Pozrite sa hore! Hviezdna obloha nemusí byť len klišé z romantických komédií. Pozorovanie hviezd je skvelý spôsob, ako si oddýchnuť po náročnom dni. Vymeňte pracovné preťaženie za chvíle strávené v tichu a pokoji pod oblohou plnou hviezd.

Kam sa vydať za objavovaním tajomstiev vesmíru? Máme pre vás zoznam najtemnejších miest na svete, ktoré zaručujú najkvalitnejšie astronomické pozorovania pre profesionálov aj nadšených pozorovateľov hviezdnych sfér.

La Palma, Roque de los Muchachos observatory © iStock
La Palma, Roque de los Muchachos observatory © iStock

La Palma, Kanárske ostrovy

Tento zoznam nemohol začať inak. La Palma je ostrov so skutočne výnimočným charakterom. Aj preto ho UNESCO vyhlásilo za biosférickú rezerváciu. Sopky, lesy, pláže a početné trekingové trasy – každý z nás si tu nájde svoj obľúbený spôsob trávenia voľného času. To však nie je všetko. Podmienky na ostrove a jeho poloha v Atlantickom oceáne poskytujú vynikajúcu príležitosť na pozorovanie oblohy. Túto skutočnosť len potvrdzuje certifikát Starlight, ktorý získavajú práve miesta ako La Palma. Ničím nerušené pozorovanie hviezd je tu chránené dokonca špeciálnym zákonom o nebi.

The sky above La Palma © iStock
The sky above La Palma © iStock

Na ostrove funguje od roku 1985 astrofyzikálne observatórium Roque de los Muchachos. Nachádza sa na vrchole ostrova, vo výške viac ako 2400 metrov nad morom, takže pri jeho návšteve sa ocitnete doslova nad oblakmi. Nočnú oblohu nad observatóriom neruší takmer žiadny svetelný smog. Pozorovať Mliečnu dráhu z tohto miesta je preto skutočným pôžitkom. Samozrejme, na ostrove sú aj iné pozorovacie miesta, ktoré sa nachádzajú oveľa nižšie, napríklad na sopke San Antonio v južnej časti La Palmy (niečo vyše 600 m n. m.). Aj ony vám umožnia obdivovať hviezdy podľa vašich potrieb a možností (môžete pozorovať sami alebo so sprievodcom).

The sunset in Westhavelland © iStock
The sunset in Westhavelland © iStock

Prírodná rezervácia Westhavelland, Nemecko

Kde je najlepšie miesto na pozorovanie hviezd, ktorého návštevu vybavíte aj bez dlhého plánovania? Za nás je to prírodná rezervácia Westhavelland, ktorá sa nachádza asi 70 km od Berlína. Táto oblasť s rozlohou viac ako 1300 kilometrov štvorcových je domovom mnohých ohrozených druhov zvierat a rastlín. Na rieke Havel môžete pozorovať bobry, vydry a orly bielohlavé. Takisto sa oplatí vybrať sa na prechádzku, aby ste mohli naplno obdivovať tunajšiu divokú prírodu.

The sky above Havel river © iStock
The sky above Havel river © iStock

Spomínaný prírodný park je úzko prepojený s takzvaným parkom hviezd. Toto miesto bolo vďaka nízkemu svetelnému znečisteniu vyhlásené za rezerváciu tmavej oblohy. V parku sa nachádzajú viaceré pozorovacie miesta, napríklad Zootzen, alebo športové ihrisko Gülpe s kempingom. Minúť by ste nemali ani pozorovaciu stanicu Sternenblick Parey, kde sa môžete zúčastniť prednášok alebo spoločných pozorovaní oblohy s vyškoleným sprievodcom.

The sunset in Hortobágy © iStock
The sunset in Hortobágy © iStock

Hortobágy, Maďarsko

Vydajme sa teraz do Maďarska, presnejšie do jedného z regiónov pri východnej hranici s Rumunskom. Práve tu totiž leží Národný park Hortobágy, najstarší maďarský národný park vôbec. Jeho rozloha je viac ako 800 kilometrov štvorcových, pričom krajinu tu tvoria alkalické močiare, lúky a suché pasienky. Rozsiahle rovinaté plochy sú domovom mnohých živočíšnych druhov, najmä vtákov. Nie nadarmo je Hortobágy na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Racka sheep in Hortobágy © iStock
Racka sheep in Hortobágy © iStock

Táto oblasť sa hrdí titulom Park tmavej oblohy a je ideálnym miestom na pozorovanie hviezd. V parku sa nachádza verejné astronomické observatórium a mnoho ľudí si tu objednáva nočné prechádzky pod hviezdnou oblohou v rámci astronomických programov určených pre turistov. Práve tu môžete obdivovať Mliečnu cestu alebo tzv. zodiakálne svetlo. Úrady vynakladajú maximálne úsilie na ochranu tohto miesta pred svetelným znečistením, čím zabezpečujú nielen dokonalé podmienky na pozorovanie hviezd, ale zároveň sa starajú o pokojný život voľne žijúcich zvierat.

The sky above Cherry Springs State Park © iStock
The sky above Cherry Springs State Park © iStock

Cherry Springs State Park, Pensylvánia

Cherry Springs State Park na východe Spojených štátov je ďalším „tmavým miestom“, ktoré si zamilujú astronómovia a pozorovatelia hviezd. Rozsiahle územie v nadmorskej výške 700 metrov je obklopené lesom Susquehannock, ktorý poskytuje dodatočnú ochranu pred svetelným smogom. V parku sa nachádzajú kempy a turistické chodníky, takže o potrebnú infraštruktúru je dobre postarané.

Susquehanna river near Cherry Springs State Park © iStock
Susquehanna river near Cherry Springs State Park © iStock

Návštevníci si môžu vybrať, či budú hviezdy pozorovať individuálne alebo pod dohľadom sprievodcu. K dispozícii tu sú voľne prístupné miesta (ideálne na krátke, niekoľkohodinové pozorovanie oblohy), ako aj stanové lokality alebo astronomická pozorovacia plocha na celú noc (miesto si treba vopred rezervovať). Cherry Springs State Park je miestom, ktoré zaručuje 360-stupňový rozhľad a ideálne podmienky na obdivovanie Mliečnej cesty alebo iných zaujímavých astronomických úkazov; tak, ako sa na miesto s certifikátom Dark Sky Park patrí.

La Silla observatory in Chile © iStock
La Silla observatory in Chile © iStock

Atacama, Chile

Atacama je najsuchšou púšťou na svete. Náročné poveternostné podmienky však dopomohli k tomu, že práve toto miesto je ideálne na pozorovanie hviezd. A hoci popraskaná zemská kôra ukrýva vegetáciu, zdrojom vlhkosti tu nie sú zrážky, ale hmly. Suchý vzduch, žiadne mraky a prakticky nulové svetelné znečistenie sú hlavnými dôvodmi, prečo sa v tejto oblasti nachádza množstvo astronomických observatórií.

The sky above Atacama desert © iStock
The sky above Atacama desert © iStock

Najväčším a najznámejším z nich je samozrejme observatórium ALMA, vybavené najmodernejšími a najväčšími ďalekohľadmi. Zariadenie sa nachádza v nadmorskej výške 5000 metrov. Pre amatérskych pozorovateľov je síce nedostupné, ale všetci milovníci hviezdnej oblohy môžu využiť služby iných pozorovacích miest nachádzajúcich sa o niečo nižšie. Už mnoho rokov sa tu prudko rozvíja astroturistika a dá sa povedať, že každý, kto sa rozhodne obdivovať oblohu na tomto mieste, sa domov vráti s výnimočnými spomienkami.

The sunset in Tromsø © iStock
The sunset in Tromsø © iStock

Tromsø, Nórsko

Na záver sme si pre vás pripravili cestu za polárny kruh, konkrétne do nórskeho mesta Tromsø. Škandinávska krajina sa tu snúbi s pre tento región pomerne miernym podnebím – to všetko vďaka Golfskému prúdu. Tromsø je výborným miestom na zimnú dovolenku, ale nielen na ňu. Skvele sa tu budú cítiť všetci milovníci krásnej hviezdnej oblohy a polárnej žiary. Polárna noc v Tromsø trvá od novembra do januára. Toto obdobie zároveň poskytuje vynikajúce podmienky na pozorovanie nočnej oblohy.

Aurora borealis above Tromsø © iStock
Aurora borealis above Tromsø © iStock

Počas bezoblačných nocí je šanca vidieť polárnu žiaru naozaj vysoká. Niekedy sa stačí obrniť trpezlivosťou alebo sa vybrať na výlet do blízkeho okolia, ale jedno je isté – aj keď sa polárna žiara v danú noc neobjaví, pohľad na nespočetné množstvo hviezd na oblohe vám to určite vynahradí. Za zváženie stojí aj účasť na pozorovaní oblohy pod dohľadom odborníka. Profesionál vás zavedie na tie najlepšie pozorovacie miesta a okrem iného sa postará aj o zhotovenie kvalitných fotografií na pamiatku.


FAQ

Instagram

Hľadáte konkrétne miesto?