máte málo času, odporúčame vyhnúť sa masám smerujúcim na vrchol veže a namiesto toho si s Eiffelovkou spraviť aspoň fotku, ideálne v noci.

Pri návšteve Paríža nezabudnite navštíviť Elyzejské polia, obľúbený bulvár plný obchodov, ktorý bol svedkom mnohých historických udalostí. Nachádza sa tu množstvo reštaurácií a ikonických butikov, treba sa však pripraviť na vysoké ceny. Champs Élysées sa tiahne od Víťazného oblúka až po námestie Place de la Concorde s niekoľkými zaujímavými pamiatkami po ceste.

Paris in the evening © unsplash
Paris in the evening © unsplash

Počas víkendu v Paríži nemôžete vynechať historickú štvrť Montmartre s katedrálou Sacré-Coeur. Treba dodať, že schody pred katedrálou ponúkajú jeden z najlepších (a bezplatných) výhľadov v Paríži. Počas pobytu na Montmartri sa vyberte do Moulin Rouge. Slávny kabaret priťahuje davy turistov z celého sveta a vstupenky na živé predstavenia si treba rezervovať v dostatočnom predstihu.

Ikonický červený nápis a veterný mlyn pred budovou je sám o sebe lákadlom pre mnohých ľudí. Koľko dní teda potrebujete na skutočné preskúmanie Paríža? Ani týždeň v tomto podmanivom meste by nestačil. Ak napríklad plánujete navštíviť Louvre, musíte počítať s niekoľkohodinovým čakaním len na vstup do múzea. Prehliadku Paríža však môžete absolvovať aj z paluby výletnej loďky počas romantickej plavby po Seine.

Atmosphere of the Parisian street © iStock
Atmosphere of the Parisian street © iStock

Kde sa najesť v Paríži?

Francúzska kuchyňa je preslávená po celom svete vďaka mnohým chutným jedlám a dezertom. K highlightom v každej renomovanej miestnej reštaurácii patrí foie gras, francúzska cibuľová polievka, tatarák z hovädzieho mäsa a morské plody. Dopĺňajú ich obľúbené sladkosti ako palacinky, maslové croissanty a crème brûlée – sladký a lahodný krém zo smotany, vajec a karamelizovaného cukru. Ak máte chuť na rýchle občerstvenie na cestách, zájdite do Stohrer na ulici Montorgueil 51, najstaršej cukrárne v meste. Poteší vás slávnymi makrónkami, ktoré vyzerajú ako umelecké diela a všetky chutia jednoducho úžasne!

Woman enjoying her coffee © iStock
Woman enjoying her coffee © iStock

A čo Paríž a raňajky? Hlavné mesto Francúzska sa nemôže sťažovať na nedostatok reštaurácií a kaviarní, ktorých menu zahŕňa nielen teplé nápoje a koláče, ale aj raňajky, obedy a večere. Parížske kaviarne sa otvárajú ráno, aby svojim hosťom ponúkli kávu a croissant alebo toast s maslom, a zostávajú otvorené až do neskorých večerných hodín.

Šálka kávy môže stáť od zhruba 2,50 € do 10 €, čo znamená, že výber kaviarne treba dobre zvážiť a prispôsobiť finančným možnostiam. Preto pridávame niekoľko našich obľúbených miest, kde si môžete dopriať vynikajúcu kávu spolu s chutnými miestnymi špecialitami:

Beautiful cafe, from the street view © unsplash
Beautiful cafe, from the street view © unsplash

Top 5 parížskych kaviarní

1. Le Procope – 13 rue de l’Ancienne Comédie

Le Procope je najstaršio kaviarňou v Paríži. Historická budova bola postavená v roku 1686 a má významné miesto v dejinách Paríža. Bola miestom stretnutí umelcov, inteligencie a politikov (Napoleon, Diderot a Rousseau). Le Procope má dve poschodia a jeho rozprávkový interiér v štýle 18. storočia je plný starožitností a spomienkových predmetov po slávnych hosťoch. Na rozdiel od mnohých parížskych kaviarní nemá Le Procope vonku žiadne stoly na chodníku. Namiesto toho je tu vonkajšia terasa, ktorá poskytuje hosťom oddych od ruchu mesta. Jedálny lístok je plný miestnych špecialít vrátane morských plodov, cibuľovej polievky, dusených hovädzích líčok a tiramisu.

2. Les Deux Magots – 6 Place Saint-Germain-des-Prés

Túto literárnu kaviareň často navštevoval Ernest Hemingway a v súčasnosti ponúka dostatok miest na sedenie vonku. Vychutnajte si vôňu kávy, lahodné ustrice a tarte tatin! V ponuke sú aj vynikajúce sendviče, ideálne na ľahší obed. Kaviareň je pomerne obľúbená, takže sa môže stať, že počas obedňajších hodín nenájdete voľný stôl. V takom prípade ale netreba chodiť ďaleko; ďalšia naša obľúbená kaviareň sa nachádza hneď cez ulicu.

3. Café de Flore – 172 Boulevard Saint-Germain-des-Pres

Toto miesto už dlhé roky súperí s kaviarňou Les Deux Magots o titul najlepšej parížskej kaviarne. Tento podnik má bohatú históriu spojenú s literatúrou, keďže sa tu stretávali Jean-Paul Sartre a Simone de Beauvoir; návštevníci často žiadajú miesto pri ich obľúbenom stole. Milovníkov umenia poteší tradičný interiér v štýle art deco, príležitostné čítania pod holým nebom a charakteristická kvetinová výzdoba, ktorá dala kaviarni meno. Ak premýšľate, kam zájsť na raňajky počas pobytu v Paríži, určite navštívte kaviareň Café de Flore, pretože v jej ponuke nájdete špeciality ako croissanty, sendviče a lahodnú horúcu čokoládu.

4. La Rotonde – 105 Boulevard du Montparnasse

Táto ľahko rozpoznateľná kaviareň má výrazné červeno-zlaté akcenty v interiéri aj exteriéri budovy. Toto miesto sa preslávilo vďaka svojim slávnym hosťom; chodil sem napríklad Pablo Picasso. Podľa legendy pôvodný majiteľ kaviarne pravidelne umožňoval menej majetným umelcom platiť účty kresbami na obrúsky, čo mnohí z nich s radosťou využívali. Dodnes je obľúbeným miestom spisovateľov, hudobníkov a maliarov a má atraktívny jedálny lístok, ktorý ponúka slimáky, tatarák zo škótskeho lososa, ustrice a chutné raňajky.

5. Café de la Nouvelle Mairie, 19 rue des Fossés Saint-Jacques

Fanúšikovia filmu „Emily v Paríži“ by mali navštíviť kaviareň Café de la Nouvelle Mairie. Práve tu sa Emily stretávala so svojou priateľkou, raňajkovala croissanty alebo popíjala víno. Vďaka seriálu je toto miesto pomerne populárne, ale aj tak sa sem oplatí zájsť aspoň na jednu rýchlu kávu.

Couple in the cafe © pexels
Couple in the cafe © pexels

Kaviareň je síce menšia, ale má niekoľko stolíkov aj vonku na chodníku. Zájdite sem na kus reči, doprajte si pohodu s pohárom vínka a vychutnajte si pulzujúcu atmosféru mesta. Párminútové stretnutia sa často predlžujú do neskorých večerných hodín a cudzinci, ktorí sa tu stretnú pri raňajkách, si často v tej istej kaviarni dohodnú večeru. Ak chcete spoznať parížsky život, vyskúšajte francúzsku kaviarenskú kultúru.


FAQ

Instagram

Hľadáte konkrétne miesto?