Nemecko možno nazvať aj hlavným mestom rozprávok. Odhaduje sa, že v tejto krajine sa nachádza viac ako 20 000 zámkov či hradov. Niektoré sú ako z rozprávky, zachované v takmer dokonalom stave, iné hrdo nesú stopy času a ozveny svojich jedinečných príbehov. Na otázku "ktoré z nich musíte vidieť?" existuje jediná uspokojivá odpoveď - "všetky". Pre vašu inšpiráciu uvádzam aspoň štyri z nich; jedinečné rozprávkové zámky s dokonalým prostredím.

Moyland – prekrásna krajina

Moyland sa nachádza na okraji mesta Kleve v Severnom Porýní-Vestfálsku, len 7 kilometrov od nemecko-holandskej hranice. O blízkosti týchto dvoch regiónov svedčí aj samotný názov zámku, ktorý je odvodený od holandského slova „mooiland“, čo znamená „krásna krajina“. Prečo sa ho oplatí navštíviť? Moyland nie je len pozoruhodnou historickou pevnosťou, ale aj štýlovou výkladnou skriňou regiónu – nachádza sa tu známe múzeum moderného a súčasného umenia, ktoré obsahuje zbierky umenia 19. a 20. storočia. Nájdete tu však aj najväčšiu zbierku diel nemeckého umelca Josepha Beuysa; takmer 6 000 exponátov.

Zamek Moyland © Dominik Ketz/Tourismus NRW
© Dominik Ketz/Tourismus NRW

Osobitnou zaujímavosťou je priľahlý par s barokovými prvkami, alejami a vodnými priekopami. Pozoruhodná je tiež kombinácia krajinného rázu s architektonickými a sochárskymi dielami či bylinkovou záhradou. V roku 2016 bolo v rôznych častiach parku vysadených až 530 druhov hortenzií. Vďaka prestavbe v priebehu 19. storočia sa Moyland môže pochváliť jedinečným neogotickým charakterom, pričom si zachoval prevažne barokový interiér.

Neues Palais w Parku Sanssouci © DZT/Florian Trykowski
© DZT/Florian Trykowski

Zámok Sanssouci – perla Postupimu

Postupim, hlavné mesto Brandenburska na východe krajiny, je centrom vedy a kultúry, zároveň si však zachovalo množstvo cenných historických pamiatok. Jedným z najobľúbenejších a najkrajších miest, ktorými je Postupim známa, je park a palácový komplex Sanssouci, ktorý si obľúbil pruský kráľ Fridrich II. Zrod tohto nádherného komplexu sa datuje do roku 1744, keď sa Fridrich II. Veľký rozhodol vybudovať terasovité záhrady na južných svahoch kopca Bornstedt. Po vytvorení nádherných záhrad chcel kráľ na ich území postaviť palác.

Wnętrza Pałacu Sanssouci © DZT/Florian Trykowski
© DZT/Florian Trykowski

Zaujímavosťou je, že prvý projekt rezidencie, ktorá tu mala byť postavená, načrtol sám Fridrich II. Kráľ dal postaviť jednoposchodovú, nie veľmi rozsiahlu budovu, ktorá mala byť len letným sídlom. Rezidencia, ktorá sa nachádzala vo východnej časti parku, mala Fridrichovi a jeho hosťom poskytnúť ideálny priestor na oddych a oddávanie sa umeleckým vášňam – odtiaľ pochádza jej názov „sans souci“, čo znamená „bez starostí“.

Tarasy Pałacu Sanssouci © DZT/Jens Wegener
© DZT/Jens Wegener

Dnes palác a park Sanssouci navštevujú davy turistov z celého sveta. Zámok Sanssouci, ktorý patrí do skupiny palácových a parkových komplexov v Postupime a Berlíne, bol v roku 1990 zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Pozornosť púta nielen jeho jedinečná vnútorná a vonkajšia architektúra s osobitým frédéricko-rokokovým štýlom, ale aj nádherné historické okolie. Park Sanssouci sa rozprestiera na ploche 298 hektárov a jeho prehliadkou strávite pokojne aj celý deň. Okrem spomínaných palácov sa v parku nachádza mnoho ďalších historických budov, ktoré sa oplatí vidieť, vrátane Kostola mieru, Rímskych kúpeľov, Novej oranžérie a hrobky samotného Fridricha II.

Hrad Heidelberg a najväčší sud na víno na svete

Hrad Heidelberg je známy svojou jedinečnou polohou. Pevnosť z červeného pieskovca postavená na severnom svahu vrchu Königstuhl a obklopená lesmi je jednou z hlavných dominánt Bádenska-Württemberska. Už len dostať sa k hradu je zážitok sám o sebe – môžete vystúpiť po 303 schodoch vedúcich na vrchol alebo využiť horskú železnicu. Hrad Heidelberg sa oplatí vidieť predovšetkým kvôli jeho renesančnému charakteru a ďalším zaujímavostiam v areáli.

Heidelberg - widok na miasto i zamek © DZT/Francesco Carovillano
© DZT/Francesco Carovillano

Renesančná prestavba mala prebehnúť s veľkou pompéznosťou a veľkoleposťou; dodnes tu môžete obdivovať nádherné sochy, fasády a výzdobu, ale nie všetky práce boli dokončené. Turistickou atrakciou, ktorá dodáva pevnosti jedinečný charakter, sú však aj rozostavané časti hradu, napríklad fragmenty podláh na záhradných terasách.

Fasada zamku w Heidelbergu © DZT/Florian Trykowski
© DZT/Florian Trykowski

Zaujímavosťou je, že hrad Heidelberg postretlo niekoľko smolných momentov. Pevnosť bola značne poškodená počas vojen na konci 17. storočia a po provizórnych opravách takmer úplne vyhorela v po tom, ako do nej dvakrát udrel blesk. V 19. storočí bola časť zrúcanín prestavaná a zvyšné neobnovené fragmenty zakonzervované. Hrad a slávne nedokončené záhrady, ktoré ho obklopovali (Hortus Palatinu), sa postupne stali symbolom nemeckého romantizmu.

Zamek w Heidelbergu © DZT/Francesco Carovillano
© DZT/Francesco Carovillano

Zámok Mespelbrunn – rozprávka na vode

V malebnom Bavorsku, na okraji mesta Mespelbrunn, môžete zbadať rovnomenný zámok postavený na vode. Je to jedna z najväčších atrakcií regiónu. Počas vojen bola stavba vďaka svojej tak trochu skrytej polohe prakticky nepoškodená a dodnes si zachovala svoju pôvodnú renesančnú krásu. Popularita zámku ešte vzrástla po to, ako sa objavil vo filme. V roku 1957 bol Mespelbrunn jednou z lokalít, kde sa natáčal nemecký film „Das Wirtshaus im Spessart“ (Hostinec Spessart, 1958).

Zamek Mespelbrunn © iStock
Zamek Mespelbrunn © iStock

Zámok Mespelbrunn patrí od roku 1412 rodine Echterovcov, ktorí stále žijú v jeho južnom krídle. Severná časť budovy bola sprístupnená návštevníkom krátko po skončení druhej svetovej vojny.


FAQ

Instagram

Hľadáte konkrétne miesto?