Cestovanie je prospešné pre vaše zdravie a celkovú pohodu. Nie je to len názor nadšených cestovateľov, ale dokazujú to mnohé štúdie! S radosťou vám teraz predstavíme konkrétne argumenty, ktoré vás prinútia začať plánovať svoju budúcu dovolenku alebo krátky pobyt v meste už teraz. Pozrite sa na vedecky preukázané výhody cestovania.

Hovorí sa, že cestovanie vzdeláva. Malo by však byť aj príjemné – mnohé potešenia môžu poskytnúť aj neobvyklé pamiatky, miestna kuchyňa alebo odpočinok od každodenného zhonu. Môžeme na tento zoznam pridať aj zdravie? Aby sme mohli na túto otázku odpovedať, musíme vziať do úvahy dve veci.

Bali
Bali © shutterstock

Po prvé, Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) definuje zdravie ako stav úplnej fyzickej, duševnej a sociálnej pohody. Zdravý človek je teda ten, ktorý nielenže nie je chorý, ale aj sa jednoducho cíti dobre. Výskum vplyvu cestovania na zdravie sa zameriava skôr na prínosy pre duševné zdravie – tie sú ľahšie merateľné.

Po druhé, štúdie životnej spokojnosti alebo naplnenia sú založené na analýze výpovedí respondentov. Je ťažké skúmať úroveň niečieho šťastia inak ako tým, že mu položíme relevantné otázky. Prieskumy však môžu mať rôznu metodiku (napr. rôzne súbory otázok), a preto prinášajú rôzne výsledky.

Existuje teda medzi vedcami zhoda ohľadom výhod cestovania? Odpoveď znie áno! Z prehľadu literatúry publikovanej v rokoch 1986-2012 jasne vyplýva, že prevažná väčšina štúdií na túto tému poukazuje na pozitívny vplyv cestovania na zdravie. Túto hypotézu podporujú aj novšie výskumy.

Cestovanie vás robí šťastnými

Je možné zmerať vplyv cestovania na šťastie? Výsledky štúdie zverejnenej v roku 2021 v časopise Tourism Analysis naznačujú, že áno. Ľudia, ktorí pravidelne cestujú mimo svojho domova, sú v priemere o 7 % šťastnejší ako tí, ktorí cestujú len príležitostne. Je diskutabilné, či je 7 % veľa alebo málo, ale pozitívny vplyv cestovania na šťastie je rozhodne merateľný.

Zaujímavosťou je, že štúdia zistila, že pozitívny vplyv majú aj relatívne krátke cesty – iba 120 kilometrov od domova stačí na to, aby ste pocítili rozdiel. Ďalšia publikácia, tentoraz z Holandska, naznačuje, že pozitívne účinky cestovania začínajú už pred samotnou cestou – je to niečo, na čo sa tešíme, takže už obyčajná vyhliadka na ňu nás robí šťastnejšími.

Cestovanie znižuje stres
Cestovanie znižuje stres © shutterstock

Cestovanie (aj krátke výlety) znižuje stres

Aká dlhá by mala byť dovolenka, aby sme sa vrátili skutočne oddýchnutí a zbavení stresu? Na to veda nemá jasnú odpoveď. Niektorí ľudia potrebujú štrnásťdňovú dovolenku, pretože až po týždni prestávajú myslieť na prácu. Iní zase dávajú prednosť kratšiemu, ale častejšiemu a intenzívnejšiemu cestovaniu.

Štúdie týkajúce sa nášho pocitu pohody po dovolenke sa obvykle zaoberajú dovolenkami, ktoré trvajú aspoň týždeň – kratším dovolenkám sa donedávna venovala len malá pozornosť. Čoraz častejšie ale uprednostňujeme niekoľkodňové dovolenky ako možnosť odpútať sa od každodenných povinností. Môžeme teda niekoľkodňovú dovolenku v meste považovať za efektívny oddych? Pokiaľ môžeme veriť výskumom, odpoveď je jasná: rozhodne áno.

V roku 2018 boli zverejnené výsledky experimentu rakúskych vedcov. Rozdelili štyridsať pracovníkov stredného manažmentu, ktorí v práci zažívali stres, do dvoch skupín. Prvá zostala doma, ale nepracovala. Druhá skupina odišla na štyri celé dni do kúpeľného hotela – podľa štúdie sa jej členovia museli zúčastniť lekcií ľahkého cvičenia (napr. plávania) a aktívnej relaxácie (napr. lekcií jogy). Zvyšok času mali voľno.

Joga, Bali
Joga, Bali © shutterstock

Obe skupiny hlásili zníženie úrovne stresu (účinky pretrvávali až 45 dní!), ale odpočinok mimo domova bol v znižovaní vnímaného napätia zjavne účinnejší. Na zistenie presnej príčiny je potrebný ďalší výskum. Priaznivo mohla pôsobiť zmena prostredia na také, ktoré nie je spojené s každodennou rutinou. Svoju zásluhu mohli mať aj cvičenia a relaxácie vedené odborníkmi.

Vyššie uvedená holandská štúdia však naznačuje, že cestovanie nie vždy znižuje stres, ale niekedy môže byť aj jeho príčinou. Od čoho to závisí? Predovšetkým od toho, ako si naplánujete cestu. Čím lepšie ste pripravení, tým menšia je pravdepodobnosť, že vám niečo nečakané zvýši váš krvný tlak. Dôležité tiež je, kedy začnete cestu plánovať – pre čo najkvalitnejší zážitok a čo možno najväčšie zníženie stresu, je najlepšie začať čo najskôr.

Ako si cestovanie užiť čo najlepšie?

Možno si hovoríte: „Dobre, ale čo si zo všetkých tých výskumov mám odniesť ja?“ Pripravili sme pre vás 5 tipov, ako z cestovania vyťažiť maximum – vychádzame pritom ako z analyzovaných výskumov, tak z našich skúseností.

1. Dôkladne sa pripravte

Je dobré vopred myslieť aj na dopravu z letiska, skontrolovať si predpoveď počasia a zistiť, či má vaša banka v cieľovej destinácii bankomat. Lepšia príprava = prínosnejšia cesta.

2. Zamerajte sa na voľný čas

Nepodľahnite pokušeniu urobiť z dovolenky len ďalšiu položku, ktorú si budete môcť odškrtnúť zo svojho zoznamu. Vyberajte si miesta, ktoré naozaj chcete vidieť a nie také, ktoré vám prinesú len peknú fotku na Instagram. Uistite sa, že máte dosť času nasať miestnu atmosféru.

3. Postarajte sa o papierovačky

Nezabudnite si vybaviť Európsky preukaz zdravotného poistenia (EHIC) a tiež sa uistite, že máte vhodné poistenie. Nenechávajte balenie kufrov ani odbavovanie na letisku na poslednú chvíľu. Čistá hlava znamená lepšiu dovolenku!

4. Cestujte aktívne

Snažte sa naplánovať si cestu tak, aby ste mali dostatok priestoru na pohyb – samozrejme prispôsobený vašim potrebám a možnostiam. Na vašej ceste vás čaká množstvo kulinárskych lákadiel, takže zdravá dávka aktivity bude viac ako vítaná.

5. Majte sa na čo tešiť

Už samotné plánovanie je dobré – viete, na čo sa môžete tešiť, a už sa tešíte na to, až to príde. Skúste si naplánovať niekoľko výletov ročne – kratších alebo dlhších a podľa vašich možností. Pestujte si svoje cestovateľské sny – vytvorte si vlastný zoznam miest, ktoré chcete vidieť.

Odpočinok
Odpočinok © shutterstock

Odpočinok je pre vaše zdravie a pohodu zásadný. Práca je nevyhnutnou súčasťou života, ale nebudete ju môcť vykonávať správne, pokiaľ vám dôjdu baterky. Nájdite si vlastný spôsob dovolenky, ktorý vám umožní čeliť životu s novou energiou. A nezabudnite, že aj krátky výlet stačí na to, aby ste sa postarali o svoje zdravie.

Vyrazte na predĺžený víkend plný odpočinku

Keď už viete, že aj niekoľkodenný výlet má pozitívny vplyv na duševnú pohodu, nezostáva vám nič iné, než si odpovedať na otázku – kam vyraziť? Z nezávislých zdrojov vieme, že predĺžený víkend v jednom z týchto troch miest nikdy nesklame.

Amsterdam

V Amsterdame si vaša myseľ odpočinie vďaka impozantnému umeniu – v Rijksmuseum nájdete najslávnejšie diela Rembrandta, Vermeera a Van Gogha. Na iné myšlienky prídete aj počas jazdy na bicykli medzi farebnými meštianskymi domami. Nezabudnite si urobiť prestávku na trhu a ochutnať stroopwaffel – karamelovú oblátku s jemnou chuťou škorice.

Kodaň

Pokiaľ vás to ťahá ešte severnejšie, pozrite sa do Kodane. Pocíťte upokojujúci vplyv zelene a morského vánku a vychutnajte si pokojné prechádzky pozdĺž farebnej fasády chatiek Nyhavn. Ak v sebe chcete prebudiť vnútorné dieťa, navštívte Zábavný park Tivoli – jeden z najstarších zábavných parkov v Európe. Práve tu môžete obdivovať panorámu mesta z najvyššieho kolotoča na svete – Himmelskibet.

Malaga

Ak máte pocit, že potrebujete stredomorskú klímu, stavte na Malagu. Rozhýbte svoje kosti a povzbuďte fantáziu – vydajte sa po stopách Arabov v pevnosti Gibralfaro alebo obdivujte andalúzsku renesanciu katedrály v Malage. Na pár dní zabudnite na každodennú rutinu, odpočívajte na slnečných plážach a užívajte si voľno v baroch chiringuitos, ktoré nikdy nespia.

Načerpajte energiu na dovolenke

Krátke výlety sú síce príjemným rozptýlením, ale na skutočný odpočinok a regeneráciu budete potrebovať oveľa viac času. Ak hľadáte destinácie na dlhšiu dovolenku, čítajte ďalej.

Catania

Catania je tiež dobrým miestom na dlhšiu dovolenku. K šťastiu toho nebudete nepotrebovať veľa. Celé dni sa tu môžete bezstarostne túlať po barokových uličkách a rušných trhoch, ako je La Pescheria. Ambicióznejší cestovatelia by sa mali vydať na prechádzku po svahoch Etny – po aktívnom dni si môžete večer s čistým svedomím oddýchnuť pri pohári sicílskeho vína.

Madeira

Mierne podnebie a rozmanitá krajina Madeiry – od tropických záhrad vo Funchal až po horské chodníky – poskytuje dokonalú kombináciu odpočinku a dobrodružstva. Na regeneráciu a dokonalé uvoľnenie odporúčame kúpeľ v prírodnom sopečnom bazéne v Porto Moniz. Keď budete mať šťastie, uvidíte delfíny a možno aj veľrybu!


FAQ

Instagram

Hľadáte konkrétne miesto?