Viedeň každoročne láka mnoho návštevníkov svojou charakteristickou očarujúcou atmosférou. Jedinečný nádych Viedne nájdete v barokovej architektúre, ale tiež umení, ktoré tu na vás čaká na každom kroku. Samotné mesto je domovom renomovaných múzeí a galérií, ktoré sa môžu pochváliť dielami tých najznámejších umelcov. Viedeň má tiež skvele rozvinutú pouličnú umeleckú scénu – celé mesto vám počas prechádzky môže poslúžiť ako neopakovateľná umelecká galéria.

Galérie alebo múzeá?

Viedeň patrí nepochybne medzi tie najkrajšie mestá a kultúrne centrá v Európe. Bohatú históriu môžete obdivovať v rôznych galériách a múzeách, ktorých je tu viac ako 100. Mnohé z nich sa nachádzajú v pešej vzdialenosti od centra Viedne – Innere Stadt.

Art History Museum in Vienna © iStock
Umeleckohistorické múzeum © iStock

História umenia a umeleckohistorické múzeum

Umeleckohistorické múzeum v centre Viedne je sídlom tých najdôležitejších a najznámejších umeleckých diel. Môžete tu obdivovať práce Michelangela, Rubensa, Rembrandta, grécke a rímske artefakty spoločne s rozsiahlymi egyptskými a orientálnymi zbierkami. Zbierky sa môžu pochváliť zachovalými múmiami so zlatými maskami, kamennými sarkofágmi faraónov, ktoré pochádzajú z 500 – 100 pred n. l. Veľmi fascinujúce sú tiež maľované drevené rakvy pravdepodobne z obdobia 1000 – 2000 pred n. l. Najväčšiu pozornosť však priťahuje Bruegelova najväčšia zbierka, vrátane slávnej „Babylonskej veže“ a „Detských hier“, rovnako ako diela veľkých majstrov, ako sú Bernardo Bellotto, Anthonis van Dyck a Rafael Santi.

Budova múzea je rovnako impozantná ako jeho výstavy. Uchváti vás typickým rakúsko-uhorským dizajnom z 19. storočia. Stropy zdobia dekoratívne fresky Gustava Klimta a Hansa Makarta, ktoré dokonale doplňujú žulový a mramorový interiér. Jednorazový vstup do múzea stojí 18 € na osobu a môžete si tu dokúpiť vstupenky na dočasné výstavy.

Albertina Gallery, Vienna © iStock
Galéria Albertina © iStock

Majstrovské diela v galérii Albertina

Albertina bola založená v roku 1768 a obsahuje zbierku približne 50000 kresieb a viac ako 1,5 milióna tlače. Galéria sa nachádza v bývalom paláci vojvodkyne Márie Kristíny Habsbursko-lotrinskej a jej manžela vojvodu Alberta Sasko-Tešínkeho, ktorý bol vášnivým milovníkom umenia a zberateľom, čo viedlo k pomenovaniu galérie na jeho počesť. Návšteva Albertiny sa skladá z dvoch častí.

Prvou je prehliadka so sprievodcom – navštívite miestnosti, ktoré kedysi obývali členovia rodu Habsburgovcov. V niektorých izbách nájdete pôvodný vyrezávaný a pozlátený nábytok a na prízemí budovy môžete preskúmať až 22 izieb. Pre návštevníkov tu tiež čaká osem dočasných výstav, ktoré zahŕňajú majstrovské diela umelcov ako Dürer (dielo Mladý zajac), Rubens a Klimt, vystavené v dočasnej rotácii kvôli ich citlivosti na svetlo.

Poschodie vyššie v Albertine je venované stálym expozíciám a zahŕňa 16 miestností. Návštevníci môžu obdivovať najvýznamnejšie umelecké diela za posledných 130 rokov – od impresionizmu, cez expresionizmus a avantgardné štýly až po súčasnosť. Zbierka Albertiny zahŕňa Monetov obraz Jazierko s leknami, Renoirov Portrét dievčaťa a diela Picassa. Nechýbajú ani obrazy Cézanna, Matissa a Miróa. Vstupenka do Albertiny stojí 16 €.

Vienna at night © iStock
Viedeň © iStock

Kreatívna oslava na festivale pouličného umenia Calle Libre

Viedenská umelecká scéna ponúka viac ako len galérie a múzeá – stačí sa prejsť ulicami mesta a hľadať tie najzaujímavejšie nástenné maľby. Pouličné umenie tu má silnú základňu predovšetkým vďaka každoročnému festivalu Calle Libre, ktorý od roku 2014 pozýva umelcov, aby zdobili mestské budovy. Každý rok vznikajú umelecké diela v šiestom (Mariahilf) a siedmom (Neubau) obvode Viedne. V roku 2022 sa festival presunul do Brigittenau, 20. mestského obvodu, ktorý sa po prvýkrát v histórii môže pochváliť vyhradenou festivalovou zónou neďaleko stanice Nordwestbahnhof.

Rakúski a medzinárodní pouliční umelci počas festivalu vytvárajú po meste rozsiahle obrazy a sochy, čím podporujú umeleckú činnosť a bojujú s predsudkami voči pouličnému umeniu.

Street art in Vienna © Nick Night on Unsplash
Viedeň © Nick Night on Unsplash

Mariahilf alebo Neubau?

Mariahilf a Neubau sú susediace štvrte, kde sa nachádzajú fasády budov s pouličným umením. Tieto oblasti sú ako stvorené na prechádzky a nájdete tu pestrofarebné, zábavné, inšpiratívne a občas aj provokatívne motívy. V centre Mariahilf na Hofmühlgasse 12 môžete obdivovať dielo slávneho kolumbijského pouličného umelca menom Stinkfish. Nástenná maľba zobrazuje otca, ktorý nesie svojho syna na ramenách.

Dielo zdobí typická farebná paleta Stinkfish – so žltou a čiernou farbou. Za návštevu stojí aj oblasť okolo Mariahilfer Straße. Najlepšie nástenné maľby sú ukryté na uliciach, ktoré križujú túto hlavnú nákupnú ulicu. Na paralelnej ulici Gumpendorfer Straße nájdete farebné nástenné maľby prakticky na každom rohu. V okolí stanice metra Neubaugasse sa tiež nachádzajú zaujímavé maľby.

Street art by Donaukanal in Vienna © Sarah Lötscher z Pixabay
Viedeň © Sarah Lötscher z Pixabay

Dunajský kanál alebo Street Art Passage?

Ďalším z viedenských miest s pouličným umením je Dunajský kanál. Lemujú ho betónové steny, ktoré miestni umelci používali ako plátna pre svoje diela. Samozrejme, ako v každom meste, aj tu majú niektoré grafity malú umeleckú hodnotu, nájdete tu však aj vynikajúce diela amatérskych aj profesionálnych umelcov. Najzaujímavejšie nástenné maľby sa nachádzajú pozdĺž úseku medzi námestím Schwedenplatz a Schottenring.

Street Art Passage, Vienna © Nick Night on Unsplash
Viedeň © Nick Night on Unsplash

Street Art Passage vedie do areálu MuseumsQuartier a zdobia ju dočasné výstavy aj stále nástenné maľby. Street Art Passage ponúka príležitosť obdivovať alternatívne umenie hneď neďaleko komorných a elegantných galérií. Diela francúzskeho umelca Invadera sú stálou súčasťou tejto pasáže, pričom jeho „Space Invader“ – oslnivá optická ilúzia z čiernych a modrých štvorcov – patrí k najobľúbenejším kúskom. Do priechodu sa dostanete cez Breite Gasse alebo cez areál múzea.


FAQ

Instagram

Hľadáte konkrétne miesto?